Generál a jeho vrazi

Román o první justiční vraždě komunistického režimu odhalí zákulisí popravy generála Heliodora Píky v roce 1948 i následné represe vůči jeho rodině. Váš finanční dar bude použit na úhradu nákladů spojených s jeho vydáním (redakce, korektury, tisk).

Útrapy, které zažívala rodina gen. Heliodora Píky

Feb 24, 2020

Útrapy, které zažívala rodina gen. Heliodora Píky

Syn Heliodora Píky Milan Píka za druhé světové války působil v RAF. Po válce pokračoval ve studiu právnické fakulty, byl kapitánem československé armády a chtěl působit jako vojenský profesionál. Po únoru 1948, když jeho otec, který byl zástupcem náčelníka generálního štábu, byl uvězněn, se v té samé chvíli ocitl v nemilosti i jeho syn.

Kvůli nespravedlivému stíhání otce Heliodora byl Milan Píka propuštěn z armády, byl zatčen a vězněn komunistickým režimem. Byl obviněn z toho, že se ve spolupráci s dalšími lidmi – mezi nimi generálem Raimundem Mrázkem – chtěl pokusit o únos svého otce z vězení, kdy už bylo zřejmé, že má být popraven. Ten únos dokonce organizoval sám Bedřich Reicin, ale nakonec se věc nezdařila.

Při soudu navrhoval Karel Vaš také Milanu Píkovi trest smrti. Ve stejném procesu byl odsouzen k doživotí generál Raimund Mrázek, řada dalších obviněných dostala různé tresty, jediný Milan Píka byl zcela překvapivě a výjimečně zproštěn viny. Údajně do té kauzy vstoupil sám Klement Gottwald, který měl říci: „Nebudeme věšet děti těch, které věšíme.“

Milan Píka odešel na Slovensko, kde začal úplně nový život, dobrovolně se přihlásil, že půjde pracovat do dolů, a po nějakém čase se stal řidičem. Až v době pražského jara mohl pokračovat ve studiu vysoké školy.

EUR 5,821
pledged of EUR 5,255

110%

110% completed

153 contributors pledged

Literature

All or nothing. Project finished on Mar 2, 2020 at 14:16.

Choose reward for your contribution

 • sold 11
  Pro dobrý pocit a poděkování

  Chcete přispět k odhalování zločinů minulosti? Stačí tento dar a přispějete k poznání o první justiční vraždě komunistického režimu po roce 1948. Na facebookové stránce autora knihy Ladislava Vrchovského je vytvořena uzavřená skupina dárců, do které budete s poděkováním zařazeni i s možností komunikovat s ostatními dárci. 

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 4.04
  (CZK 100)
 • sold 20
  Uvedení jména dárce na děkovném listě v publikaci

  Budete-li si to přát, vaše jméno bude uvedeno na zvláštním děkovném listě v závěru knihy.
  Náhled děkovné stránky vám bude zaslán do půl roku (ještě před závěrečnou korekturou knihy).

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 8.08
  (CZK 200)
 • sold 95
  Kniha s věnováním a podpisem autora

  Do měsíce od vydání knihy vám bude zaslán na vaši poštovní adresu výtisk knihy s osobním věnováním a podpisem autora.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 20.21
  (CZK 500)
 • sold 15
  Káva s autorem a osobně věnovaná kniha s věnováním

  Posezení v hezké kavárně v Praze, v Brně nebo v Ostravě (podle vašeho výběru) a popovídání si s autorem včetně osobního předání  podepsaného výtisku s věnováním. Schůzka bude realizována do čtvrt roku po vydání knihy.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 30.32
  (CZK 750)
 • sold 12
  Zveřejnění loga či jiného propagačního materiálu

  Jste-li majitelé firmy, na zvláštní děkovné stránce v závěru knihy bude otištěno logo firmy, případně podle domluvy jiný váš propagační materiál. 

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 40.42
  (CZK 1,000)