Nakopni Zemana! Záchrana Velkého filmového ateliéru

Pomozte nám zachránit Velký filmový ateliér, je to pořádný kus filmové historie. Momentálně chátra a to si prostor, ve kterém se natáčel film Cesta do pravěku opravdu nazaslouží. Máme pro Vás super odměny.

Author: Petr Babinec

 • Pauza v rekonstrukci

 • Z filmu Cesta do pravěku

 • Trochu tady teče

 • Filmová světla

 • Pomahají nám i děti

 • Co s tím budemem dělat?

 • Jak se tady tvořilo

 • Z připravovaného projektu ANIMAMI

 • Odměna "Kufřík"

 • Odměna "Fotosky"

 • Odměna "Žárovka"

 • Odměna "Pohlednice"

 • Odměna "Žárovka Tungsraphot"

 • Velké světlo, Velká odměna - větší kousek ateliéru

 • Střední světlo, Střední odměna -větší kousek at.

 • Odměna "Skleněná čočka do filmového světla"

 • Odměna "Kus filmového světla (odrazná plocha)"

 • Odměna "Staré světlo z ochozu"

 • Světelný most, pod ním můžete v ateliéru přespat

 • Pomozte nám prosím nakopnout ateliér ke hvězdám

EUR 6,128
pledged of EUR 27,532

22%

22% completed

126 contributors pledged

Film, Art

Zlín, Zlínský kraj, Česko

All or nothing. Project finished on Dec 24, 2021 at 11:22.

Show all rewards

Jak to začalo

Dva roky zpátky jsme dostali nabídku od původního majitele, jestli nevíme, co by se s Velkým ateliérem dalo dělat. Měsíc jsme to řešili, a nakonec jsme si řekli: „Jo, víme.“ Ale byl pro nás šok, když si nás dotyčný nevyslechl a řekl: “Fajn, a nechcete si ho rovnou koupit?“ Tak jsme měli opět co řešit. Zastavit domy, prodat auto, ale mít kus zničené historie? No jasně, jdeme do toho, je třeba se trochu obětovat a zachránit kus filmové historie před rozpadnutím. Naivně jsme si tehdy mysleli, že se všechno rozběhne do tří měsíců a budeme moct začít s opravami. Začaly se ale vršit problémy a problémy, až se celý převod protáhl téměř na dva roky. A my během této doby postupně zjišťovali, co všechno je v ateliéru nefunkční a vždy si znovu pokládali stejnou otázku: „Jdeme ještě do toho?“ Nakonec jsme to nevzdali a historický ateliér je teď skutečně náš! Nyní jsme ale ve fázi, kdy z velké části svépomocí vyklízíme tuny „bordelu“ (ateliér poslední roky sloužil jako skladiště, asi pro všechny, co šli okolo), odbrušujeme, renovujeme, pokládáme dlažby a natíráme. Z našich profesí filmového režiséra a střihače se stali profese zednické, bourací a hobby řemeslné (děkujeme všem za rady a videím na youtube). Přesto jsme stále rádi, že jsme „do toho“ šli! :)

Co je náš cíl?

Našim cílem je vybrat finance na záchranu historické budovy Velkého filmového ateliéru ve Zlíně. Na nejnutnější úpravy, které nezvládneme sami. Jako výměna oken, oprava střechy, topení, voda, elektřina… aby byl ateliér znovu dostupný nejen filmařům, ale všem dalším zájemcům nejen o jeho bohatou historii, ale i současnost!

Milníky

1. milník 700 000 Kč

Když se dostaneme na 700 000 Kč budova opět začne ožívat a my zprovozníme elektřinu. To bude nádhera!

2. milník 1 400 000 Kč

Při 1 400 000 Kč obnovíme sociálky a všichni návštěvníci si budou moct zajít na záchod a pak umýt ruce. Juchú.

Detaily

Cílem projektu je shromáždit finance na záchranu filmového ateliéru ve Zlíně, který je momentálně v dezolátním stavu. Jedná se o budovu, která má v letošním roce výročí 85 let od svého vzniku. Budovu navrhl na zadání Jana Antonína Bati významný architekt Vladimír Karfík. Od 30. let se v ateliéru vystřídala celá plejáda filmových osobností. Mimo jiné zde vznikala díla Alexandera Hackenschmieda, Karla Zemana, Hermíny Týrlové či Josefa Pinkavy. Z množství významných projektů je to například Cesta do pravěku, Ferda Mravenec či Requiem pro panenku. Od 90. let budova pomalu chátrala, až se dostala do zpustošeného stavu, bez vody, topení, elektřiny a zatéká do ní. Nám se podařilo po dvouletých jednáních budovu získat. Začali jsme s postupnou záchranou, kterou realizujeme z velké části svépomocí. Finanční pomoc využijeme na materiál a práce, které sami již nezvládneme. Pokud nám přispějete, významně nám pomůžete zachránit a opět oživit tuto historickou, kulturní a filmovou památku. 

