METROVAGONMASH

Vzniká unikátní kniha o sovětských vagónech metra, které jezdilo i v Praze. Pomozte vzniknout velkoformátové knize nejen pro nadšené fanoušky světa vlaků, ale také pro všechny se smyslem pro detail a grafickou kompozici.

Author: Jan Horčík

EUR 2,352
pledged of EUR 2,022

116%

116% completed

39 contributors pledged

Art, Literature

Praha, Hlavní město Praha, Česká republika

All or nothing. Project finished on Jan 18, 2013 at 09:18.

Show all rewards

Můj dlouhodobý zájem o podzemní metro systémy a zároveň o typografii a grafický design mne dva roky zpět dovedl k realizaci projektu, který nějakým způsobem mapuje dění pod zemí v rámci městských infrastruktur. Během rozsáhlých rešerší, které trvaly více než rok, pomalu vznikala obrazová kniha, která se zabývá situací specifických vagónů metra střední a východní Evropy a také Asie.

Toto nenápadně znějící téma začalo nabývat rozměru tehdy, co jsem ho začal realizovat a nápad pro to knihu opravdu dotáhnout do konce vznikl prvoplánově díky používání pražského metra, které je také součastí této knihy a zároveň součástí produkce ruské velkovýrobny kolejových vozidel, která je známa pod názvem Mytiščinský Metrovagonmaš. Během vrcholu výroby této fabriky byla z politických důvodů vytvořena unifikovaná tvář metro vagónů celkem devatenácti metropolí, kde se proháněly takřka identické typy karoserií, které se lišily svojí specifickou barevností pro každé město a hlavně čelními maskami vozů. Tato vozidla dodnes v těchto městech fungují a jsou různě modernizovány, ale stále drží svoji autentickou vizuální formu, která z těchto kovových masivních transportérů vytváří již kultovní záležitost nebývalého potenciálu ji jakkoliv sledovat.

Všechny tyto vlastnosti jsou obrazově i textově znázorněny na celkem 120 stranách knížky většího formátu, která je plna vektorových ilustrací samotných vozů metra s veškerými detajly a barevnostmi, originálních erbů měst s jejich příslušnými vlajkami, obsahuje množství kartografického znázornění včetně map konkrétních systémů daného metra a celkové názorné mapy s výskytem metropolí a ještě k tomu v ní také najdete bonusovou kapitolu s prototypy a speciálními soupravami, které nebyly vůbec zavedeny, nebo byly pouze navrženy. Speciálně pro knihu jsem vytvořil také funkční titulkové písmo inspirované popisnými štíty z vagonů metra a zdigitalizoval jsem originální kovové číslice, které je označovaly.

Mým cílem je uspokojit jak nadšené fanoušky světa vlaků, ale také všechny se smyslem pro detajl a grafickou kompozici. Díky těmto svým požadavkům jsem toto vhodné téma rád použil pro sestavení knihy, kde jsem dbal na vkusné, ale zároveň popisné ilustrace, podrobné mapy, užití pěkné typografie včetně číslování ale také i kvalitu papíru a celkový dojem z kvalitně vyrobené knížky, která se neobejde bez těchto vlastností.

Vznik knihy je datován na první polovinu roku 2013 ve spolupráci s vydavatelstvím Biggboss, nicméně pro zdařilé finální provedení scházejí stále poslední finanční prostředky, ale díky hithit.cz jsem se rozhodl Vás oslovit touto cestou a tím i dopřát knize čestné místo ve Vaší knihovně. I přes ono velice specifické zaměření věřím, že si ho u Vás najde a naplní veškeré očekávání.

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 5

  Sponzorská podpora + zveřejnění na webu, poděkování

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 4.04
  (CZK 100)
 • sold 6

  Limitovaný sítotiskový plakát velikosti A2 + zveřejnění na webu, poděkování

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 14.16
  (CZK 350)
 • sold 3

  Limitovaný sítotiskový plakát velikosti B1 se stužkou a grafický vzorník autorského písma

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 28.31
  (CZK 700)
 • sold 18

  Knížka s předstihem před křestem a grafický vzorník písma

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 36.40
  (CZK 900)
 • sold 7

  2 knížky s předstihem před křestem, písmo ke stažení, grafický vzorník písma a sítotiskový plakát velikosti B1

  Reward delivery: not specified

  EUR 101.11
  (CZK 2,500)