Podpořte Cestu do pralesa Jana Dungela, buďte součástí filmu

Jsem přírodovědec a malíř Jan Dungel. Průzkumu a mapování divoké přírody jsem zasvětil celý život. Díky Hithitu budu moci dokončit unikátní dokument o bohatství jižní Ameriky i její odvrácené tváři. Pomozte mi zachytit rychle mizející svět a zachránit ho.

Author: Jan Dungel

 • Venezuelska Amazonie

 • Marian_ekvadorske Andy

 • Jaguar_Brazilsky Pantanal

 • Kroužkování harpyje_Venzuela

 • Kondor kralovsky_ peruanska Amazonie

 • Hoti_venezuelska Amazonie

EUR 10,051
pledged of EUR 7,680

130%

130% completed

115 contributors pledged

Film, Ecology

All or nothing. Project finished on Oct 14, 2022 at 07:59.

Show all rewards

Zachraňte horské lesy, jaguára a harpyji!
Podpořte filmové svědectví Jana Dungela o současném stavu divoké přírody v Jižní Americe.

„Přál bych si, aby můj desetiletý vnuk Honzík, až bude dospělým a možná moudrým mužem,
mohl zažít to co já. Mám však obavu, že již nezažije a neuvidí.“ Jan Dungel

Přírodovědec a malíř Jan Dungel putuje napříč kontinentem od pacifického pobřeží v Ekvádoru až k atlantickému pobřeží ve Venezuele, aby dokumentoval nespoutanou divokou přírodu, její utrpení i naději. Spolu s ním objevte krásu a bohatství jihoamerické divočiny i její odvrácenou tvář. Podpořte vznik unikátního třídílného filmu, který dokumentuje tři původní a dosud nerozsáhlejší vnitrozemské ekosystémy Jižní Ameriky: Andy, Amazonii a mokřady Los llanos / Pantanal.

Co podpoříte

Podpořte vznik třídílného dokumentu, ve kterém se Jan Dungel (znáte z dokumentu Uakari, ztracená Humboldtova opice, Štětcem a mačetou, Anakonda, konec mýtu nebo Tieň Jaguára), režisér a dokumentarista přírody Marián Polák (znáte z dokumentu Planeta Česko), spolu s fotografkou divokých zvířat Radanou Dungelovou (znáte z knih Jak se maluje prales, Džungle uprostřed bažin) vydávají podat svědectví o současném stavu původní neotropické přírody v těchto lokalitách:
 

Pohoří Andy. Hluboká údolí, zasněžené vrcholy hor. Tamní mlžné lesy s pestrou biodiverzitou a bohatým ptačím společenstvím patří k nejohroženějším ekosystémům v celé Jižní Americe.

Amazonie. Národní park Yasuní má pověst místa s největší biodiverzitou na planetě Zemi. Jeho stále větší část však ustupuje vrtům nafty a v ohni těžařských věží. Amazonské pohoří Sierra Maigualida je naopak z velké části dosud neobydlenou pustou oblastí s panenskou a lidmi nenarušenou přírodou.

Los Llanos a Pantanal. Nejrozsáhlejší mokřady na Zemi, kde stále žije nejvíce divokých zvířat na kontinentu. Ta nyní musí ve velkém ustupovat zcela jinému druhu: hovězímu dobytku. 

Dlouhodobá zkušenost Jana Dungela vám umožní nahlédnout také do míst, která nejsou běžně přístupná a vzhledem k ilegálním aktivitám (zlatokopové, dřevaři, pašeráci drog, partizánské gerily…) často nebezpečná!

Zatím máme natočeny dva díly dokumentu s řadou unikátních záběrů. A chceme toho ukázat ještě víc! S vaší podporou můžeme dokončit třetí a poslední část cesty. Vaše peníze nám pomohou vydat se do začátkem příštího roku do Venezuely a představit české veřejnosti kompletní obrázek o stavu mizející přírody.

Proč to děláme

Aneb jak mnich a profesor biologie, veterinář a doktor bojují za mizející svět.

Chceme srozumitelně, jednoduše a na konkrétních příkladech ukázat krásu a bohatost tří původních ekosystémů v Jižní Americe a vysvětlit, proč má jejich ničení vliv na klimatické poměry nejen tam, ale také ve střední Evropě. Naším záměrem však není apokalyptické či negativní vyznění dokumentu. V každém dílu totiž chceme představit také mimořádně úspěšné projekty i konkrétní osobnosti, které svůj život zasvětily ochraně přírody či životního prostředí.

