Bohdan Dlouhý: Vždycky zaplatíš (kniha, romantický thriller)

Kdo zabil Beatku a proč? Odpověď budou hledat novináři Marek a Marta, kteří přitom budou řešit i svůj vlastní vztah, zatížený Markovou temnou minulostí. Volné pokračování románu Vysoká cena za lásku. Svým příspěvkem pomůžete knihu vydat ještě do Vánoc.

Author: Bohdan Dlouhý

EUR 2,166
pledged of EUR 2,004

108%

108% completed

96 contributors pledged

Art, Literature

Brno, Jihomoravský kraj, Česko

All or nothing. Project finished on Nov 26, 2021 at 10:43.

Show all rewards

Kniha Vždycky zaplatíš

Mnozí jste četli romantický thriller Vysoká cena za lásku a ptali se, co se dělo dál. Ano, dramatickými událostmi pod Tesnou skalou příběh opravdu neskončil. Kniha, kterou vám tady nabízím, je jejím volným pokračováním. Pokud však první knihu neznáte, nemusíte mít žádné obavy. Vždycky zaplatíš je samostatný titul, pro pochopení není nutné znát obsah první knihy, dějově důležité informace budou připomenuty.

Co nás čeká?

Posuneme se o devět let v čase, do podzimu roku 2009.

Už osmatřicetiletý Marek Koudelka se vrací do rodného Brna jako zlomený muž, který přišel o rodinu, o práci, o přátele a který strávil pět let ve slovenské base.

Protože ho nikde jinde zaměstnat nechtějí, pracuje jako reportér v bulvárním týdeníku, prohrabuje se špínou města a píše o tom články. Vyhledává nebezpečí a konflikty a ve skrytu duše touží po smrti.

Jediná osoba, která na něj má nějaký vliv, je jeho o patnáct let mladší partnerka Marta. Krásná zelenooká brunetka, kolegyně z redakce a ve volných chvílích tanečnice street dance. Žijí spolu, Marta Marka miluje, ale on se citům k ní brání. Zatím totiž každý, koho miloval, špatně skončil.

Zlom v jejich vztahu přinese otřesný případ. V okrajové části Brna je nalezena ve sklepení rozestavěné průmyslové budovy bestiálně zavražděná malá holčička. Markova redakce se brutálního případu s nadšením zmocní a po Markovi se chce, aby pátral po pachateli a psal o tom články. A navíc se objeví otec zavražděné dívky, kontroverzní podnikatel, který Markovi nabídne spoustu peněz, pokud mu vraha dodá živého...

Pokud vás zajímá, kdo byl vrahem a proč to udělal, případně osud hlavních postav a vývoj jejich vztahu, přečtěte si tuto napínavou a rychle odsýpající knihu.

Příběh je částečně inspirovaný skutečnými událostmi.

A stejně jako v první knize, i v této mluví slovenské postavy slovensky. Za překlad i tentokrát děkuji Ivanu Supukovi.

Údaje o knize

Žánr: romantický thriller

Rozsah: 412 stran A5, měkká vazba, matné lamino

Datum vydání: před Vánocemi 2021

ISBN: bude doplněno

Místo děje, Brno, Muráňská planina na Slovensku, Olomouc, Karviná, Rousínov…

Časové zasazení děje: podzim 2009

Přečtěte si Úvod

„Dobře. Zeptám se, čistě hypoteticky. Co bude, jestli to dokážu? Když ho najdu dřív jak policajti a dodám vám ho?“ zeptal se Marek zvědavě.

„Čistě hypoteticky? Bude z vás poměrně bohatej člověk,“ odpověděl podnikatel klidně a pomalu lžičkou v kávě rozmíchával napěněné teplé mlíčko.

„Jak moc bohatej?“ zajímal se Marek.

„Bavíme se tady o šesti nulách,“ pokrčil muž lhostejně rameny v perfektně padnoucím bílém tričku s límečkem. Oproti polednímu setkání v redakci byl převlečený a přezutý, hnědé polobotky vyměnil za drahé bílé tenisky z limitované série, i když značce Hugo Boss zůstal věrný. Zjevně se ale držel zásady, že různé situace vyžadují různé oblečení.

Marek se úvahami o přiměřenosti bavlny či hedvábí k podvečerní kávě nezabýval. Měl doma v šatníku přesně jedno béžové semišové sako, které mu muselo vystačit na všechny situace, kde si nevystačil s tričkem s krátkými rukávy. Jemu vyrazila dech ta jen tak mimochodem zmíněná částka.

Doteď jejich rozhovor nebral příliš vážně, považoval ho za víceméně bezvýznamné tlachání. Ovšem suma, kterou Mrkvička naznačil, mu vyrazila dech.

