DESKOVÁ HRA – Legie: Sibiřská cesta

Unikátní desková hra, kde se dostanete do kůže československých legionářů, vojáků státu vzniklého v exilu, kteří se zoufale snaží prostřílet a probojovat domů. Legie při každé partii vypráví jiný a exkluzivní příběh.

Autor: Rolling Group

What? LOCATIONS and PLOTS!

10.4.2021

22 days! That is the time that remains in our campaign, and we only need 40% more to meet our goals! Thank you all for your support.

In the meantime, we have presented quite a lot of things already: details on the game in the Dohráno podcast, the campaign plan, the rules, and we also launched the signup for online playthroughs, as well as a Discord server a and presented character cards

Today we’ll look at our Plot and Location cards. Before we do that, though, we just want to answer some FAQs. First off: the game is still being developed and the point of the crowdfunding is to allows us to finish it. That means finalize the graphic art, make all the cards, print the components. All these things cost some money: we cannot make the graphic art for 300 cards through volunteer work. That’s why we are using HitHit, so that we can get the game done.

Secondly: The game is not our full-time job and never will be. All of the team members have their day jobs or study full-time and we work on the game in our free time. We’re not trying to get rich with the game. We’re making Legion because it makes us happy and because we love games and the history of the Legions. The budget also reflects that: half of all out profits (whatever is left after we cover the costs) will go to the Czechoslovak Legionnaire Association and the Rolling Association.

Now, to the cards. Let’s start with the LOCATIONS!

Locations can have three difficulty levels: first, second, and a special final location, the Destination.

Every round takes place at a new Location. The last Location must be drawn from the Destination pack. The player who ends up with the lowest number of points at the end of the third day (round) picks this last location from the pack.

The first two rounds are at first level Locations, the third and fourth and second level Locations. The fifth round takes place at the final Destination. 

What do the Locations look like and what makes them special? 

Every location sets up the atmosphere for the upcoming round. It contains a difficulty rating and some victory points, as well as special effect that’s described on the card. Some Locations take place at night, which means you deploy characters to squad in secret, with your cards covered. Other Locations wound your characters with a cruel blizzard or let them rest in the peace of a monastery rather than hurry after Plots. You can find yourselves at a marketplace, in the middle of the woods, by a mass grave, in a storm, or at a railway station. Every day brings a new challenge!

Then we have the PLOT cards!

The plots let you fight with sword or pistol, make speeches at funerals, reveal secret dispatches, or get involved in the opium trade. When resolving a Plot, you need to think tactically, find allies in other fractions or bribe other players. Plots let you win victory points.

They can be competitive or cooperative.

In a competitive plot, players battle against one another, trying to get the strongest squad at the plot.

In a cooperative Plot, players collaborate on overcoming the problem presented by the Plot. Every cooperative Plot has a difficulty number that you need to exceed. 

There are over 50 Plots in the game. Your players sometimes need combat skills to take part in a plot, at other times thay may use their charm or cunning. 

The reward for resolving Plots is victory points. Many Plots also contain special effects: Some wound your characters, while others give you a tactical advantage. 

Whoever wins the most plots in a round controls the Location and its victory points.

31 871 €
vybrané z 25 000 €

127%

127% splnené

509 ľudí prispelo

Komunita, Hry

Praha, Hlavní město Praha, Česko

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 32 Chci vás podpořit!

  Nechci utrácet za větší věc, ale líbí se mi, co děláte. My jsme vám vděční a pošleme vám jako díky speciální wallpaper.

  Doručenia odmeny: Do roka

  5 €
 • 190 Chci už hrát!

  Jedno kompletní balení hry s podepsaným povolávacím dopisem. ENJOY!

  –  S VYZVEDNUTÍM V PRAZE

  Doručenia odmeny: Do roka

  40 €
 • 210 Chci už hrát a poslat to domů

  Dostanete od nás jedno kompletní balení až domů. V ceně je poštovné i balné.

  Doručenia odmeny: Do roka

  49 €
 • 37 Chci to šířit!

  Dostanete dvě krabice hry, v ceně je poštovné i balné.

  Doručenia odmeny: Do roka

  80 €
 • 9 z 10 Legionářské nocování

  Ve spolupráci s Československou obcí legioánářskou nabízíme i speciální odměnu: možnost přespání v LEGIONÁŘSKÉM VLAKU v průběhu jeho letního pobytu v Praze. 

  Co za odměnu dostanete? Připravíme pro vás dva termíny přes prázdniny, ze kterých si budete moci vybrat. Přijedete do 18:00, bude vám servírovaná večeře s průvodci a následně vás uložíme na noc v těplušce.

  Samozřejmě dostanete kompletní balení hry!

  Doručenia odmeny: Do roka

  150 €
 • Vypredané!! Chci být ve hře!

  Dostanete kompletní balení hry a Vaše podobizna bude zvěčněna na hrací kartě. V ceně poštovné i balné.

  Doručenia odmeny: Do roka

  170 €
 • 2 z 15 Chci být ve hře! (vol. 2)

  PRO VELKÝ ZÁJEM PŘIDÁVÁME POKRAČOVÁNÍ (POSLEDNÍ!) TÉTO ODMĚNY:

  Dostanete  kompletní balení hry a  Vaše podobizna bude zvěčněna na hrací kartě. V ceně poštovné i balné.

  Doručenia odmeny: Do roka

  170 €
 • 10 z 10 Speciální EDICE

  Dostanete jedinečnou verzi hry v ručně vyráběném dřevěném boxu, který byl vytvořen Matym ( https://matymoves.com/) pouze v limitovaném počtu pro Legie: Sibiřskou cestu.

  V ceně poštovné a balné.

  Doručenia odmeny: Do roka

  200 €
 • Vypredané!! Chci být OPRAVDU ve hře!

  Dostanete kompletní balení hry. Taky nám povíte něco o postavě, která by ve hře neměla chybět. Možná je to váš příbuzný, možná ho znáte jinak. Setkáme se s vámi přes videokonferenci a navrhneme pro něj společně kartu. V ceně poštovné a balné.

  Doručenia odmeny: Do roka

  305 €
 • 2 z 5 Chci být OPRAVDU ve hře! (vol. 2)

  PRO VELKÝ ZÁJEM PŘIDÁVÁME POKRAČOVÁNÍ (POSLEDNÍ!) TÉTO ODMĚNY: 

  Dostanete  kompletní balení hry. Taky nám povíte něco o postavě, která by ve hře neměla chybět. Možná je to váš příbuzný, možná ho znáte jinak. Setkáme se s vámi přes videokonferenci a navrhneme pro něj společně kartu. V ceně poštovné a balné.

  Doručenia odmeny: Do roka

  305 €
 • 3 z 5 Chci za vámi na výlet!

  Strávíme s vámi den v Praze. Projdeme klíčové legionářské památky, ukážeme si osobně zásadní dokumenty i dobovou výstroj, dáme pár partií hry a dáme taky nějaké to stylové jídlo a pití.

  Samozřejmě dostanete jedno kompletní balení hry. 

  Doručenia odmeny: Do roka

  570 €
 • 2 z 3 Chci být PREZIDENT!

  Pomůžete nám šířit povědomí o legionářích, o historii a my vám za to budeme nesmírně vděční. Vaše jméno a podobizna ozdobí naše stránky a všechny herní materiály.

  Dostanete DVĚ kompletní balení hry.

   

  Doručenia odmeny: Do roka

  950 €