25. medzinárodný filmový festival Zlatý žobrák

Ľudia, príbehy, osudy, emócie, jedinečnosť, príležitosti, talenty, skúsenosť, tradícia - to je Zlatý žobrák, festival, ktorý vás chytí za srdce. Financie potrebuje na realizáciu jedinečného projektu, ktorý aj po 25. rokoch hľadá svojich prívržencov.

183 528 Kč
vybráno z 178 430 Kč

102%

102% splněno

96 lidí přispělo

Film, Média

Košice, Košický kraj, Slovensko

Zobrazit všechny odměny

Ako to začalo 

Keď jedna z prvých lokálnych televízií na Slovensku získala v roku 1995 licenciu na vysielanie, bolo jasné, že si nemôže dovoliť nakupovať programy alebo vysielať podobne ako celoplošné televízie. Lokálne televízie v Európe boli v tom čase izolované a nemali o sebe žiadne informácie. A tak vznikla myšlienka zorganizovať festival, na ktorom by si vymieňali program, skúsenosti a informácie. Lidé milují příběhy. 

Čo je náš cieľ?

V Košiciach, na Slovensku a v Európe festival predstavuje najširšiu platformu prepájania rôznych kultúrnych hodnôt a dialógu. Naším cieľom je, aby bol miestom permanentného dialógu, výmeny názorov a  skúseností a tvorivej konfrontácie tvorcov audiovizuálnych diel a aby sa stal permanentným miestom prezentácie pre mladých tvorcov z celej Európy.   Každú tvorbu ovplyvňujú podmienky v akých pôsobí, jej kvalita však závisí aj od odbornej a profesionálnej odvahy, osobitne od kompetentnosti samotných tvorcov. Účasť na festivale predstavuje vzácnu skúsenosť a možnosť priamej odbornej a tvorivej inšpirácie. Za mnoho rokov existencie festival zviditeľnil Košice, Košický kraj a Slovensko ako máloktoré iné podujatie. 

Detaily

Medzinárodný festival lokálnych televízií bol založený v roku 1995 vďaka zmene v politickom a ekonomickom systéme a snahe jednej zo vznikajúcich slovenských lokálnych televízií. Vznikol ako svojpomocná snaha a v tomto duchu pokračuje dodnes. Organizátori festivalu stále považujú túto časť mediálneho priestoru za neoceniteľnú súčasť budovania demokratických princípov a ekonomického rozvoja.

Zlatý žobrák je :

- najstarší a stále jediný festival svojho druhu,

- v Európe považovaný za jedno z najväčších mediálnych podujatí, má medzinárodný rozmer, v rámci ktorého sa zachovali lokálne a regionálne prvky

- je zdroj informácií na aktuálne európske témy - obrovský počet filmov v súťaži z celého sveta z rôznych televízií, ale aj nezávislých filmárov a produkčných spoločností

- etablované centrum mladých filmárov

- stabilná a trvalá platforma medzinárodnej spolupráce, permanentného odborného dialógu, výmeny názorov a skúseností a tvorivej konfrontácie tvorcov .

- príležitosť vidieť súčasnú tvorbu domácich aj svetových filmárov.

- alternatívna ponuka voči klasickej filmovej distribúcii

- spája divákov s filmármi zabezpečovaním besied a diskusií (masterclassy).

- organizátori nevyhľadávajú „hviezdy“, ale talentovaných autorov - neimituje renomované festivaly, ale organizoje originálne a autentické podujatie, vypĺňa medzeru v audiovizuálnom priestore.

... a ešte niečo naviac 

Kto je Zlatý žobrák?

Medzi vymyslenými príbehmi, ktoré kolujú po Košiciach je aj príbeh o žobrákovi, ktorý mnoho rokov žobral. Svoje vyžobrané peniaze použil múdro a postavil si dom na Hlavnej ulici. Dom skutočne existuje a na vrchole jeho strechy je socha žobráka. Kópia tejto sochy, ktorú vyrobil akademický sochár Arpád Račko, sa odovzdáva lokálnej televízii ako symbol hlavnej ceny na medzinárodnom festivale lokálnych televízií. Autormi sošiek v sekcii produkčná spoločnosť a mladý autor sú výtvarníci Vlasta Žáková a Martin Kudla.

“Ľudia, ktorých stretávam v Košiciach, robia správne veci na správnom mieste a v správnom čase. Košickí organizátori pochopili a prijali realitu svojej krajiny, svojej histórie, jej kultúry a zmenili ju na úspech.” - Ivan Župa, novinár, Rakúsko 

Dobrý nápad je vo väčšine prípadov jednoduchý nápad. Jednoduchý nápad sa nedá jednoducho rozpoznať a často sa dá uskutočniť len s veľkým úsilím. Ak sa však nápad považuje za dobrý, potom sa mnoho ľudí pýta: “Prečo som ja nemal tento nápad ako prvý?” – anonymný festivalový účastník

“…Čo sa mňa týka, som platený už tým, že prichádzam do Košíc. Takmer pred desiatimi rokmi som sa presťahoval do Európy po dlhej kariére v novinách a televízii, aby som skúsil urobiť niečo dobré pre európsku žurnalistiku. Pretože som bol Američan, platili mi za to veľa peňazí, ale nikdy som nedosiahol to, čo ste dosiahli vy.

