Feldou do Číny

Expedice dvěma automobily Škoda Felicia k hranicím Číny a doufejme i zpět :)

 • Mapa cesty od grafiků

 • Sua a Ondra se znají už odmala

 • Zato Makr a Ruby se neznají skoro vůbec :D

 • naše celá šestičlenná výprava

 • slovo rez je po slově k*rva to nejpoužívanější

 • záštita od pana rektora, doufejme že nebude třeba

EUR 2,343
pledged of EUR 2,019

116%

116% completed

125 contributors pledged

Film, Sport

Kdyně, Plzeňský kraj, Česká republika

All or nothing. Project finished on Jun 12, 2016 at 14:11.

Show all rewards

Proč to děláme?

Chceme světu dokázat, že jako studenti umíme i něco jiného, než vymetat po nocích podniky. Navíc jsme zjistili, že většina lidí, když zaslechne jméno země končící na "...stán", dostane strach. I proto na taková místa chceme vyrazit - abychom ukázali, že dobří lidé jsou všude a narazíte na ně ať už jdete pěšky, nebo jako my jedete bláznivě zelenou Feldou!

Nemůžeme se dočkat, až poznáme tamní kulturu, zvyky místních či jejich tradiční kuchyni. Zkrátka chceme přiblížit všem, kdo zatím do světa doposud nestihli vyrazit, že svět je úžasné místo a stojí za prozkoumání.  Až si to vše prožijeme, určitě už nebudeme nadávat v banálních situacích, kdy se nám zpomalý internet, nebo půl dne nepoteče voda...

A jelikož víme, že ne každý má to štěstí, aby podobnou bláznivou výpravu podnikl, chceme se s Vámi podělit o naše zážitky z cest. Protože jak pravili pánové Zikmund a Hanzelka "Cesta, která nebyla zaznamenána, jako by se nikdy neuskutečnila".

Jak to začalo?

Člen naší výpravy Ondra projel autem Montenegro. Další, Sua, zase dojel až do asijské části Turecka a Makr dojel feldou do Albánie. Když jsme se pak jednou sešli na pivu, vymysleli jsme bláznivou myšlenku - pojedeme Feldou do Číny!

Inspirovaly nás především speciály legendárního Top Gearu a poté český dobrodruh Dan Přibáň a jeho žlutý cirkus. Nejprve jsme vše brali jako recesi, ale postupem času dostával náš plán stále reálnější obrysy. Najednou jsme měli auta, víza a nakonec i to nejdůležitější - podporu od rodiny, kamarádů nebo přítelkyň.

Ti všichni stále doufali (a určitě v koutku duše stále doufají), že se na cestu vykašleme... A víte, co jsme si řekli? Nevykašleme! Navíc se stala úžasná věc a 9. května jsme pro naší akci získali záštitu rekotra ČVUT v Praze, pana profesora Ing. Petra Konvalinky CSc., což je pro nás, kteří děláme zkoušky na 6. pokusy, ohromná pocta. Takže to dáme, musíme! Nenecháme se přeci vyhodit ze školy! :D

Kam míříme?

Náš cíl je dostat se feldama k hranicím Číny. Cestou zdoláme Pamir Highway, kazašskou poušť a tísice kilometrů nezpevněných cest. To vše autem, které v těchto podmínkách nemá co dělat a není na to konstrukčně připraveno. Dalším cílem je dokázat všem, co nám něvěří, že jsme sice blázni, ale když si něco umaneme, tak to dokážeme!!! Nebaví nás už dále poslouchat, že dojedeme maximálně na Moravu, možná při troše štěstí do Blavy...

