Ikaros - dokumentární film ze světa paraglidingu

Dokumentární film o nesmírné touze člověka létat a o překvapivě pestré škále „hadraplánských“ leteckých odvětví. Hrdinou příběhu je Tomáš Lednik, jeden z nejtalentovanějších pilotů a parašutistů světa, který tragicky zahynul v roce 2018.

 • Paragliding, Švýcarsko

 • Tomáš Lednik v reprezentačním

 • Paragliding, Francie

 • Paragliding, Itálie

 • Paragliding, Francie

 • Paragliding, Švýcarsko

 • Paragliding, Francie

 • Base jumping, Slovensko

 • Wingsuit, Tomáš Lednik

 • Tomáš Lednik

 • Tomáš Lednik

 • Tomáš Lednik

 • Tomáš Lednik ve vírníku

 • Tomáš Lednik

 • Tomáš Lednik

5 095 €
vybrané z 3 811 €

133%

133% splnené

210 ľudí prispelo

Film, Šport

Valašské Meziříčí, Zlínský kraj, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Trocha historie nikoho nezabije..

Touha člověka létat je stará jako lidstvo samo. Z neohrabaných historických pokusů odlepit se od rodné hroudy se dnes stal běžný způsob cestování, sport i koníček, při kterém lidé aktivním způsobem odpočívají. Já jsem poprvé vzlétl k nebi jako paragánský elév před dlouhými 37. lety a volnosti pohybu mezi nebem a zemí jsem okamžitě propadl. Na konci osmdesátých let jsem pak stál u zrodu československého paraglidingu, jsem držitelem raritního pilotního průkazu číslo 01 a k létání na "hadraplánu" jsem přivedl stovky lidí. 

Za těch více jak třicet let se změnilo hodně. Přestal jsem se věnovat výcviku paraglidingu a odešel na zkušenou do světa, kde jsem pracoval jako reportážní fotograf a později přešel od statických obrázků k pohyblivým. Dnes se živím v České televizi jako kameraman a režisér dokumentárních filmů. Za svůj život jsem navštívil na 140 zemí světa a když to alespoň trochu šlo, snažil jsem se svůj pobyt nějakým způsobem spojit s létáním. Padák jsem sice časem vyměnil za knipl vírníku, ale na ten kus lítající hadry jsem nezanevřel. Naopak, dodnes s kamerou jezdím natáčet velké letecké soutěže, od mistrovství světa v přesnosti přistání po extrémní vytrvalostní závody, jakými jsou Red Bull X-Alps nebo X-Pyr. 

Na zemi i ve vzduchu jsem za ty roky potkal spoustu skvělých a inspirujících osobností. Jednou z nejvýraznějších byl právě Tomáš Lednik, snad nejtalentovanější padáčkář, o jakého jsem kdy zavadil. Poznali jsme se před třiceti lety v době, kdy se aktivní příznivci paraglidingu dali u nás pomalu napočítat na prstech. Už tehdy vyčuhoval z davu svými výkony velkým srdcem. Měl jsem tu čest s ním prožít neopakovatelné okamžiky a díky své filmařské profesi část z toho zachytit na kameru. 

Když Tomáš před dvěma lety tragicky zahynul na padáku v africké Keni, bylo to, jak by se utopila ryba. Dodnes mám čas od času pocit, že zazvoní telefon a v něm uslyším jeho hlas, který mě bude přerývavě lákat na nějakou lítací lumpárnu. Třeba si načerno skočit z nějakého továrního komína. Natočit film o něm je vlastně naprosto přirozená věc, i kdyby Tomáš žil do sta let. 

Dokumentární film Ikaros není žádná uplakaná vzpomínka na starého kamaráda. Právě naopak! Je to pěkně divoký výlet do světa padáčkářů, kteří si svůj život bez kousku hadry nad hlavou neumí ani představit. 

Dokumentární film Ikaros vypráví o nesmírné touze člověka létat. Jeho cílem je představit překvapivě pestrou škálu „padáčkářských“ leteckých odvětví, od paraglidingu přes akrobacii, motorové létání po para-ski a base jumping. Ikaros je příběhem lidské odvahy, umu, invence a touhy posouvat hranice lidských možností. 