Šest nul… To je přece minimálně milión! Sakra, to mít, tak se můžeme s Martou okamžitě sebrat a odejít z redakce, poslat Šebelu s psaním těch jeho sraček do prdele a přitom budeme mít dost času a prostředků na hledání něčeho jinýho někde jinde… Přece by o tom ten Mrkvička nemluvil, kdyby to nemyslel vážně?

„To je zatraceně velká spousta peněz,“ řekl, aby získal čas se trochu vzpamatovat.

Podnikatel přestal míchat, nechal lžičku okapat a položil ji beze spěchu na okraj oválného podšálku. Podíval se na Marka. „To je relativní, pane Koudelko,“ řekl vážně. „Moje dcera pro mě byla absolutně vším. Na penězích, na těch mi teď už nezáleží. Víte, s její smrtí jsem ztratil jakýkoliv důvod je hromadit.“

Marek se uvnitř zachvěl. Lhostejnost, s jakou to Mrkvička řekl, byla děsivá. „Dobře. Rozumím vám. A co s tím chlapem, kdyby se mi ho náhodou podařilo najít?“ vrátil se k tématu.

Mrkvička pokýval hlavou, jako by ani na okamžik nepochyboval, že se s Markem dohodnou. „Toho mi dodáte na adresu, kterou vám určím. Pokud bude potřeba, moji hoši vám s tím pomůžou. Na samostatnou práci se nehodí, ale pokud je zaúkolujete, dokážou být velice výkonní. A hlavně jsou velice mlčenliví.“

„Co s ním uděláte?“ zajímal se Marek, ale už v okamžiku, kdy ta slova vypustil z úst, věděl, že to byla naprosto zbytečná otázka. Otec té dívky mohl chtít jejího vraha do rukou jen z jednoho jediného důvodu.

Mrkvička se opřel zády o křesílko, položil si obě ruce volně na stůl a chvíli přemýšlel. Pak se mírně předklonil a zahleděl se Markovi přímo do očí: „Řekněte mi, pane Koudelko, kdybyste byl vy na mém místě, někdo vám bestiálně umučil jedinou dceru, a vy byste ho dostal do rukou. Co byste s takovým člověkem udělal vy? Čistě hypoteticky, samozřejmě.“

Marek před mužovým chladným, soustředěným a jakýkoliv soucit postrádajícím pohledem neuhnul. V tomhle měl naprosto jasno. Přemýšlel o tom od okamžiku, kdy to děvčátko našel. On sám nestihl být tátou dlouho, ale svou dcerku miloval. A klidně by kvůli ní vraždil. Nadechl se. „Přitloukl bych ho někde ve sklepě ke dveřím a dal si zatraceně záležet, aby umíral velmi dlouho a velmi bolestivě,“ odpověděl bez zaváhání. „A to říkám zcela nehypoteticky,“ dodal tvrdě.

„Jsem moc rád, že si v téhle věci rozumíme. Takže vám asi nemusím podrobně popisovat, co s ním mám v úmyslu udělat já,“ konstatoval Mrkvička a znovu se napil kávy.

Ruka s hrnkem se ani nezachvěla…

Více si můžete přečíst, když si stáhnete prvních cca 90 stran.

O financování

Abych dokázal zaručit, že knihu dostanete včas do Vánoc, jsem připraven první část nákladu zafinancovat z jiných zdrojů. V tomto projektu tedy půjde o předfinancování i dofinancování zároveň. :) To však nic nemění na tom, že se na Vás tady obracím se žádostí o spolupráci a podporu, ty zdroje budu muset vrátit. A já jsem jen nerad komukoliv cokoliv dlužný.

O autorovi

Autor je vystudovaný zahradní inženýr, pracoval i jako manažer, arborista, prodavač nebo úředník, baví se fotografováním, vařením kávy, tantrickými masážemi, ale hlavně psaním. Tato kniha bude jeho třetí vydaná. První byla populárně naučná publikace Architektura zahrady (2004), které se prodalo 8 tisíc výtisků ve 4 jazycích, následovala Vysoká cena za lásku (2010, 2021). Letos přibude volné pokračování Vždycky zaplatíš (2021) a na příští Vánoce je v plánu další volné pokračování, Cena za návrat (2022). Tato kniha je rozepsaná a snad vše klapne. Upoutávku na ni si můžete přečíst na konci knížky, kterou vám tady dnes představujeme. :) 

News

Nov 27, 2021 Knížky jsou na cestě

Hotovo, projekt je splněn. Ještě jednou díky vám všem! Většinu z vás jsem už kontaktoval přímo a knížky průběžně balím a posílám. Všichni je včas dostanete. Mám k vám prosbu. Je mezi vámi někdo, kdo sem našel cestu na základě kampaně na FB? Pokud ano, napište mi to prosím na bohdan.dlouhy@gmail.co…

More

Nov 19, 2021 Splněno!