Při své činnosti nezapomínají ani na místní obyvatele, protože dobře ví, že bez nich žádná snaha nemá naději na úspěch. Povzbuzují jejich pocit sounáležitosti s krajem, kde po generace žijí a který považují za svůj domov. Harpyje, anakonda či jaguár již nejsou jejich nepřáteli, nýbrž součástí jejich hrdosti a identity. Jsou to:

Giovanni Onore, mariánský mnich a profesor biologie Pontifikální katolické univerzity v Quitu, zakladatel nadace Otonga, která za mezinárodní podpory vykupuje pralesy v Ekvádoru. Založil unikátní rezervaci horských mlžných lesů v ekvádorských Andách, kterou udržují a chrání především místní lidé. Její součástí je také vědecká a vzdělávací stanice jak pro studenty, tak indiánské děti ze škol dole v údolí. Poprvé jsem ji navštívil v roce 1996 a od té doby se tam pravidelně vracím malovat především bohatou avifaunu.
foto

Rafael Hoogesteijn. Ředitel newyorské nadace Panthera v Brazílii, se kterým spolupracuji již přes dvacet let. Nadace podporuje projekt na vytvoření souvislého koridoru, který propojuje izolované populace jaguárů od Arizony až po severní Argentinu. Dnes je již
do tohoto mezinárodního megaprojektu zapojeno na stovky farem. Je také autorem a vedoucím projektu, který řeší konflikty farmářů s jaguáry. Díky němu dnes mnozí farmáři již vědí, že pokud omezí či zcela zastaví lov zvířat na svých pozemcích, jaguáři dají přednost
své přirozené potravě před dobytkem. Výsledkem je nejen ozdravění místní krajiny, ale také vyšší výnos hovězího masa.

Alexander Blanco. Zakladatel venezuelské nadace Fundacion Esfera, která se specializuje na ochranu harpyjí, největších dravců v Jižní Americe. Lauerát prestižní ceny Whitley Award, která v Londýně každoročně oceňuje nejlepší ochranářské a ekologické projekty po celém světě. Když jsme spolu před dvěma lety naposled harpyje kroužkovali, zavedli nás místní lidé k novému hnízdu, které si Alexander do svého deníku zapsal pod pořadovým číslem 115.

Příspěvkem ke kampani pomůžete i těmto organizacím a živočichům! Děkujeme!

Kdo jsme

Jan Dungel (*1951). Vystudovaný biolog a malíř. V roce 2004 poprvé zdokumentoval dosud neznámý druh primáta v pustých a lidmi nikdy neobydlených pralesích na hranicích Venezuely a Brazílie. Jiná jeho výprava (2007), první od dob von Humboldtových, objevila a přesně zaměřila druhé propojení povodí řek Orinoko a Amazonka, které před nimi marně hledalo několik mezinárodních expedic. Bližší informace najdete zde

Se svou ženou Radanou Dungelovou (*1963), fotografkou divokých zvířat, řadu let proniká stále hlouběji do nitra amazonských hor Maigualida, kde dosud žije jeden z posledních domorodých kmenů svým jen stěží popsatelným přírodním způsobem života. Spolu také publikovali řadu knih o jihoamerické přírodě, spolupracovali na tvorbě rozhlasových a televizních dokumentů a pořadů, představili kresby a fotografie na výstavách v ČR, Evropě i Jižní Americe.

Marián Polák (*1977) je režisér, kameraman, scénárista a producent. Působil jako šéfredaktor výpravného magazínu Příroda. Za své filmy obdržel několik výročních cen FITES Trilobit nebo ceny na festivalech Ekofilm a Naturvision. Byl nominován na Českého lva v kategorii nejlepší dokumentární film za svůj celovečerní debut Planeta Česko, který zhlédlo na 100 tisíc nejen dětských diváků.

Nadace Partnerství (*1992) je největší česká environmentální nadace, která již 30 let pomáhá lidem a přírodě. Nadace převzala záštitu nad touto crowdfundingovou kampaní. Více informace najdete zde

Pomozte nám dokončit naše celoživotní úsilí a podpořte vznik dokumentu, který vám vyrazí dech!