 

Paralely..

Antickou báji o Ikarovi zná asi každý. Ikaros i přes varování svého otce vystoupal až ke slunci. Vosk na jeho křídlech se žárem rozpustil a Ikaros se zřítil do moře. Možná vás napadne: "To je fakt blbej konec". Ale kdeže! 

Život je jako kniha. Není důležité, kolik má stránek, ale jak silný je příběh. A ten Tomášův silný je! Je o aktivním životě člověka, který žil naplno, protože to má smysl, ne proto, aby to dobře dopadlo. 

Film Ikaros je plný záběrů, které dost možná překvapí i ty, co si myslí, že v paraglidingu či parašutismu už viděli vše. 

Kdo jsem?

Jmenuji se Jaroslav Jindra. Jsem kameraman, scénárista a režisér, který je autorem téměř stovky dokumentárních filmů, především pro cestopisný cyklus České televize "Na cestě", nebo sportovních filmů z prostřědí Rallye Dakar či extrémního cyklistického závodu 1000 miles adventure. Jsem také autorem několika knih. Natáčím po celém světě cestopisy a reportáže a jsem vášnivým propagátorem extrémních sportů. 

Co hledám na Hit Hitu?

Sportovní filmy jsou v České republice v postavení Popelky. Televizní společnosti je rády odvysílají v celé řadě repríz, ale odmítají investovat jakékoliv prostředky do jejich výroby v domnění, že ve sportu vše vzniká automaticky za podpory sponzorů. Podle toho to taky v téhle zemi vypadá - kromě klipů se v oboru extrémních sportů u nás netočí téměř vůbec nic.

Rád bych s vaší pomocí dokončil film nejen o tak jedinečném člověku, jakým byl Tomáš Lednik, ale především o tak jedinečných sportovních odvětvích, jakými jsou paragliding a parašutismus.

Film je určený nejen k televiznímu vysílání, ale i k promítání na sportovních, filmových a leteckých festivalech po celém světě. Ve verzi pro promítání v zahraničí bude opatřen anglickými titulky.

Finanční prostředky vybrané prostřednictvím Hit Hitu budou sloužit především k zaplacení herce, který bude film namlouvat, zvukaře, který bude vše míchat podle televizních norem, k pronájmu zvukového studia a pro zaplacení co nejlepšího odborníka na obrazovou postprodukci, který dodá obrázkům tu správnou šťávu. 

Zajímá vás něco o filmu, jeho tvůrcích, o paraglidingu, parašutismu, o natáčení extrémních sportů nebo o odměnách?

Tak se ptejte!

........................................................................................................................................................

Podívejte se, jaké na vás čekají odměny! Padáčkářské suvenýry, kopie filmu i vyhlídkové lety!

Aktuality

5.10.2020 Vracející se odměny

Na vědomost podporovatelům projektu IKAROS se dává, že se vrátilo několik zásilek s odměnama, nevyzvednutých v úložní době. Prosím tedy ty, kterých se to týká, aby nějak dali po návratu domů vědět, jakým způsobem můžeme zásliky doručit. Vyexpedováno bylo vše, věřím že se žádný další zádrhel už…

Viacej

26.7.2020 Premiéra filmu IKAROS

Zvu milovníky létání, obzvláště toho hadraplánového, na premiéru filmu IKAROS, která se bude konat v pátek 4. září v letním kině ve Frýdlantě nad Ostravicí. Pro padáčkáře jsme jako bonus na příslušný víkend objednali do Beskyd i krásné letové počasí. Ovšem akce ještě nekončí! Do uzavěrky na HitHit…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 11 Osobní poděkování na Facebooku

  Poděkování na facebooku a dobrý pocit z podpory filmu, který je holdem touhy člověka létat. Samozřejmě můžete přispět i více, potřebujeme každou korunu, abychom zaplatili spíkra, zvukaře, mix zvuku, barvení.. a celou řadu dalších profesí. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  3,81 €
  (100 Kč)
 • 100 Kopie filmu Ikaros

  Kopie filmu Ikaros zaslaná elektronicky.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  11,43 €
  (300 Kč)
 • Vypredané!! Volné lístky na premiéru

