Generál a jeho vrazi

Román o první justiční vraždě komunistického režimu odhalí zákulisí popravy generála Heliodora Píky v roce 1948 i následné represe vůči jeho rodině. Váš finanční dar bude použit na úhradu nákladů spojených s jeho vydáním (redakce, korektury, tisk).

 • Ladislav Vrchovský při autogramiádě

 • Rozsudek smrti

 • Generál Heliodor Píka (vpravo) se synem Milanem.

EUR 5,706
pledged of EUR 5,152

110%

110% completed

153 contributors pledged

Literature

All or nothing. Project finished on Mar 2, 2020 at 14:16.

Show all rewards

Dobrý den, vážení přátelé.

Setkáváme se na stránkách Hithitu, na portálu, který pomohl na svět mnoha dobrým věcem. Věřím, že i můj projekt, o kterém se dočtete níže, vy sami zařadíte mezi dobré věci, které si zaslouží vaši podporu.

V loňském roce jsem u příležitosti oslav stého výročí založení našeho státu absolvoval  mnoho besed se studenty středních i vysokých škol. Bavili jsme se o všem možném, a řeč přišla i na největší zločiny komunistické totality mezi lety 1948 až 1989.

Když jsem se ale zmínil o první justiční vraždě, které se nový režim po únoru 1948 dopustil, nebylo mnoho těch, kteří znali jméno oběti, jméno generála Heliodora Píky. Tato skutečnost jen potvrdila moj rozhodnutí, že můj třetí román se bude jmenovat Generál Heliodor Píka a jeho vrazi. A že v něm popíšu proces celého otřesného zločinu, který byl prvním v řadě vražd, na kterých se podepsala Komunistická strana Československa  ihned poté, co se dostala k moci.

Pokud se rozhodnete tento projekt podpořit, vaše peníze budou použity na úhradu nákladů spojených s vydáním knihy.   

Rozsudek vojenského senátu Státního soudu

"Obžalovaný generál Heliodor Píka, narozený 3. července 1897 ve Štítině, je vinen z žalovaných skutků a odsuzuje se podle § 6, odst. 2/II, podle zákona 50/23 za použití § 45 a 96 vojenského trestního zákona kromě kasace a ztráty čestných odznaků a vyznamenání k trestu smrti provazem".

Žádosti o milost tehdejší prezident Klement Gottwald nevyhověl, rozsudek byl vykonán v časných ranních hodinách 21. června 1949 na dvoře plzeňské věznice na Borech.

Generál Heliodor Píka byl spolužákem francouzského prezidenta de Gaulla, a když byl popraven, byl ve Francii vyhlášen jednodenní státní smutek.

Rehabilitace

Z iniciativy generálova syna Milana Píky a obhájce Rastislava Váhaly byl v roce 1968 proces obnoven.

Nezávislý vojenský soud dospěl k závěru, že neexistuje žádný důkaz o vyzrazení zvlášť důležitého státního tajemství generálem Píkou. Příprava i průběh procesu v roce 1949 jsou zřetelně poznamenány moskevskou režii, podle níž vyšetřování a proces měly jen dokázat předem přijaté závěry a rozhodnutí politických vrahů. Generál Píka byl zatčen a vězněn bez jakýchkoliv usvědčujících důkazů. Základní dokument, který měl Píku usvědčit ze špionáže, je prokazatelně falzifikátem.

Soud zprostil Heliodora Píku v plném rozsahu obžaloby bývalého Státního soudu. Spravedlnosti bylo učiněno zadost, generál Píka byl plně rehabilitován. Soudní znalec plukovník Zadina spáchal sebevraždu.

Nepotrestaní vrahové

Justiční vražda se stala v roce 1949, většina aktérů je dnes po smrti. Jediný člověk, prokazatelně spoluodpovědný za smrt generála Píky, bývalý prokurátor Karel Vaš, byl postaven před soud až v roce 2001.

Ten ho uznal vinným a odsoudil k sedmi letům vězení, ale vyšší soud jednání zastavil, protože trestný čin už byl v roce 1994 promlčen. Jeho rozhodnutí je konečné.

Karel Vaš, bývalý tajný spolupracovník sovětské tajné služby NKVD, tak unikl trestu, a necítil potřebu se za své činy přítomnému Milanu Píkovi omluvit. Neomluvil se ani nikdo s komunistů.

Karel Vaš ale byl jen jedním z řady těch, kteří rozhodli o trestu smrti pro Heliodora Píku. Prokurátor Vaš byl vykonavatelem Stalinovy vůle, prodlouženou rukou Gottwaldova tehdejšího režimu, realizátorem dopadu nenávisti vůči gen. Píkovi ze strany dalších lidí. O všech se díky románu veřejnost konečně dozví.

Co je mým cílem

Ukázat světu zvěrstva, pomocí kterých se komunistický režim dostával k moci. A poklonit se památce muže, na kterého můžeme být jako občané České republiky hrdí.

