Obnovujeme extenzívní ovocný sad na Tlučni

Chceme obnovit extenzívní ovocný, především jabloňový, sad na Tlučni výsadbou zhruba 180 stromů. Dojde tím tak k obnově sadařství, které v obci původně bylo. Podpořte nás finančně, nebo přijeďte a zasaďte si svůj strom, nebo můžete obojí:-)

Author: Tomáš Rupert

 • prvotní impuls

EUR 799
pledged of EUR 8,087

9%

9% completed

35 contributors pledged

Community, Food

Hlinná, Ústecký kraj, Česko

All or nothing. Project finished on Nov 25, 2019 at 10:19.

Show all rewards

Jak to začalo

Před pěti lety se mi dostala do rukou diplomová práce, jejíž téma se zabývalo historií ovocnářství v naší obci a založením ovocného sadu. V té době jsem si nedokázal představit, že bychom se jako rodina do něčeho takového pustili, a to hlavně z časových důvodů.

Minulý rok jsem dostal v zaměstnání výpověď a měl tak spoustu času přemýšlet, jak dále naložit se svým životem, aby to, co budu dělat, dávalo smysl. Založení sadu mi smysl dává. A umožní také realizaci další navazujících projektů.

Co je náš cíl?

Výsadbou ovocných stromů na vlastních pozemcích bychom rádi získali zdroj chutného ovoce, které nebude chemicky ošetřováno a z kterého můžeme dalším zpracováním získat další skvělé produkty.

Detaily

Tlučeň je malá obec v Českém středohoří a ovocné sady zde patřily mezi hlavní obživu místních obyvatel. Sklizené ovoce se prodávalo k přímé spotřebě, rovněž se sušilo a samozřejmě sloužilo i k výrobě pálenky, džemů apod. Po Labi se produkty vozily k zákazníkům jak do Prahy, tak do Německa.

Letos bude vysazeno cca 180  jabloní, v dalším roce cca 40 hrušní a jedlý les (inspirací mi byla kniha Jaroslava Svobody - Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku, i když naše pojetí bude trohu odlišné).

Pěstování ovoce formou extenzivního sadu znamená výsadbu vysokokmenů s rozestupem min. 10m tak, aby stromy mohly vyrůst do maximální výše. To by mělo do budoucna zajistit zdravé jedince, kteří budou odolní proti chorobám a díky hlubokým kořenům schopni přečkat suchá období. Životnost takovéhoto sadu je cca 50-60 let. Nevýhodou je pozdní nástup do produkce a obtížnější sklizeň. K výsadbě budou použity v místě původně pěstované odrůdy jabloní jako jsou Matčino, Panenské české a Řehtáč soudkovitý. Vlastní výsadba proběhne za účasti našich přátel a známých počátkem listopadu t.r. Stromy budou zajištěny ochranou proti okusu zvěří.

Rozpočet projektu:

nákup stromů - 450Kč/ks x 180 = 81.000,- Kč

vázací kůly - 66Kč/ks x 180 = 11.880,- Kč

oplocení - 750 m za 45.000,- Kč 

... a ještě něco navíc

... a trávu budou spásat ovce, a kolem sadu bude živý plot z keřů, které budou opět produkovat ovoce (angrešty, rybízy, maliny, rakytník ad.) Z vypěstovaného ovoce bychom dále rádi nabízeli džemy či mošty.

Kdo jsme?

Do Tlučně jsme se přistěhovali z Ústí nad Labem v roce 2005. Chtěli jme bydlet ve zdravém a tichém prostředí, což se nám splnilo. Bydlet v malé obci má spoustu výhod (a něco málo nevýhod:-). Mezi největší pozitiva patří, že se všichni známe a díky tomu, že většina obyvatel je relativně krátce nastěhována, tak chceme naše bydlení a společné žití vylepšovat a žít v souladu s přírodou.

Já jsem profesí elektrotechnik, manželka učí na gymnáziu a naše tři dcery (23, 21 a 15) ještě studují. Všichni máme rádi sport, přírodu a také naši vesnici:-)

Proč to děláme?

Ač se říká, že existuje spousta dotací na sázení stromů (i neovocných), tak když dojde na lámání chleba, tak člověk zjistí, že projekt nesplňuje omezující podmínky (např. velmi lákavá dotace z MZ požaduje 400ks stromů/ha což je zcela v rozporu s definicí extenzívního sadu), nebo že musí počkat do příštího roku (bez záruky, že dotaci dostane), nebo že musí založit neziskovou organizaci apod.

Jít cestou Hithit znamená ušetřit spoustu času a byrokracie. Navíc bychom to chtělo pojmout jako akci Zasaď si svůj strom, kdy kromě toho, že každý může přispět finančně, tak může přijít a svůj strom si opravdu i zasadit. Jen to bude v přesně daném termínu, neboť stromky už jsou zarezervované a půjdou rovnou ze země do země. Těšíme se první nebo druhý víkend v listopadu na viděnou:-)

Dárkový poukaz:

News

Nov 23, 2019 Sad téměř dokončen

Všechny stromky jsou již vysazeny. Dnes dokončeno dalších 250m oplocení zbývá posledních 200m a to dáme zítra. Projekt na Hit-Hitu bohužel končí, ale můžete nás sledovat na Facebooku. Díky všem za podporu a pomoc!!!

More

Nov 4, 2019 Sázení - Díl 2.

Jak již bylo avizováno o následujícím víkendu 9.-10.11. bude pokračovat sázení, ale hlavně instalace oplocení. Akátové kůly budopu strojně zapuštěny a bude potřeba na ně natáhnout lesnické pletivo v celkové délce 750m. Pokud budete mít chuť a čas tak budeme rádi, pokud dorazíte.

More

Project links

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 12
  Chci pomoct a nic za to nechci

  Jste skvělí a my moc děkujeme!
  Částku můžete libovolně po zvolení navýšit.

  Reward delivery: not specified

  EUR 8.09
  (CZK 200)
 • sold 6
  Zasaď si svůj strom

  Přijeď a zasaď si svůj strom - díry budou připraveny, bude tedy potřeba zatlouci kůl, zasadit strom a ten přivázat ke kůlu a nakonec zalít.

  Občerstvení bude zajištěno - kávička, čajíček a domácí štrůdl:-)

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 10.11
  (CZK 250)
 • sold 6
  Dárkové balení Tlučeňského cideru

  3 ks cideru á 0,33l v dárkovém balení.
  Zatím nelze říci, kdy bude k dispozii, ale rozhodně jednou bude!:-)

  Reward delivery: in over a year after the Hithit project end

  EUR 12.13
  (CZK 300)
 • remaining 169 from 180
  Jmenovka dárce

  Cedulka se jménem přispěvatele bude trvale umístěna u stromu. Počet odměn je omezen počtem vysazených stromů.
   

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 30.33
  (CZK 750)
 • sold 0
  Dárkový poukaz

  Cedulka se jménem majitele poukazu bude trvale umístěna u jednoho z vysazených stromů.
  Poukaz bude zaslán poštou na uvedenou adresu.
  Náhled poukazu naleznete v detailním popisku.
  Neváhejte, Vánoce se blíží:-)

  Reward delivery: on address, in a week after the Hithit project end

  EUR 30.33
  (CZK 750)