Z toho, co zažijeme, se můžete těšit na nespoutaný miniseriál (10 dílů po 10 minutách), spoustu fotek a fotografický cestovatelský deník. To vše samozřejmě bez cenzury, ale nebojte, nahatý nás neuvidíte. Možná se může zdát, že trochu vykrádáme trabanty. Nicméně oni také cestování starým krámem nevymysleli a tím, že nás inspirovali se netajíme. PS: Náš vzor Dan Přibáň souhlasil s tím, že budeme občas parodovat jeho skvělý film. :-)

Gruzie, Kazachstán, Urbekistán, další "...stán" a Čína

Jsme banda kluků, kteří se rozhodli užít si prázdniny trošku jiným způsobem. Už nás nebaví řeči ostatních, že aby se člověk dostal na exotická místa, musí mít hromadu peněz a bohaté rodiče. My ani jedno z toho nemáme. Jedno auto jsme koupili za dva tisíce, druhé dostali darem. Cestou pojedeme přes Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Albánii, Makedonii, Řecko, Turecko, Gruzii, Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Tadžikistán - odsud se pokusíme dostat alespoň jednou nohou a kolem na území Čínské lidové republiky. Do ní se bohužel víc nedostaneme, protože polatek za vjezd vlastním vozem na čínské území prý činí 5 000 USD (cca 125 000 Kč) na jedno auto. Takový rozpočet vlastně nemáme ani na celou výpravu. Dále pojedeme zpět přes Kyrgyzstán, Kazachstán, Rusko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu, Polsko, Německo a potom hurá domů. Vlastně stačí jen zvednout zadek a vyrazit!

Projedeme kazašskou poušť či Pamir Highway, jednu z nejnebezpečnějších cest na světě s průsmykem, který leží 4 660 metrů nad mořem - takhle vysoko nikdy žádná felda nebyla! Nikdo z naší posádky taky ne. Výšková nemoci, vítej! :)

Kdo jsme?

Jsme čtyři studenti vysokých škol, kteří si chtějí něco dokázat, poznat část pro nás neznámého světa a nebojí se zvednout zadek a něco udělat! 

Složení naší výpravy je následující:

Bc. Jan Suastika -  neboli SUA, student 4. ročníku ČVUT, kde pracuje na projektu Kosmické technologie. Jelikož měl na gymnáziu velký problém s matematikou, fyzikou, vlastně se vším a loni udělal státnice, je velmi pyšný na svůj titul Bc.,  a proto ho má napsaný i tady :D :D. Sua je samozvaný boss naší výpravy. Prvotní nápad byl z jeho hlavy a auta jsou napsaná taky na něj. Během expedice bude mít na starosti celkový průběh cesty, navigaci, fotografování a spravování aut. Bůh s námi!

Ondřej Šmolík - neboli ŠMOLDA, student 2. ročníku Jihočeské univerzity a pokud dostuduje, bude učit tělocvik :D. Na gymplu měl také problém se vším, jedna z mnoha věcí co ho se Suou spojuje :-), jen stále nemá ten titul :D. Během cesty se bude starat o auta, pomáhat Suovi s navigací a navazovat kontakty s místními. 

Sua a Šmolda, kamarádí spolu asi od 2 let. Jejich pravé přátelství začalo poté, co o 3 roky déle v Chorvatsku čůrali jako holky a děsně se u toho smáli :D. Jejich mamky spolu kamarádí od mala. A pokud se po cestě kluci nezabijou, budou kamarádi i jejich děti. Jejich dalším parťákem bude felda z roku 1995.

Dušan Makrlík - neboli MAKR, student 1. ročníku ČVUT, kde studuje personální management. Na gymnáziu s ničím problém neměl, protože na něj ani nechodil. Jeho hlavním cílem na výpravě je zhubnout alespoň 100kg, aby po návratu vážil 90 kg :D :D Po cestě bude dělat samozřejmě kuchaře a kameramana.

Jakub Rubáš - neboli RUBY, student 2. ročníku ZČU, kde studuje stavební fakultu. Ruby se k naší výpravě připojil jako poslední. Ruby byl nejdál na Mácháči, zato zná seriály s trabantama pozpátku. Na výpravě bude s Makrem natáčet video, ale hlavně to je náš účetní PR manager :-)

 Makr a Ruby se moc neznají, ale tisíce kilometrů v rozvrzaném autě je jistě k sobě spojí. Jejich rozvrzaný parťák je z roku 1996    (btw. Ruby je jen o rok starší než ta felda).