  

News

Oct 12, 2022 Bojujeme do pátečního rána. Získejte unikátní odměnu nakonec

Milí fanoušci našich dokumentů, naše kampaň končí v pátek ráno. Chceme, aby nový film byl co nejlepší a napěchovaný unikátními záběry. Aby se nám tento záměr podařil, potřebujeme dosáhnout druhého milníku: 290 tisíc korun. Proto vypouštíme poslední a skutečně unikátní odměnu: 50 ks vlastnoručně…

More

Oct 4, 2022 Pošlete nás dál- až ke krokodýlům orinockým

Nikdy nezapomenu na Honzu, když ve vzdalené laguně objevil téměř vyhubeného krokodýla orinockého. Navzdory obavám našich pruvodců (i mým) se vrhnul do vody, aby si ho zblízka prohlédl, my ostatní jsme jen zamrzli na korbě auta.. " Tohle bych tak rád ukázal lidem doma", povzdychnul si jen, když se…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 16
  Poděkování od tvůrců a dobrý pocit

  Honza a Marián Vám pošlou osobní poděkování na uvedený e-mail. Dobrý pocit za příspěvek pro divokou přírodu v ceně. Lze libovolně navýšit. Děkujeme!

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 4.04
  (CZK 100)
 • sold 10
  Elektronická pohlednice s poděkováním

  Osobní poděkování na uvedený e-mail navíc s originální digitální pohlednicí z cest po jižní Americe. Můžete si vybrat z varianty panter nebo harpyje. Prosím uveďte do poznámky k daru.

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 6.06
  (CZK 150)
 • remaining 65 from 80
  Nový film Mariána Poláka o Jeseníkách

  Odkaz k jednorázovému zhlédnutí zbrusu nového filmu o Jeseníkách od režiséra legendární Planety Česko. K dispozici na začátku prosince.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 12.13
  (CZK 300)
 • remaining 43 from 60
  Tištěná pohlednice (panter/harpie) s poděkováním (+ film Mariána Poláka)

  Originální pohlednice z jižní Ameriky s osobním poděkováním od Jana Dungela. Na výběr z motivu panter nebo harpyje. Poštovné je v ceně. K tomu navíc odkaz k jednorázovému shlédnutí nového filmu Mariána Poláka s tematikou Jeseníků.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 20.21
  (CZK 500)
 • remaining 44 from 50
  NOVÉ: Originální zvířátka tagua

  Originální zvířátka tagua jsou vyřezávané indiány z ořechů ekvádorské palmy.  Nazývají se "kamennými" nebo také "slonovinovými ořechy". Mají jemnou mramorovou, krémově bílou strukturu. Pouze limitovaný počet kusů.

  Doručení: do měsíce od skončení kampaně. Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 28.29
  (CZK 700)
 • remaining 2 from 15
  Originální výrobky od amazonských indiánů

  Přímo z Amazonie dovezený originální pletený dárek vyráběný z palem místními indiány. V nabídce náušnice, ozdoby či taštičky. Bohužel nemůžeme garantovat konkrétní výrobek, napište nám ale do poznámky vaši preferenci a my se vám pokusíme vyhovět. Poštovné je v ceně. 

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 32.34
  (CZK 800)
 • remaining 33 from 40
  Předpremiéra filmu s tvůrci (1 vstup)

  Exkluzivního předpremiéra vybraného dílu dokumentu spojená s debatou s tvůrci. Vstup platný pro jednu osobu. Promítání proběhne v polovině roku 2023 v Praze v České televizi. Podrobnosti zašleme včas e-mailem.

  Reward delivery: in a year after the Hithit project end

  EUR 40.42
  (CZK 1,000)
 • remaining 49 from 60
  Kniha Jana Dungela Pantanal and Llanos

  Nádherná kniha fotografií a kreseb Jana Dungela v luxusní pevné vazbě a na kvalitním křídovém papíru. Kniha obsahuje 120 unikátní velkoformátových fotografií a 40 celobarevných kreseb divokých zvířat jižní Ameriky. Knihu odešleme do měsíce po skončení kampaně na vámi uvedenou adresu. Poštovné je v ceně. 

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 48.50
  (CZK 1,200)
 • remaining 50 from 50
  NOVINKA: Podepsaná fotografie s krokodýlem a věnováním + vstup na předpermiéru

  Pomozte nám zabojovat před koncem kampaně a získejte jedinečnou odměnu! Podepsanou fotografii, na které Honzu pronásleduje krokodýl orinocký s osobním věnováním. K tomu získáte vstup na předpremiéru dokumentu v sídle České televize na pražském Barrandově pro 1 osobu. Lepší nabídku už nedostanete!