Detaily

Generál Heliodor Píka byl první obětí komunistického režimu v Československu v roce 1948. Jeho příběh zatím nebyl zpracován románovým způsobem. Zatím existují pouze historické a dokumentární publikace. V románu bude představena i osobnost Píkova vraha, prokurátora Karla Vaše, který až do konce svého života popíral jakoukoliv svoji vinu i podíl na vykonstruovaném procesu, včetně vlastní výroby lživých usvědčujících materiálů. Právě střet těchto dvou lidí, osobnosti generála Heliodora Píky, věrného vlastence a humanisty, a ideologií zaslepeného a nenávistí k odlišným názorů posedlého prokurátora Karla Vaše je jádrem celého příběhu. Nejde však jen o příběh střetu těchto dvou mužů. V pozadí celé justiční vraždy gen. Píky byla sovětská stalinistická tajná služba NKVD, pozdější KGB, a generálova smrt byla v podstatě objednána přímo z Moskvy samotným Stalinem, tehdejším pánem Kremlu. Popsán bude i podíl generála Ludvíka Svobody a Klementa Gottwalda na této justiční vraždě.

... a ještě něco navíc

Teprve dnes se zpřístupňují archivy zatím nedostupných tajných dokumentů. V knize budou citovány některé z nich.

Kdo jsem

Jmenuji se Ladislav Vrchovský. Jsem český novinář, publicista a spisovatel. Narodil jsem se v roce 1948, v roce 1968 jsem aktivně vystoupil proti okupaci mé vlasti vojsky Varšavské smlouvy, ke které došlo 21. srpna 1968. Za to mne komunistický režim poslal na dvacet let do dolů. V Ostravsko-karvinských dolech jsem pracoval až do listopadu 1989. Po sametové revoluci jsem se stal poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum. Vydal jsem dva romány: Z podzemí ke slunci, který částečně autobiografickou formou popisuje můj životní příběh, a Kdy na slzy není čas, román popisující léta před Sametovou revolucí i to, co se stalo po ní.

Pro bližší seznámení se mnou využijte možnost zhlédnutí videa s rozhovorem o mém předchozím románu na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=5zx9R3mstzk, případně navštivte moji facebookovou stránku https://www.facebook.com/ladislav.vrchovsky

Proč to dělám

Aby se nikdy nezapomnělo na ty, kteří padli, abychom my mohli svobodně žít.

News

Sep 22, 2020 Nevybrané odměny

MIlí přátelé, mám k Vám dvě prosby: Při opravě mého notebooku došlo k vymazání některých dat, a tak v téhle chvíli nemám přehled o stavu předávání odměn. Prosím tedy o e-mail od těch z vás, kteří ještě nedostali slíbenou odměnu, a to na adresu l.vrchovsky@seznam.cz. Druhá prosba: Některé knihy…

More

Apr 27, 2020 Román Generál a jeho vrazi jde do tiskárny

Vážení přátelé, podporovatelé projektu vydání knihy o životním příběhu generála Heliodora Píky, mám pro vás potěšující zprávu. Přípravné práce na vydání knihy byly dokončeny. Proběhla poslední korektura, a hotový text bude v nejbližších dnech odeslán do tiskárny. Kniha by měla vyjít v první…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 11
  Pro dobrý pocit a poděkování

  Chcete přispět k odhalování zločinů minulosti? Stačí tento dar a přispějete k poznání o první justiční vraždě komunistického režimu po roce 1948. Na facebookové stránce autora knihy Ladislava Vrchovského je vytvořena uzavřená skupina dárců, do které budete s poděkováním zařazeni i s možností komunikovat s ostatními dárci. 

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 3.96
  (CZK 100)
 • sold 20
  Uvedení jména dárce na děkovném listě v publikaci

  Budete-li si to přát, vaše jméno bude uvedeno na zvláštním děkovném listě v závěru knihy.
  Náhled děkovné stránky vám bude zaslán do půl roku (ještě před závěrečnou korekturou knihy).

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 7.93
  (CZK 200)
 • sold 95
  Kniha s věnováním a podpisem autora

  Do měsíce od vydání knihy vám bude zaslán na vaši poštovní adresu výtisk knihy s osobním věnováním a podpisem autora.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 19.81
  (CZK 500)
 • sold 15
  Káva s autorem a osobně věnovaná kniha s věnováním

  Posezení v hezké kavárně v Praze, v Brně nebo v Ostravě (podle vašeho výběru) a popovídání si s autorem včetně osobního předání  podepsaného výtisku s věnováním. Schůzka bude realizována do čtvrt roku po vydání knihy.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 29.72
  (CZK 750)
 • sold 12
  Zveřejnění loga či jiného propagačního materiálu

  Jste-li majitelé firmy, na zvláštní děkovné stránce v závěru knihy bude otištěno logo firmy, případně podle domluvy jiný váš propagační materiál. 

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 39.63
  (CZK 1,000)