  Volná vstupenka na premiéru se sedadlem ve VIP řadě, která se koná v kině ve Frýdlantě nad Ostravicí 4.9.2020

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  13,34 €
  (350 Kč)
 • 29 z 30 Vstupenka do lanového centra Tarzánie

  Vstupenka do beskydského lanového centra Tarzánie v Trojanovicích na jednu libovolnou trasu překážek bez ohledu na to, jak dlouho ji budete překonávat. Otevírací dobu najdete na stránkách Tarzanie. Platnost voucheru do 31.5.2021. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  13,34 €
  (350 Kč)
 • Vypredané!! Šátek

  Pružný sportovní šátek, výrobce Sky paragliders. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  15,24 €
  (400 Kč)
 • Vypredané!! Batůžek z padákoviny LIFECYCLE BAG

  Batůžek z padákoviny LIFECYCLE BAG 1 size, výrobce Sky paragliders. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  15,24 €
  (400 Kč)
 • 27 z 50 Tričko BORN TO FLY

  Novinka! Omezená edice trička, která vznikla jen pro tuto příležitost. Na zádech si můžete odškrkávat letecká odvětví, se kterými máte zkušenost. Velikosti XL, L, M a S. Barva černá nebo červená.Doručení poštou v ceně. Vybranou barvu a velikost prosím uveďte při objednávce. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  17,15 €
  (450 Kč)
 • Vypredané!! Pánské tričko JEMM (L)

  Pánské tričko JEMM s krátkým rukávem, velikost L. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  19,05 €
  (500 Kč)
 • Vypredané!! Tričko SKY SMART II Lady (M)

  Padáčkářské tričko SKY SMART II Lady ve velikosti M, výrobce Sky paragliders. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  20,96 €
  (550 Kč)
 • Vypredané!! Tričko SKY TEAM (L)

  Padáčkářské tričko SKY TEAM velikosti L, výrobce Sky paragliders. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  20,96 €
  (550 Kč)
 • 1 z 1 Rukavice JEMM (XS)

  Sportovní rukavice s napisem JEMM vel XS, vhodné pro paragliding. Poštovné v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  20,96 €
  (550 Kč)
 • 2 z 2 Dámské námořnické tričko JEMM (L)

  Dámské námořnické tričko JEMM s červeným proužkem a dlouhým rukávem, velikost L. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  30,49 €
  (800 Kč)
 • Vypredané!! Pánské námořnické tričko JEMM (L)

  Pánské námořnické tričko JEMM s modrým proužkem a dlouhým rukávem, velikost L. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  30,49 €
  (800 Kč)
 • Vypredané!! Dámské námořnické tričko JEMM s červeným proužkem

  ​Dámské námořnické tričko JEMM s červeným proužkem a dlouhým rukávem, velikost M. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  30,49 €
  (800 Kč)
 • Vypredané!! Dámské námořnické tričko JEMM s červeným proužkem

  Dámské námořnické tričko JEMM s červeným proužkem a dlouhým rukávem, velikost S. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  30,49 €
  (800 Kč)
 • 84 z 100 DVD v limitované neprodejné edici

  Exkluzivní nedprodejné DVD s podpisem tvůrců bude zasláno poštou na Vaši adresu. Doručení v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  38,11 €
  (1 000 Kč)
 • 4 Kopie filmu s poděkováním nebo logem vaší firmy na začátku

  Elektronicky zaslaná kopie filmu s logem vaší firmy nebo s poděkováním za podporu na začátku filmu.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  38,11 €
  (1 000 Kč)
 • Vypredané!! Dámská softshellová vesta JEMM (S)

  Dámská softshellová vesta JEMM paragliding, černobílá, velikost S. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  45,73 €
  (1 200 Kč)
 • 1 z 1 Dámská softshellová vesta JEMM (L)

  Dámská softshellová vesta JEMM paragliding, černobílá, velikost L. Doručení poštou v ceně. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  45,73 €
  (1 200 Kč)
 • 9 z 10 Vyhlídkový let nad Beskydama

