XIV. Queer filmový festival MEZIPATRA

Queer filmový festival Mezipatra se právě chystá na další ročník, přípravy ale brzdí nedostatek financí. Přehlídka však z vysokého standardu největší podobné akce ve střední Evropě slevit nechce.

Author: Mezipatra, o.s.

EUR 2,957
pledged of EUR 2,955

100%

100% completed

68 contributors pledged

Film

All or nothing. Project finished on Dec 1, 2013 at 08:42.

Show all rewards

Proč Mezipatra potřebují pomoc

Mezipatra jsou z naprosté většiny financována z veřejných fondů a různých grantů, například od Hlavního města Prahy. Peněz na kulturu ale v posledních letech ubývá a Mezipatra dostávají stále méně peněz. Na festivalu všichni pracují zadarmo, pronájem kin, zapůjčení filmů nebo letenky hostům ale zaplatit musíme. A to jde stále hůře. Zdeleka nepotřebujeme jen ventilátor nebo psí hotel, jak jste mohli vidět v našem videu. Jsme v situaci, kdy musíme otáčet každou korunu a konstantně přemýšlet, na čem ušetřit. S kvalitou a úrovní našeho festivalu, o kterém režisér John Cameron Mitchell (zmíněný Shortbus) prohlásil, že představuje „nejlepší teplý festival na světě“, ale dolů jít nechceme. Proto potřebujeme trochu pomoci.

Co to jsou Mezipatra

Když se řekne listopad, kromě spousty jiných věcí se několika stovkám, možná tisícům lidí vybaví Queer filmový festival Mezipatra. Tedy filmový festival, který divákům v Brně, v Praze i v jiných městech servíruje tak trochu jiné filmy. Ne, nehraje v nich Brangelina. Ne, nebudou se promítat za týden ve všech multiplexech. Ne, neprovází je reklamní kampaň na každém druhém billboardu. Na Mezipatrech se každý rok promítá přes sto filmů, které běžná distribuce nezachytí – a to navzdory tomu, že jejich kvalita je často mimořádná. A jak už padlo na začátku, mezipaterní snímky jsou queer. Co to znamená? Jsou často o lidech, kteří nezapadají do mainstreamových genderových kategorií, mají alternativní sexuální orientaci nebo se vzpírají všemožným konvencím. Na Mezipatrech, která jsou největší podobnou akcí ve střední Evropě, jste proto viděli třeba filmy Xaviera Dolana, milovaný Shortbus o všech barvách New Yorku nebo pulzující Sametovou extázi, jejíž tvůrce Todd Haynes na festival dorazil. Na festival každý rok doráží i deset tisíc diváků, což rozhodně nejsou jen gayové, lesby nebo další lidé s menšinovou orientací. Jak prokazují naše výzkumy, polovina z těch deseti tisíc jsou heterosexuálové, které zajímá pouze to, zda je film dobrý. Festival je zkrátka otevřený úplně všem. Aby však zůstal otevřený i letos (14. Ročník proběhne od 7. Do 15. Listopadu v Praze a od 13. Do 20. Listopadu v Brně) a hlavně v dalších letech, potřebuje vaši pomoc.

Co uděláme s vaší podporou

Mezipatra si udrží vysoký standard jednoho z nejdůležitějších a největších filmových festivalů v Česku i ve střední Evropě, nepoleví v kadenci tuzemských premiér nejlepších filmů s queer tematikou a nepřestanou přivážet inspirativní hosty z celého světa. Podpora se samozřejmě projeví i v servisu pro diváky. Zkrátka a dobře, Mezipatra se budou konat i v dalších letech a to ve viewer-friendly podobě.