Jo a taky nikdo z nás neumí rusky, ani není vyučený automechanik. To bude taky sranda. 

Na co peníze použijeme?

Celkové náklady na výpravu odhadujeme cca na 200 - 250 000 Kč, takže vybíraná částka nepokryje všechny náklady. Jelikož jsme ale všichni studenti, a i když chodíme po brigádách, dáváme plazmu, prosíme u maminek a babiček, či sháníme sponzory, je pro nás každá koruna skvělá. Peníze budou určeny pouze na výpravu a to na společné náklady. To znamená benzín, poplatky spojené s výpravou, práce na autech apod. Neváhejte se nám ozvat a děkujeme za podporu!

News

Jun 6, 2016 Spojili jsme se s Trash Hero

Spojili jsme se s Trash Hero Indonesia!!! Hlavním cílem této super neziskovky je uchování krásné přírody pro další generace. Náplňem její práce je organizovaný úklid pláží, moře atd. především v jihovýchodní Asii, kde mají obrovský problém s plastovým odpadem téměř všude. Do těchto organizovaných…

More

Jun 1, 2016 Více jak 55 % vybráno, děkujeme!

Naše cesta se blíží a my vám moc děkujeme za dary, které pomáhají podpořit náš počin. Věříme, že se nám to povede, ale už máme jen 10 dní! Doporučujte nás svým známým a kamarádům, děkujeme! :)

More

Project links

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 12
  Cestovatelský deník ke stažení

  Naše knížka v elektronické verzi plná fotek, doplněna o psané zážitky z naší velké cesty, bez cenzury samozřejmě!! Nebojte, nepůjde o žádné těžké čtení, naše maturitní slohy na téma: Postup pracovní činnosti při dělání palačinek, ohodnoceny známkou 2 jsou toho důkazem :-)

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 4.00
  (CZK 99)
 • sold 2
  Nejlepší fotky ke stažení

  50 nejlepších fotek ke stažení v té nejlepší kvalitě.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 4.00
  (CZK 99)
 • sold 28
  Samolepka s logem Feldou do Číny, jedu v tom s nima

  Nalepte si naší expediční samolepku na auto, kolo, počítač nebo klidně na čelo :-) + ZDARMA cestovatelský deník a výběr nejlepších fotek ke stažení.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 6.02
  (CZK 149)
 • sold 18
  Jméno na auto + samolepka

  Vaše jméno, nalepené na jedné z felící, pojede s námi přes půl světa. Udělejte si reklamu v kazašské poušti. + ZDARMA cestovatelský deník a výběr nejlepších fotek ke stažení.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 10.05
  (CZK 249)
 • sold 3
  Tanga s logem Feldou do Číny, jedu v tom s nima + samolepka

  Něco pro naše ctitelky, dámská tanga s logem naší výpravy. Na přání můžou být i podepsaná od některého z členů výpravy :-) (Do poznámek pište velikost) + ZDARMA cestovatelský deník a výběr nejlepších fotek ke stažení

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 12.07
  (CZK 299)
 • sold 20
  Jméno na auto (velkým písmem) + samolepka

  Vaše jméno napsané velkými písmeny, nalepené na jedné z felícií, pojede s námi přes půl světa. Udělejte si reklamu v kazašské poušti. + ZDARMA cestovatelský deník a výběr nejlepších fotek ke stažení.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 14.09
  (CZK 349)
 • sold 5
  Sůl z Kaspického jezera, písek z kazašské pouště a kámen z hranic Číny + samolepka

  V říjnu se můžete těšit na balíček s výše uvedenými artefakty + ZDARMA cestovatelský deník a výběr nejlepších fotek ke stažení.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 16.11
  (CZK 399)
 • remaining 47 from 50
  3 nejdivnější věci k jídlu z cesty + samolepka