Přátelé, díky vašim příspěvkům se právě vybrala cílová částka a projekt tak definitivně uspěl. Děkuji vám moc! Vybrané peníze poslouží na pokrytí asi 80 % nákladů na vydání knihy a její propagaci a distribuci.  Do ukončení projektu ještě pár dní zbývá. Chcete-li, můžete po tu dobu Hithit využít…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • remaining 362 from 400
  1 x výtisk knihy s podpisem a/nebo věnováním

  Přímo od autora dostanete v první polovině prosince jeden výtisk.

  Sami si vyberte, zda do něj budete chtít podpis, případně věnování, ať už Vám, nebo tomu, komu chcete knihu darovat pod stromeček (napsat do poznámky!) Cena je včetně poštovného (doporučeně) nebo doručení do Zásilkovny. Zvolte si, co Vám lépe vyhovuje.

  Pro zaslání poštou budu potřebovat Vaši poštovní adresu, pro zaslání do Zásilkovny telefonní číslo a tip na nějakou pobočku Zásilkovny ve Vašem okolí. Tyto údaje napište prosím do poznámky pro autora.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 14.79
  (CZK 369)
 • remaining 56 from 100
  Kombo 1 x Vždycky zaplatíš + 1 Vysoká cena za lásku

  Těm z Vás, kteří neznáte první knihu a znát byste ji chtěli, nabízím tuto velmi výhodnou kombinaci obou dílů, kterou dostanete v první polovině prosince. 

  Sami si vyberte, zda do nich budete chtít podpis, případně věnování, ať už Vám, nebo tomu, komu je chcete darovat pod stromeček (napsat do poznámky!) Cena je včetně poštovného (doporučeně) nebo doručení do Zásilkovny. Zvolte si, co Vám lépe vyhovuje.

  Pro zaslání poštou budu potřebovat Vaši poštovní adresu, pro zaslání do Zásilkovny telefonní číslo a tip na nějakou pobočku Zásilkovny ve Vašem okolí. Tyto údaje napište prosím do poznámky pro autora.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 18.80
  (CZK 469)
 • remaining 192 from 200
  2 x výtisk knihy s podpisem a/nebo věnováním

  Přímo od autora dostanete v první polovině prosince dva výtisky.

  Sami si vyberte, zda do nich budete chtít podpis, případně věnování, ať už Vám, nebo tomu, komu ji chcete darovat pod stromeček (napsat do poznámky!) Cena je včetně poštovného (doporučeně) nebo doručení do Zásilkovny. Zvolte si, co Vám lépe vyhovuje.

  Pro zaslání poštou budu potřebovat Vaši poštovní adresu, pro zaslání do Zásilkovny telefonní číslo a tip na nějakou pobočku Zásilkovny ve Vašem okolí. Tyto údaje napište prosím do poznámky pro autora.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 22.81
  (CZK 569)
 • remaining 16 from 20
  Pozvání od autora na kafe

  Přijďte posedět s autorem u dobré kávy/zmrzliny/čaje/vína a povykládat si o knize, případně čemkoliv jiném.

  Autor slibuje, že odpoví na cokoliv, zaplatí to kafe a ještě od něj dostanete podepsaný výtisk knihy.

  Posezení se předpokládá v Brně, případně podle domluvy i jinde. Sejít se můžeme individuálně nebo ve skupince.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 40.05
  (CZK 999)
 • remaining 4 from 6
  Výlet na Muráňskou planinu

  Možná Vás zajímají lokality, kde se odehrával děj první, ale částečně i této knihy. Zvu Vás na výlet s průvodcem v osobě autora přímo na TA místa!

  Vyrazili bychom v pátek z Brna, v neděli se vrátili. Dvě noci strávíme na planině. Nejspíš na chatě, ale můžeme i pod širákem, bude-li hezky. V ceně je doprava z Brna a zpět (naložím až tři lidi se zavazadly), ubytování (2 noci) na chatě Studňa. No a samozřejmě podepsaná knížka (1-3 výtisky).

  Vzhledem k tomu, že jaro tam začíná v květnu, termín bychom domlouvali asi až na začátek léta.

  Neobávejte se závodů do kopce ani mnohakilometrových pochodů. Z toho jsem už vyrostl. Představuji si klidný a pohodový víkend. 

  Reward delivery: in a year after the Hithit project end

  EUR 200.40
  (CZK 4,999)