Kdo festival dělá

Dobrovolníci. Mezipatra pro vás připravuje asi dvacetičlenný tým (který se v průběhu festivalu rozrůstá) a to kompletně bez nároku na honorář. Všichni máme svoje práce, školy, partnery, rodiny, přesto je už čtrnáctým rokem trochu šidíme, protože máme Mezipatra, která se sama nezorganizují. Náš tým je rozmanitý, najdete v něm studenty VŠE i FAMU i ženu na mateřské dovolené. Tvrdá data nikde nenajdete, Mezipatra jsou ale s dost velkou pravděpodobností filmovým festivalem s nejmladším věkovým průměrem na světě. Přesto naprosto profesionálním.

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 37

  Dobrý pocit a katalog /// Budete mít dobrý pocit z toho, že jste podpořili Mezipatra a ještě k tomu dostanete náš katalog ke 14. ročníku. Díky němu se budete naprosto perfektně orientovat v bohatém programu a ani vám neunikne žádná skvělá party.

  Reward delivery: not specified

  EUR 4.22
  (CZK 100)
 • sold 5

  2 vouchery na film a katalog /// Za čtyři stovky od nás dostanete dva volňásky na film dle vlastního výběru v Praze nebo v Brně. A aby se vám lépe vybíralo, bude k tomu i festivalový katalog k 14. ročníku Mezipater.

  Reward delivery: not specified

  EUR 16.89
  (CZK 400)
 • sold 2

  Na projekci zadním vchodem s vedoucími kina /// Trochu dobrodružství zažijete v Praze s vedoucími Lucerny či Světozoru, které vás na projekci zdarma vezmou zadním vchodem. Seznámení je v ceně, jsou to moc milé slečny!

  Reward delivery: not specified

  EUR 16.89
  (CZK 400)
 • remaining 10 from 10

  Na projekci zadním vchodem v BRNĚ /// Diváci brněnských Mezipater o tento zážitek nemůžou být ochuzeni. A co víc. Kino Scala je tak čerstvě zrekonstruováno, že zadní vchod uvidíte jako jedni z prvních. Vejděte, vdechujte novotu a přijďte na film jako pravá VIP.

  Reward delivery: not specified

  EUR 16.89
  (CZK 400)
 • sold 7

  Vstup na hlavní party v Paláci Ilusion a voucher na film /// Jak vypadá ideální den s Mezipatry? Odpoledne film z našeho programu, večer party v naší režii.

  Reward delivery: not specified

  EUR 21.11
  (CZK 500)
 • remaining 9 from 10

  Zdarma vstup na film, party a VIP panáček k tomu v BRNĚ /// Nemusíte se bát užít si silné emoce při promítání, veškeré negativní totiž můžete spláchnout na baru naší hlavní TRUE/FALSE party s některým z vystupujících. A ty pozitivní si zanecháte, dožijí-li se v paměti druhého dne.

  Reward delivery: not specified

  EUR 21.11
  (CZK 500)
 • remaining 12 from 15

  Cover foto na Facebooku Mezipater na 1 den /// Máte v poslední době málo lajků? Změňte to s Mezipatry, která vás na dva dny připíchnou na cover svého Facebooku s tisíci fanoušky. Tolik lajků byste nedostalli, ani kdybyste napsali, že jste Bc., máte autoškolu a novýho pejska.

  Reward delivery: not specified

  EUR 25.33
  (CZK 600)
 • sold 0

  Poukázka na nákup ve festival shopu za 300 korun /// V našem festivalovém obchodě si můžete koupit všechno od festivalových triček, až po tašky nebo časopisy. Teď budete moci nechat peníze doma, protože od nás dostanete poukaz na 300 korunový nákup!

  Reward delivery: not specified

  EUR 25.33
  (CZK 600)
 • sold 2

  Poděkování na zahájení a na zakončení /// Na zahájení nebo na zakončení festivalu vám poděkujeme. A to jak osobně, tak před plným sálem kina Lucerna nebo brněnské Scaly. Potlesk? Ten samozřejmě bude a bude slyšet až do předsálí.

  Reward delivery: not specified

  EUR 27.44
  (CZK 650)
 • remaining 4 from 5

  4 volňásky, 5 slev na baru v Lucerně a drink s vedoucím produkce /// Slevy na občerstvení na baru v Lucerně, 4 vouchery na film dle vlastního výběru a hlavně drink s naším skvělým vedoucím produkce. All win!