  Vyhlídkový let pro jednu osobu ultralehkým letadlem z Frýdlantu nad Ostravicí. Doba trvání letu minimálně 30 minut, platnost voucheru 1 rok. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  114,33 €
  (3 000 Kč)
 • 6 Poděkování v titulcích

  Vaše jméno bude uvedeno v závěrečných titulcích filmu, jak v české, tak v mezinárodní verzi. Vaše případná účast na slavnostní premiéře je samozřejmostí. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  114,33 €
  (3 000 Kč)
 • 1 z 3 Vyhlídkový let na dvoumístném motorovém padáku

  Vyhlídkový let motorovým padákem s tříkolkou do okolí přerovského vojenského letiště pro jednu osobu. V případě cizího státního příslušníka je zapotřebí dodat předem základní údaje pro vyřízení povolení ke vstupu do vojenského prostoru. Termín letu je závislý na počasí a bude domluven individuálně. Doba letu minimálně 30 minut. Platnost voucheru 1 rok.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  133,38 €
  (3 500 Kč)
 • 5 z 5 ​Víkendový wellness pobyt pro tříčlennou rodinu

  Víkendový wellness pobyt pro tříčlennou rodinu ve Vyškově. Balíček obsahuje ubytování na dvě noci ve dvoulůžkovém pokojí s přistýlkou, snídani formou švédského stolu, lístky do ZOO a DINO parku, pronájem jedné bowlingové dráhy na hodinu, hodina pobytu v hotelovém wellness centru pro tři osoby (suchá finská sauna a vířivka). Platnost vouecheru 1 rok s výjimkou Vánoc a Silvestra. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  141,01 €
  (3 700 Kč)
 • 3 z 5 Vyhlídkový let vírníkem

  Vyhlídkový let vírníkem Autogyro na přerovském vojenském letišti pro jednu osobu, který bude pilotovat jeden z nejlepších pilotů v zemi. V případě cizího státního příslušníka je zapotřebí dodat předem základní údaje pro vyřízení povolení ke vstupu do vojenského prostoru. Termín letu bude domluven individuálně. Doba letu minimálně 30 minut. Platnost voucheru 1 rok.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  152,44 €
  (4 000 Kč)
 • 4 z 5 ​Víkendový wellness pobyt pro čtyřčlennou rodinu

  Víkendový wellness pobyt pro čtyřčlennou rodinu ve Vyškově. Balíček obsahuje ubytování na dvě noci ve dvoulůžkových pokojích, snídani formou švédského stolu, lístky do ZOO a DINO parku, pronájem jedné bowlingové dráhy na hodinu, hodina pobytu v hotelovém wellness centru pro čtyři osoby (suchá finská sauna a vířivka). Platnost vouecheru 1 rok s výjimkou Vánoc a Silvestra. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  217,23 €
  (5 700 Kč)
 • 0 Film Ikaros i s autorem přijede promítat k Vám

  Pomozte nám dokončit film a ten i s autorem přijede k Vám. Užijte si soukromou nebo firemní projekci v úzkém okruhu přátel či kolegů. Termín a detaily po osobní dohodě. Přijedeme kamkoliv na území ČR a SR a promítneme vám bez ohledu na počet vašich hostí. 

  Doručenia odmeny: Do roka

  762,20 €
  (20 000 Kč)
 • 0 Staňte se Partnerem filmu

  Staňte se Partnerem filmu a vaše jméno uvedeme ve zvláštní sekci v závěrečných titulcích filmu. Rovněž vás pozveme na jeviště při slavnostní premiéře, kde vám autor filmu poděkuje a předá DVD s filmem. Premiéra filmu se koná 4.9.2020 ve Frýdlantě nad Ostravicí 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  762,20 €
  (20 000 Kč)
 • 0 Staňte se Generálním partnerem filmu

  Vaše jméno nebo jméno Vaší společnosti bude uvedeno nejen v titulcích filmu, ale i v traileru, promítaném během propagace dokumentu a na všech materiálech, které k propagaci filmu vyrobíme, od plakátů po pozvánky. Vaše případná přítomnost na pódiu s tvůrci filmu na premiéře je samozřejmostí. Premiéra filmu se koná 4.9.2020 ve Frýdlantě nad Ostravicí.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  1 905,49 €
  (50 000 Kč)