Keď vidím vplyv festivalu a myslím na to, o koľko lepšie televízie majú diváci týchto lokálnych televízií, keď vidím o koľko sú výrobcovia programov sebavedomejší, cítim, že som spojený s niečím naozaj dobrým. Povedzme, že teraz si zaslúžim tie peniaze, ktoré som predtým dostával. A ja dúfam, že tak ako ste povedali, je to nekonečný príbeh.”  - Ed Baumeister, novinár, Francúzsko

Kto sme?

Nadácia City TV bola založená v roku 1995 v Košiciach na Slovensku na podporu kvality lokálnych televízií, a to predovšetkým v bývalých komunistických krajinách, kde neexistovala tradícia nezávislej lokálnej televízie a kde jej vznik bol významným prvkom v rozvoji demokratickej občianskej spoločnosti. Okrem organizovania každoročnej udalosti Medzinárodného festivalu lokálnych televízií nadácia organizuje školenia lokálnych televíznych manažérov, producentov, kameramanov a redaktorov nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách. Nadácia vytvorila rozsiahlu databázu informácií o lokálnych televíziách v Európe a zároveň funguje ako distribútor lokálnych televíznych programov medzi lokálnymi televíziamiNapište něco o sobě. 

Prečo to robíme? 

Napriek jedinečnosti a trvalej udržateľnosti projektu je nájsť financie na jeho organizáciu z roka na rok ťažšie. Podpora stabilných partnerov je omnoho nižšia až nulová. Likvidácia úspešného medzinárodného mediálneho podujatia sa zdá byť prejavom neúcty voči tomu, čo sa v Košiciach, na Slovensku a v Európe za 24 rokov podarilo dosiahnuť a ovplyvniť. 

Komentáře

Vyberte si odměnu za váš příspěvek

 • 20 VIRTUÁLNA VSTUPENKA DO KINA

  Kupujete imaginárnu, virtuálnu vstupenku a je na Vás, či si ju uplatníte návštevou filmového predstavenia, alebo ňou iba podporíte tento projekt. 

  Doručení odměny: Do měsíce

  254,90 Kč
  (10 €)
 • 32 PLAGÁT, VIRTUÁLNA VSTUPENKA DO KINA


  Kupujete imaginárnu, virtuálnu vstupenku a je na Vás, či si ju uplatníte návštevou filmového predstavenia, alebo ňou iba podporíte tento projekt. Ako bonus Vám pribalíme plagát festivalu.

  Vaše meno a poďakovanie zverejníme na stránke festivalu.
   

  Doručení odměny: Do měsíce

  509,80 Kč
  (20 €)
 • 15 TAŠKA, VIRTUÁLNA VSTUPENKA DO KINA


  Kupujete si virtuálnu vstupenku do kina a tašku s festivalovým motívom.

  Vaše meno a poďakovanie zverejníme na stránke festivalu.
   

  Doručení odměny: Do měsíce

  764,70 Kč
  (30 €)
 • 11 PROPAGAČNÝ PREDMET, VIRTUÁLNA VSTUPENKA DO KINA, TAŠKA


  Kupujete si virtuálnu vstupenku do kina, propagačný predmet a tašku s festivalovým motívom.

  Vaše meno a poďakovanie zverejníme na stránke festivalu.

   

  Doručení odměny: Do měsíce

  1 274,50 Kč
  (50 €)
 • 8 HRNČEK, VIRTUÁLNA VSTUPENKA DO KINA


  Kupujete si hrnček, virtuálnu vstupenku do kina a tašku s festivalovým motívom.

  Vaše meno a poďakovanie zverejníme na stránke festivalu.
   

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  2 549,00 Kč
  (100 €)
 • 6 PROPAGAČNÉ MATERIÁLY, VIRTUÁLNA VSTUPENKA DO KINA

  Virtuálna vstupenka, festivalové propagačné materiály, zverejnenie mena a poďakovanie na webovskej stránke festivalu. Toto sú vaše odmeny.

   

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  5 098,00 Kč
  (200 €)
 • 3 OBRAZ, PROPAGAČNÉ MATERIÁLY, VIRTUÁLNA VSTUPENKA DO KINA

  Kupujete si obraz  z festivalu, virtuálnu vstupenku do kina a propagačné materiály.

  Vaše meno a poďakovanie zverejníme na stránke festivalu. 

   

  Doručení odměny: Do čtvrt roku

  12 745,00 Kč
  (500 €)
 • 0 PARTNER PODUJATIA

  Partner podujatia / zverejnenie mena na vybraných propagačných materiáloch podujatia (katalóg), účasť na Slávnostnom otvorení festivalu.

   

   

  Doručení odměny: Do týdne

  25 490,00 Kč
  (1 000 €)
 • 1 PARTNER PODUJATIA

  Partner podujatia /zverejnenie mena na všetkých propagačných materiáloch podujatia (katalóg, banner) účasť na Slávnostnom odovzdávaní ocenení.

   

  Doručení odměny: Do týdne

  38 235,00 Kč
  (1 500 €)
 • 1 z 1 HLAVNÝ PARTNER FESTIVALU


  Hlavný partner podujatia /zverejnenie mena na všetkých propagačných materiáloch podujatia, účasť na Slávnostnom odovzdávaní ocenení , odvysielanie 30 ks spotov v reklamnom čase vo vysielaní 8 lokálnych televízií.
   

  Doručení odměny: Do týdne

  76 470,00 Kč
  (3 000 €)