Vraťte mi hvězdnou oblohu

Chtěli bychom lidem ukázat, že noční obloha je ve skutečnosti poseta tisíci hvězd, nikoli jak jsou z okolí měst zvyklí. Přitom se nemusí zhasnout, jen svítit trochu s rozumem!

Author: Martin Mašek

Jak odměny dostanu?

Odměny vám pošleme poštou. Budeme ovšem raději, když navštívíte některou naši akci v rámci Noci vědců (seznam míst zveřejníme ke konci prázdnin) a vyzvednete si ji osobně. Ušetříte nám poštovné (a tím více peněz zůstane na podporu projektu) a hlavně vás také rádi uvítáme!

Co je součástí VIP prohlídky?

Konkrétní obsah je zcela na individuální domluvě s průvodcem.

Co je součástí astronomického pozorování u mě doma?

Opět to záleží na domluvě, demonstrátor by vás měl naučit základní orientaci na obloze, ukázat právě viditelné planety, Měsíc, později v noci by měl svým dalekohledem ukázat i některé objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie a pod.) Pozorování doporučujeme plánovat na dobu, kdy je Měsíc v první čtvrti a dorůstá. Nedokážeme však garantovat, že bude možné uskutečnit pozorování mimo víkend. Veškeré náklady spojené s pozorováním (hlavně doprava astronoma) jsou v naši režii.

Na co budou mé peníze použity?

Chceme zrealizovat minimálně 7 "velkých" míst s Noci vědců, 7 "malých" stanoišt v ulicích měst. Chceme uspořádat vzdělávací odpoledne ve školách, vytisknout letáky o světelném znečištění a také vyrobit několik krátkých videospotů. Konkrétně například je potřeba zajistit dopravu demonstrátorů přednášejících, v některých místech i jejich ubytování, nebo pronájem techniky, tisk plakátů, letáků.

Kolik peněz půjde na projekt?

Výrobní cena pytlíku se pohybuje do 4 Kč, kelímku do 10 Kč, a kapky a náušnic do 50 Kč. K tomu je ovšem nutno započíst poštovné, které tvoří nemalou částku, proto budeme rádi, když navštívíte některou naši akci a předmět si osobně vyzvednete. Reálně má ale váš dar dvojnásobnou hodnotu, protože pokud získáme podporu, Nadace Vodafone nám částku zdvojnásobí! Pro matfyzáky pak PŘÍSPĚVEK PRO PROJEKT = (CENA - VÝROBKA - POŠTOVNÉ - BALNÉ - PROVIZE HITHITU) *2 :-)

Chci vám ušetřit poštovné a vyzvednout si odměnu na akci. Kde budou?

Kompletní seznam míst ještě nemáme. Nemáme totiž jistou podporu, dokud nemáme jistou podporu, nemáme prostředky na všechny místa. (paradox slepice a vejce) Kompletní seznam míst zveřejníme na konci prázdnin, ale již teď víme, že to bude zcela jistě Beskydská i Jizerská oblast tmavé oblohy a hvězdárna v Ondřejově. Celkem to bude minimálně 7 míst! Noc vědců 2014 začíná v pátek 26.9., na některých místech může trvat i celý víkend. Seznam míst námi organizovaných najdete zd na stránkách nebo na facebookové stránce "NebePlneHvezd", seznam kompletních astronomických míst pak na www.astro.cz.

Výrobek chci nechat poslat poštou, jak postupovat?

Při zadávání objednávky nezapomeňte vyplnit adresu, kam máme balíček poslat! Poštovné ani nic navíc platit nemusíte, vše už je započteno v ceně výrobku.

S kým spolupracujeme?

Jsme sice skupina nadšenců roztroušena po celé ČR, přesto se v našich aktivitách občas dáme dohromady s Českou astronomickou společností, a využijeme jejich zázemí. Také při organizaci Noci vědců využijeme jejich spolupráce, například podporou informačními letáčky a předměty, které každorčně vydávají, zajistí nám servis v podobě informační kampaně apod.

EUR 2,257
pledged of EUR 2,111

106%

106% completed

85 contributors pledged

Community, Vodafone Foundation

All or nothing. Project finished on Aug 29, 2014 at 14:09.

Choose reward for your contribution

 • sold 13

  Fandím vám!

  Děkujeme za podporu a určitě nás navštivte na Noci vědců!

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 2.11
  (CZK 50)
 • sold 2

  Pravá tma balená

  Balenou tmu nabízíme v papírových pytlících o objemu 3l. Obsahem je tma v té nejčernější podobě a obsahuje směs tmy sbírané ve všech českých oblastech tmavé oblohy. Možný osobní odběr na některé z našich akcí, jinak poštovné je v ceně výrobku, nezapomeňte připojit adresu.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 2.53
  (CZK 60)
 • sold 15

  Tma v kelímku

  Obsahem je koncentrovaná tma, balená v lékárenském kelímku o objemu 80 ml. Tma pochází výhradně z Beskydské oblasti tmavé oblohy, z nejtmavších míst v okolí Gruně. Možný osobní odběr na některé z našich akcí, jinak poštovné je v ceně výrobku, nezapomeňte připojit adresu.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 8.45
  (CZK 200)
 • sold 12

  Kapka tmy

  Již středověci alchymisté na dvoře Rudolfa II. se pokoušeli zhmotnit tmu. Až teprve za přispění nejmodernějších technologií se tento dávný sen povedl a tmu jsme zhmotnili do podoby skleněné kapky. Dodáváme ve dvou variantách - jizerské a beskydské. Poštovné je v ceně výrobku, nezapomeňte připojit adresu.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 12.67
  (CZK 300)
 • sold 33

  Náušnice

  Chtěli by jste tmu v podobě krásného šperku? Kamínky tmy zakomponované do krásných náušnic jsou tou pravou volbou! Poštovné je v ceně výrobku, nezapomeňte připojit adresu.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 14.78
  (CZK 350)
 • sold 7

  VIP prohlídka pracoviště Astronomického ústavu v Ondřejově

  Hvězdárna v Ondřejově má pro své návštěvníky připraveny standartní návštevnické okruhy. Máte ale zájem prohlídnout si místa, kam se noha běžného návštěvníka nedostane? Tam, kde se skutečně dělá věda?

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 126.69
  (CZK 3,000)
 • sold 3

  Pozorování oblohy u vás doma

  Chcete se podívat na oblohu od vás z domu? Chcete aby k vám přijel astronom s pořádným dalekohledem a ukázal vám, co je možné od vás "ze dvorku" na nebi vidět? Vhodné taky jako doplněk grilovacích, firemních, seznamovacích, teambuldingových a podobných akcí. Veškeré náklady s dopravou astronoma v ceně benefitu.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 147.80
  (CZK 3,500)