Crazy High - pomozte vytvořit jedinečný dokument

Pomoz nám vytvořit dokument o tom, jak si dva šílenci koupili v USA letadlo a přiletěli s ním domů! Jedinečný projekt dvou mladých pilotů snažící se o téměř nemožné.

Author: Jan Koldušek

 • My dva šílenci

 • Naše šílený žihadlo

 • Tvoje jméno na letadle

 • Tričko Crazy High

 • Potkej nás ve Skotsku a svez se s náma zpátky!

 • Jedna večerní

 • Honza s jeho čerstvě koupeným kousem historie

EUR 351
pledged of EUR 8,097

4%

4% completed

11 contributors pledged

Film, Media

Praha, Hlavní město Praha, Česko

All or nothing. Project finished on Jan 12, 2023 at 10:35.

Show all rewards

Úvodní video s českými titulky + představení fundraiseru v češtině dole v odkazech.

Jak to začalo

Když jsme si rozhodli na jaře splnit naše sny a začít létat, všichni okolo nás nám řekli, že jsme šílenci. Nakonec jsme si zvládli udělat  naše pilotní licence během rekordně krátkého času a během toho jsme se stihli do létání naprosto zamilovat. Rozhodli jsme se tedy udělat naprostou šílenost a koupit si letadlo. Ale ne jen tak ledajaké, na internetu nás zaujala 60 let stará kráska. Jediný problém je, že se nachází v USA, což ztěžuje úplně vše. Třeba už to, že veškerá komunikace probíhá ve 3 hodiny v noci je parádní oříšek. (A zkuste se ve 3 hodiny ráno soustředit na videohovor s majiteli)

Ale k letadlu, jedná se o vcelku raritní Bellancu 260 14-19-3 vyrobenou v roce 1961. V té době naprosto bezkonkurenční letadlo ve své kategorii, první čtyřmístné letadlo s hydraulickým zatahovacím podvozkem a motorem tak silným, že by mohla táhnout několik větroňů najednou. Sice několik let nebyla ve vzduchu, ale my jsme rozhodnutí udělat všechno pro to, abychom tuhle krásku opravili a přivezli do Evropy. 

Co je náš cíl?

Náš cíl je zorganizovat výlet do Kalifornie, zjistit, v jakém stavu se letadlo nachází, pravděpodobně ho koupit, opravit, přihlásit a poté si s ním užít cestu přes celý kontinent a oceán zpět do ČR. Celý tento proces navíc chceme zdokumentovat a poté vytvořit krátký film s našimi komentářemi, postřehy a zážitkami. Celé toto dobrodružství je už tak ale dost náročné a tak na natáčení a produkci budeme potřebovat určitou finanční pomoc. Ačkoliv jsme vcelku technicky zdatní, vytvoření dokumentu je zkrátka nad naše síly. Fondy z fundraiseru budou použity primárně na pořízení lepší techniky a zaplacení editora.

Detaily

Celý proces koupě letadla v USA je pro Evropana komplikovaný, nákladný, ale rozhodně ne nemožný. Je to prakticky podobné, jako když si jedete pro nové auto do Německa. Až na to, že letadlo je mnohem komplikovanější a také papírování mnohem složitější. Chceme ale ukázat světu, že to jde, zjistit jestli se to vyplatí a zároveň si užít pořádnou dávku zábavy. Na YouTube jsme nenašli nikoho, kdo by to dělal před námi (ačkoliv takoví lidé jsou) a my jsme se rozhodli tento pro nelétavce předsudkami ověnčený segment přiblížit normálnímu člověku.

... a ještě něco navíc

...to letadlo, pro které si letíme je ze dřeva a plátna. Kdo by nechtěl sedět v něčem takovém tři kilometry nad Grónskem s hladovými ledními medvědy pod sebou a žádnou možností přistání. :)

Kdo jsme?