  Nechte se překvapit tím, co všechno se dá po cestě jíst. Nebojte, ovčí pajšl Vám vozit nebudeme, půjde o trvanlivé věci. + ZDARMA cestovatelský deník a výběr nejlepších fotek ke stažení.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 18.13
  (CZK 449)
 • sold 28
  Triko s logem Feldou do Číny, jedu v tom s nima + samolepka

  Mějte stejné triko jako kluci z expedice + ZDARMA cestovatelský deník a výběr nejlepších fotek ke stažení. (do poznámek piště velikost a pohlaví)

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 20.15
  (CZK 499)
 • sold 0
  Cestovatelský deník v tištěné verzi + samolepka

  Naše tištěná knížka plná fotek, doplněna o psané zážitky z naší velké cesty, bez cenzury samozřejmě!! Nebojte, nepůjde o žádné těžké čtení, naše maturitní slohy na téma: Postup pracovní činnosti při dělání palačinek, ohodnoceny známkou 2 jsou toho důkazem :-) + výběr nejlepších fotek ke stažení.

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 28.23
  (CZK 699)
 • sold 1
  Pohled z naší cesty

  Nechte si poslat pohled z naší cesty, do poznámky nám uveďte z jaké země ho budete chtít.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 28.23
  (CZK 699)
 • remaining 8 from 10
  Pravý turecký med a pravá ruská vodka z cesty + samolepka

  Získejte luxusní balíček kvalitních surovin z daných zemí + ZDARMA cestovatelský deník a výběr nejlepších fotek ke stažení

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 60.53
  (CZK 1,499)
 • remaining 8 from 10
  Hrdý partner s malým logem na feldách

  Budete vidět napříč Evropou i Asií. Na obě Feldy totiž umístíme vaše logo či znak v rozměrech do 500 cm2. Jedinečná příležitost, jak být vidět na fotografiích i videích ze sledované výpravy.

  Samozřejmostí jsou fotky našich aut s logem partnera a cestovatelský deník ke stažení!

  Reward delivery: not specified

  EUR 121.14
  (CZK 3,000)
 • remaining 2 from 2
  Pojmenuj si svoje auto

  Máme dvě auta, auta mají duše, takže by měly mít jména. Vymyslete nám ho Vy!! + ZDARMA cestovatelský deník a výběr nejlepších fotek ke stažení, samolepka, tričko

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 201.86
  (CZK 4,999)
 • remaining 5 from 5
  Hrdý partner se středním logem na feldách

  Budete vidět napříč Evropou i Asií. Na obě Feldy totiž umístíme vaše logo či znak v rozměrech do 800 cm2. Jedinečná příležitost, jak být vidět na fotografiích i videích ze sledované výpravy.

  Samozřejmostí jsou fotky našich aut s logem partnera a cestovatelský deník ke stažení!

  Reward delivery: not specified

  EUR 201.90
  (CZK 5,000)
 • remaining 3 from 3
  Hrdý partner s velkým logem na feldách

  Budete HODNĚ vidět napříč Evropou i Asií. Na obě Feldy totiž umístíme vaše logo či znak v rozměrech do 1 200 cm2. Jedinečná příležitost, jak být vidět na fotografiích i videích ze sledované výpravy.

  Samozřejmostí jsou fotky našich aut s logem partnera a cestovatelský deník ke stažení!

  Reward delivery: not specified

  EUR 403.80
  (CZK 10,000)
 • Sold out!!
  Feldou na Rujánu

  Jednu Feldu Vám půjčíme, druhou pojedeme my. Po cestě Vám budeme vařit na ešusu, postavíme vám stan u moře a budeme vyprávět zážitky z cesty!!! Užijte si 3 nezapomenutelné dny s felíciemi a to vše all inlcusive :-)

  Reward delivery: in a year after the Hithit project end

  EUR 403.76
  (CZK 9,999)