... a ještě něco navíc

Pokaždé, když kopneme do zdi, objeví se další problém. Ale našli jsmetu i obří kánoi z filmu Cesta na jihozápad (herecký debut Jirky Stracha) či trikovou přípravu filmů Karla Zemana. Vždy když chceme něco vyhodit, dlouho přemýšlíme, jestli to není kus historie, kterého by mohlo být škoda. 

Odměny

Všechny odměny jsou buď přímo z ateliéru, nebo tam budou realizovány. Jsou to fakt moc pěkné kousky.

Nová odměna!!! Zlatý artefakt na krk

Designérka Veronika Zelezníková (https://zelejewellery.com) vyrobila z kousků filmového ateliéru, přímo ze starého srdce ateliéru - rozebrané elektrocentrály krásné pozlacené přívěšky. Takže od teď si můžeš kousek historie nosit s sebou. Pozor jedná se o limitovanou edici 40 kusů s vygravírovaným rokem postavení ateliéru 1936. 

Kdo jsme?

Za projektem stojí Libor Nemeškal a Petr Babinec. Libor je filmový střihač a docent na Fakultě multimediálních komunikací, jeho rukama prošla celá řádka střihačů. Rád hraje hokej, fotbal a zachraňuje všechnu literaturu týkající se filmu. Petr je režisér a producent v animačním studiu Kouzelná animace. Hraje badminton a nerad létá. Oba jsme dočasně (doufejme!) překvalifikováni na zedníky a řemeslníky. Nemáme momentálně čas na rodiny a naše malé děti musejí navštěvovat tatínky na stavbu a podávat šroubováky. Naši přátelé nám už tři měsíce neberou telefony, aby si nemuseli hledat výmluvu, proč zrovna nemohou přijít pomoctJ

Proč to děláme?

Protože chceme zachránit jednu z nejvýznamnějších staveb filmové historie a zpřístupnit ji široké veřejnosti. Vrátit do ni život a filmaře. Zprovoznit v něm co-working, animační studio pro ženy na mateřské a pomoct začínajícím filmařům svobodněji tvořit. Pořádat animační workshopy a spolupracovat s univerzitou. Je toho hodně, ale jinak bychom nežádali o Vaši pomoc. Jo, a jestli se to povede, tak uděláme pro všechny super filmovou párty!

News

Dec 23, 2021 100DOLA pokračuje

Všechny vás zdravíme, dnes je poslední den naší HITHIT kampaně a bohužel jsme nevybrali dostatek financí na její realizaci a penízky vám budou vráceny. Děkujeme za Vaši podporu. Jste opravdu úžasní! Pokud by byl někdo smutný, že nedostane zajímavou odměnu, tak naše odměny nejsou vázané na úspěch…

More

Dec 15, 2021 Nová odměna!!! Zlatý artefakt na krk

Nová odměna!!! Zlatý artefakt na krk Designérka Veronika Zelezníková (https://zelejewellery.com) vyrobila z kousků filmového ateliéru, přímo ze starého srdce ateliéru -rozebrané elektrocentrály, krásné pozlacené přívěšky. Takže od teď si můžeš kousek historie nosit s sebou. Pozor jedná se o…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 7
  Fanoušek filmů

  Pro dobrý pocit a zachování kusu filmové historie. PROTOŽE MILUJETE FILM!

  Reward delivery: not specified

  EUR 3.93
  (CZK 100)
 • remaining 30 from 40
  Pohlednice z filmových ateliérů

  Pošleme Vám poštou originální retro pohlednici zlínských filmových ateliérů.
  Poštovné v ceně.
   

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 5.90
  (CZK 150)
 • remaining 54 from 60
  Dřevěné rámečky z filtrů

  Možné pověsit na stěnu, využít jako rám či historickou dekoraci. Máme pro Vás nejrůznější druhy dřevěných rámečku z filtrů i s filtry. Tvary čtverce, obdélníky, kruhy. Jen osobní odběr u nás po předchozí domluvě.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 7.87
  (CZK 200)
 • remaining 148 from 200
  Navždy zapsán v historii filmového ateliéru

  Tvé jméno bude součástí vstupní kreativní malby a navždy se stane součástí historické budovy.