  Reward delivery: not specified

  EUR 29.55
  (CZK 700)
 • remaining 10 from 10

  Rande s vybraným členem brněnského týmu /// Káva, pivečko, film nebo klidně vše najednou? Výběr necháme na Vás. A to nejen výběr trávení večeru, ale i člena brněnského organizačního týmu Mezipater. A že je z čeho vybírat. Cca 20 pánů a dam se s radostí ujme role společníka/nice. Na film vstup samozřejmě zdarma.

  Reward delivery: not specified

  EUR 29.55
  (CZK 700)
 • remaining 1 from 5

  Program sestavený programovou ředitelkou /// Máte plné zuby Jolandy i cvokaře z polikliniky? Nechte si udělat analýzu osobnosti od programové ředitelky Lucii Kajánkové, která vám následně doporučí filmy přesně pro vás. Bude to Život Adele nebo Chapman?

  Reward delivery: not specified

  EUR 42.22
  (CZK 1,000)
 • sold 0

  Poukázka na nákup ve festival shopu za 700 korun /// V našem festivalovém obchodě si můžete koupit všechno od festivalových triček, až po tašky nebo časopisy. Teď budete moci nechat peníze doma, protože od nás dostanete poukaz na 700 korunový nákup!

  Reward delivery: not specified

  EUR 42.22
  (CZK 1,000)
 • remaining 4 from 5

  Komentovaná návštěva promítací kabiny /// Také vás vždycky zajímalo, jak to funguje v kabině promítače? Mýty opředené místnosti v Lucerně či ve Světozoru se vám teď odhalí i s výkladem. A ještě k tomu dostane dva lístky na film dle vlastního výběru.

  Reward delivery: not specified

  EUR 50.66
  (CZK 1,200)
 • remaining 5 from 5

  Komentovaná návštěva promítací kabiny v BRNĚ /// Také vás vždycky zajímalo, jak to funguje v kabině promítače? Mýty opředené místnosti v Lucerně, Světozoru, Artu či Scale se vám teď odhalí i s výkladem. A ještě k tomu dostane dva lístky na film dle vlastního výběru.

  Reward delivery: not specified

  EUR 50.66
  (CZK 1,200)
 • remaining 4 from 5

  Proškolení queer kinematografií od ředitele Mezipater /// Festivalový ředitel Aleš Rumpel si s vámi sedne na kávu, vybere pro vás to nejlepší z programu a navrch vám doporučí i něco ze zlatého fondu queer kinematografie. Pak už nebudete muset jít studovat filmovou vědu! Tři volňásky k tomu.

  Reward delivery: not specified

  EUR 84.44
  (CZK 2,000)
 • remaining 4 from 5

  Videopozdrav pro diváky Mezipater /// Máte něco na srdce a chcete to říct divákům Mezipater? Nebo je jen chcete pozdravit? Natočíme váš videopozdrav a pustíme ho na plátně přes projekcí.

  Reward delivery: not specified

  EUR 211.10
  (CZK 5,000)
 • remaining 2 from 3

  Účast na víkendovém soustředění Mezipater a 10 voucherů na filmy /// Pokud byste chtěli jet na naše každoroční festivalové soustředění, můžete. Dokonce budete moci vzít i kamaráda! Seznámíte se s naším týmem a navíc odhalíte, jak bude vypadat 15. ročník Mezipater v roce 2014. 10 voucherů na projekce v roce 2013 jsou samozřejmostí.

  Reward delivery: not specified

  EUR 422.21
  (CZK 10,000)
 • remaining 1 from 2

  Krátký film o vás /// Některý z režisérů našich Minut o vás natočí krátký film, který pak pustíme na Mezipatrech. Výjimečný zážitek zaručen, věčná sláva také.

  Reward delivery: not specified

  EUR 1,266.62
  (CZK 30,000)