Jsme pravděpodobně pár naprostých šílenců. Já jsem Honza Koldušek (Maverick :)), vystudoval jsem strojárnu na ČVUT. Během mých studií jsem na půl roku odjel do Švýcarska na výměnný pobyt a udělal si tam pár kamarádů. S odstupem pár let jsem se do Švýcarska vrátil a začal tam pracovat. A tehdy jsem potkal Dennise.

Dennis (Top Gun :)) je pravděpodobně jediný stejně šílený člověk na téhle planetě. Je oficírem ve Švýcarské armádě a zároveň studuje Elektrotechniku na jedné z nejlepších technických škol světa - ETH.

Na začátku roku jsem si procházel osobní krizí a hledal jsem způsob, jak se zabavit a odtrhnout od černých myšlenek. A právě tehdy jsem se rozhodl splnit si dětský sen, uniknout od každodenních problémů do třetí dimenze a začít létat. A ostatní už je historie. :)

Proč to děláme?

Na to najdete odpověď v úvodním videu. :)

Pokud jsme Vás zaujali, nebojte se nás podpořit a zakoupit jakoukoliv z odměn!

News

Nov 6, 2022 První fáze projektu zvládnuta!

Je to neuvěřitelné, ale máme za sebou naši podzimní část dobrodružství. Na začátku Října jsme odletěli do Kalifornie, potkali se tam s naším mechanikem a rozhodli se Bellancu pořídit. I přes všechny překážky jsme nakonec dokázali po deseti dnech nepřetržitého nasazení zprovoznit tu naší krásku do…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 5
  Pro dobrý pocit

  Kdo z nás v osmnácti nedostal jen tak od babičky příspěvek na benzín? A pokud chceš přispět více, klidně částku libovolně navyš. Děkujeme mockrát, bude se hodit. :)

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 2.79
  (CZK 69)
 • sold 0
  Samolepka Crazy High

  Kup samolepku, podpoř šílence. Dodání na začátku roku poštou.
  Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 6.84
  (CZK 169)
 • remaining 197 from 200
  Vstupenka na premiéru dokumentu

  Kup lístek a užij fajn večer. :) Podle míry zájmu upřesníme datum a místo po skončení projektu.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 18.99
  (CZK 469)
 • sold 1
  Tričko Crazy High

  Kup tričko, staň se šílencem. Dodání poštou do konce února, hoď nám velikost do zprávy tady na Hithitu. 
  Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 32.35
  (CZK 799)
 • remaining 17 from 20
  Tvoje jméno na letadle

  Buď součástí výpravy! Na Bellancu ti vylepíme tvoje jméno (nebo jakoukoliv kravinu co potřebuješ sdělit světu). Až si u toho éra budeš fotit instagramovku, všechny čičiny ti budou věřit že je tvoje. :) Je to docela dobrá šance že tvoje jméno bude navždy ležet na dně oceánu. :)

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 68.79
  (CZK 1,699)
 • sold 0
  Proleť se s náma nad Českem!

  Ok, tohle už je trošku longshot, ale jestli tu krásku fakt dotáhneme, máš u nás předplacenej 45 min (cca 250km) vyhlídkovej let. Vem s sebou klidně i tátu s mámou, do letadla se vejdeme. Čas a místo vyřešíme později, určitě se nějak domluvíme. A když to cestou někde zrušíme, moje máma ti peníze vrátí.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 282.15
  (CZK 6,969)
 • remaining 2 from 2
  Potkej nás ve Skotsku a svez se s náma zpátky!

  Wow, tak ty seš dobrej šílenec. Snad se to s náma z Invernessu vznese, protože váha tvejch Cojones neni zanedbatelná. Beze srandy: tohle bude vyžadovat trochu plánování, takže nám napiš hned jak si budeš jistej, že do toho chceš jít a domluvíme detaily. A hlavně nám vem s sebou z Česka řízky v alobalu!!!

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 3,643.68
  (CZK 89,999)