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 19.67
  (CZK 500)
 • remaining 18 from 20
  Žárovka Tungsraphot + obal

  Krásná žárovka v originál designovém obalu. Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 23.60
  (CZK 600)
 • remaining 10 from 15
  Malý reflektor

  Vnitřek filmového světla bude ozdobou (nejen) Vaší knihovny. Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 39.33
  (CZK 1,000)
 • remaining 50 from 50
  Malá odměna - kus ateliéru

  Kousek filmové historie u tebe doma. Unikátní kousek ateliéru. (kousky světel)
  Poštovné v ceně.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 39.33
  (CZK 1,000)
 • remaining 15 from 20
  Kus filmového světla (odrazná plocha)

  Nádherné kruhovo-vypouklé odrazné plochy z filmových světel. (24 cm) Poslouží jako dekorace nebo miska. Z jedné strany naleštěné a z druhé bronzové. Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 59.00
  (CZK 1,500)
 • remaining 3 from 10
  Skleněná čočka do filmového světla

  Broušená skleněná čočka do filmového světla. Když se jí jednou dotknete budete se jí chtít stále dotýkat a koukat na ni, nebo přes ni. Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 59.00
  (CZK 1,500)
 • remaining 11 from 20
  Fotosky ze slavných filmů

  Stylové původní fotosky ze starých českých filmů. Např. Pane vy jste vdova, Šest medvědů s cibulkou, atd. Nechejte se překvapit, které fotosky dostanete. 
  Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 59.00
  (CZK 1,500)
 • remaining 3 from 8
  Velkááá žárovka

  Krásná velká žárovka (32x 11 cm). Ve skříni jsme našli původních (ale nepoužitých) žárovek do filmových světel a jedna může být tvoje. Takovou v Ikei nemají.

  Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 78.66
  (CZK 2,000)
 • remaining 16 from 16
  Intenzivní kurz filmového střihu

  Jednodenní kurz zaměřený na střihovou skladbu a střihové postupy vedený zkušeným lektorem.

  Kurz bude probíhat přímo v prostorách ateliéru. Předpokládané termíny jsou začátkem jara. Naučíte se základy střihové skladby.

  Detaily pošleme mailem.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 117.99
  (CZK 3,000)
 • remaining 15 from 16
  Intenzivní kurz filmové režie

  Jednodenní kurz zaměřený na režii filmů a krátkých formátů.

  Kurz bude probíhat přímo v prostorách ateliéru. Předpokládané termíny jsou začátkem jara. Seznámíte se s prací režiséra filmů nebo reklam.


  Detaily pošleme mailem.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 117.99
  (CZK 3,000)
 • remaining 16 from 16
  Intenzivní kurz filmového zvuku

  Jednodenní kurz zaměřený na zvukové natáčení a postprodukci. 

  Kurz bude probíhat přímo v prostorách ateliéru. Předpokládané termíny jsou začátkem jara. Naučíte se jak postavit zvukovou dramaturgii projektu.

  Detaily pošleme mailem.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 117.99
  (CZK 3,000)
 • remaining 15 from 16
  Intenzivní kurz VFX

  Jednodenní kurz zaměřený na vytváření vizuálních efektů.
  Kurz bude probíhat přímo v prostorách ateliéru. Předpokládané termíny jsou začátkem jara. Naučíte se základy efektů a seznámíte se s programem NUKE.

  Detaily pošleme mailem.

   

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 117.99
  (CZK 3,000)
 • remaining 1 from 3
  Původní technický scénář k filmu Kouř (měkké desky 1988)

  Původní technické scénáře k Vorlovu kultovnímu filmu Kouř, který se měl původně realizovat právě pod hlavičkou gottwaldovského filmového studia. Projekt nesl pracovní název "ING 88" ("ING").
  Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 117.99
  (CZK 3,000)
 • remaining 1 from 2
  Původní technický scénář k filmu Kouř (tvrdé desky 1989)

  Původní technické scénáře k Vorlovu kultovnímu filmu Kouř, který se měl původně realizovat právě pod hlavičkou gottwaldovského filmového studia. Projekt nesl pracovní název "ING 88" ("ING").
  Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 137.66
  (CZK 3,500)
 • remaining 5 from 6
  Retro kufřík

  Šedý retro kufřík, který udělá radost každému milovníkovi kvalitních věcí. Ve výborném stavu. (59x26 cm)

  Osobní odběr u nás v ateliéru.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 157.33
  (CZK 4,000)
 • remaining 28 from 30
  Prohlídka ateliéru

  Prohlídka ateliéru s výkladem jeho bohaté historie + soukromá projekce trikového filmu ve Velkém ateliéru. (i pro skupinky)

  Odměnu si můžete vybrat do konce roku 2022. Termín vyřešíme individuálně po mailu.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 196.66
  (CZK 5,000)
 • remaining 4 from 5
  Dvojitý reflektor

  Staré dvojité světlo, některé i funguje, ale je to spíš historický kousek k vystavení. (50 x 23 cm)

  Osobní odběr u nás v ateliéru nebo Vám ho pošleme.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 235.99
  (CZK 6,000)
 • remaining 40 from 40
  Zlatý artefakt na krk

  Designérka Veronika Zelezníková  ( https://zelejewellery.com) vyrobila z kousků filmového ateliéru, přímo ze starého srdce ateliéru - rozebrané elektrocentrály, krásné pozlacené přívěšky. Takže od teď si můžeš kousek historie nosit s sebou. Pozor jedná se o limitovanou edici 40 kusů s vygravírovaným rokem postavení ateliéru 1936. 