  Doručení fotografie měsíc po dokončení kampaně, promítání proběhne v polovině roku 2023. Dáme vám s předstihem vědět.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 48.50
  (CZK 1,200)
 • remaining 8 from 20
  Předpremiéra filmu s tvůrci (2 vstupy)

  Exkluzivního předpremiéra vybraného dílu dokumentu spojená s debatou s tvůrci. Vstup platný pro dvě osoby. Promítání proběhne v polovině roku 2023 v Praze v České televizi. Podrobnosti zašleme včas e-mailem.

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 60.63
  (CZK 1,500)
 • remaining 9 from 10
  Poděkování v titulcích filmu (+ e-pohlednice s poděkováním a download filmu o Jeseníkách)

  Buďte skutečnou součástí vznikajícího filmu! Jedno jméno dle Vašeho výběru bude součástí závěrečných titulků. Můžete tak dostat na obrazovky sebe nebo udělat radost někomu blízkému. Jméno nám prosím napište do poznámky.

  Reward delivery: in a year after the Hithit project end

  EUR 80.84
  (CZK 2,000)
 • remaining 26 from 30
  Podepsaná kniha Pantanal and Llanos s věnováním (+ pohlednice a film Mariána Poláka)

  Podepsaná kniha fotografií a kreseb Jana Dungela v luxusní pevné vazbě a na kvalitním křídovém papíru s osobním věnováním. Kniha obsahuje 120 unikátní velkoformátových fotografií a 40 celobarevných kreseb divokých zvířat jižní Ameriky.

  K tomu originální tištěná pohlednice (na výběr harpyje nebo panter – prosíme, uveďte do poznámky) a jednorázové zhlédnutí nového filmu Mariána Poláka s tematikou Jeseníků.

  Knihu s pohlednicí odešleme po skončení kampaně na vámi uvedenou adresu. Poštovné je v ceně. 

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 121.26
  (CZK 3,000)
 • remaining 3 from 15
  Signovaný barevný tisk kresby Jana Dungela formát A3

  Originální tisk kresby s podpisem výtvarníka Jana Dungela s motivem divokých zvířat může zdobit vaši pracovnu, obývací pokoj či ložnici. Tohle vám budou kamarádi závidět!

  Tisk odešleme do měsíce po skončení kampaně na vámi uvedenou adresu. Poštovné je v ceně. 

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 202.10
  (CZK 5,000)
 • remaining 1 from 3
  Soukromé promítání a beseda s tvůrci filmu

  Uspořádejte soukromé promítání vybraného dílu dokumentu kdekoliv a kdykoliv. Marián s Honzou za Vámi přijedou na debatu po celé ČR. Udělejte radost přátelům, rodině, sousedům či obchodním partnerům neopakovatelným a intimním zážitkem!

  Datum a místo promítání s vámi domluvíme individuálně po skončení kampaně, nezapomeňte na sebe uvést funkční kontakt.

  Reward delivery: in a year after the Hithit project end

  EUR 808.41
  (CZK 20,000)
 • remaining 2 from 2
  Originální barevná kresba Jana Dungela s osobním věnováním

  Originál autorské kresby s osobním věnováním Jana Dungela dle vašeho výběru. Výborný investiční kus, který rozjasní váš domov či kancelář.

  Na vyhotovení kresby se s vámi domluvíme po skončení kampaně, nezapomeňte na sebe uvést funkční kontakt. Poštovné je v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 2,021.02
  (CZK 50,000)
 • remaining 3 from 3
  Patron dokumentu

  Staňte se patronem vybraného dílu dokumentu. Za vaše mecenášství a podporu obnovy mizejících ekosystému se vám odměníme pozváním na předpremiéru s osobním poděkováním, poděkováním v závěrečných titulcích, originálním signovaným tiskem Jana Dungela s věnováním a krásnou podepsanou knihou Pantanal and Llanos. Poštovné je v ceně. 

  Reward delivery: in a year after the Hithit project end

  EUR 4,042.04
  (CZK 100,000)
 • Sold out!!
  Originální barevná kresba Jana Dungela s osobním věnováním

  Originál autorské kresby s osobním věnováním Jana Dungela dle vašeho výběru. Výborný investiční kus, který rozjasní váš domov či kancelář.

  Na vyhotovení kresby se s vámi domluvíme po skončení kampaně, nezapomeňte na sebe uvést funkční kontakt. Poštovné je v ceně. 

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 2,021.02
  (CZK 50,000)