  Osobní odběr u nás v ateliéru nebo Vám ho pošleme.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 235.99
  (CZK 6,000)
 • remaining 27 from 30
  1 natáčecí den

  Předplaťte si s výhodnou slevou natáčecí den v ateliéru (k ceně budou doúčtovány energie).

  Odměnu si můžete vybrat do konce roku 2022. Termín vyřešíme individuálně po mailu.

  Reward delivery: in a year after the Hithit project end

  EUR 275.32
  (CZK 7,000)
 • remaining 4 from 5
  Ping-pongový turnaj

  V ateliéru máme ping-pingový stůl, a tak máte možnost si jednou v životě zahrát ping-pong v největším ateliéru mimo Prahu (na celý den).

  Odměnu si můžete vybrat do konce roku 2022. Termín vyřešíme individuálně po mailu.

  Reward delivery: in a year after the Hithit project end

  EUR 314.65
  (CZK 8,000)
 • remaining 4 from 4
  Střední odměna - větší kousek ateliéru:)

  Kousek filmové historie u tebe doma. Unikátní středně velké filmové světlo, se kterým se natáčelo mnoho kultovních filmů a dotýkaly se ho hvězdy jako Karel Zeman. (70x 36 cm)

  Osobní odběr u nás v ateliéru nebo Vám ho dovezeme.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 1,573.25
  (CZK 40,000)
 • remaining 3 from 3
  Exkluzivní filmová noc

  Zažijte unikátní noc ve filmovém ateliéru. Uprostřed budete mít naaranžovanou postel pro dva, rozsvícenou dekoraci. Součástí tohoto nevšedního zážitku je i romantická večeře pro dva. Jak se v ateliéru začne natáčet, už se do něj jen tak lehce nepodíváte (večeře i v bezlepkovém podání).

  Odměnu si můžete vybrat do konce roku 2022. Termín vyřešíme individuálně po mailu.

  Reward delivery: in half a year after the Hithit project end

  EUR 1,573.25
  (CZK 40,000)
 • remaining 3 from 3
  Velká odměna - největší kousek ateliéru :))

  Kousek filmové historie u tebe doma. Unikátní  velké filmové světlo, se kterým se natáčelo mnoho filmů a dotýkaly se ho hvězdy jako Karel Zeman. Tohle světlo je fakt velké a hrozně těžké. Jen pro frajery s velkým obývákem. (94x 48 cm)

  Osobní odběr u nás v ateliéru nebo Vám ho dovezeme.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 2,359.88
  (CZK 60,000)
 • remaining 2 from 2
  Filmová grilovačka

  Nezapomenutelná grilovací akce v prostoru před ateliérem. Připravíme filmový catering, doprovodnou projekci a sud(y) piva. Samozřejmostí je exkurze ateliéru. Protože filmaři dělají nejlepší party:) (pro 40 osob, vhodné jako teambuilding)

  Odměnu si můžete vybrat do konce roku 2022. Termín vyřešíme individuálně po mailu.

  Reward delivery: in a year after the Hithit project end

  EUR 3,933.14
  (CZK 100,000)
 • remaining 3 from 3
  Partner ateliéru

  Pozvánka na slavnostní otevření, za účasti slavných osobností. Deset vstupů do ateliéru, buď na prohlídku nebo na natáčení. Logo partnera na vstupní zdi.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 3,933.14
  (CZK 100,000)
 • remaining 1 from 1
  Mecenáš

  Žijete filmem? Staňte se našim mecenášem a my Vám budeme neskutečně zavázání. Budete mít 10 vstupů do ateliéru ročně, buď na prohlídku nebo na natáčení po dobu 5 let. Vaše jméno bude vznešeně viset nad vstupem do ateliéru. Můžete se podívat na filmové natáčení. Všechny naše materiály ponesou vaše jméno nebo logo + historické filmové světlo do vašeho objektu.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 39,331.37
  (CZK 1,000,000)
 • Sold out!!
  Staré světlo z ochozu

  Retro světlo z ochozu ateliéru. Můžete si ho vystavit nebo dodat novou elektřinu. Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 59.00
  (CZK 1,500)
 • Sold out!!
  Velká kulatá žárovka

  Velká kulatá žárovka, jak z filmu o Edisonovi. (23x13 cm)
  Poštovné v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 59.00
  (CZK 1,500)