Kniha Chudobín - historie zaniklé obce

Účast Chudobínské borovice v anketě Evropský strom roku znovu připomněla stejnojmennou vesničku, která zanikla s dostavbou Vírské přehrady. Pojďme se spojit a umožněme dotisk knihy, která je jedinou vzpomínku na osudy lidí, kteří v Chudobíně žili.

Autor: OBEC VÍR

 • Kniha Chudobín - historie zaniklé obce

 • Borovice stávala nad obcí Chudobín

 • Nad Chudobínem je modrá hladina

 • Odlov ryb na chudobínském splavu (1928)

 • Radovan Lukavský křtí knihu

 • Autor Milan Peňáz

 • Turistická známka

 • Tričko s Chudobínskou borovicí

6 061 €
vybrané z 5 609 €

108%

108% splnené

58 ľudí prispelo

Ekológia, Literatúra

Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Začalo to jednou výstavou před patnácti lety. Tu uspořádal pan Milan Peňáz, významný český ichtyolog, který část svého dětství prožil v obci Chudobín. Jako mladý člověk pak zažil a pečlivě zaznamenal zánik této obce. Při příležitosti padesátého výročí dostavby Vírské přehrady se rozhodl uspořádat výstavu, která by připomněla vesničku, která padla za oběť této velké stavbě socialismu.

Výstava měla takový úspěch, že byl pan Peňáz požádán obcemi Dalečín a Vír, aby vše zpracoval do knižní podoby. O rok později tak vznikla kniha "Chudobín - historie zaniklé obce", na které se finančně podílely okolní obce a Kraj Vysočina. Kniha, která vyšla v odvážném výtisku dvou tisíc kusů byla rychle rozebrána a až do dnes se objevují zájemci o její koupi. Obce však již nikdy nenašly odvahu k dotisku, protože malý počet kusů byl nepřiměřeně drahý a nevěřily, že by větší edice měla úspěch.

Co je náš cíl?

Našim cílem je využít zvýšeného zájmu o krajinu Vírské přehrady, vyvolanou anketou Evropský strom roku a vytisknou a rozdistribuovat dotisk knihy Chudobín historie zaniklé obce všem zájemcům. Chceme tak připomenout osud jedné vesničky, ve které žili lidé, kteří museli opustit své domovy.

Detaily

V měsíci únoru probíhala anketa Evropský strom roku. Českým zástupcem je Chudobínská borovice na Vírské přehradě. V rámci kampaně na podporu hlasování se nám povedlo vytvořit široký okruh příznivců, kteří se živě zajímají o strom, místo a jeho historii. Chceme využít tuto příležitost proto, abychom jim nabídli, že znovu necháme vytisknout velice úspěšnou knihu, která byla před třinácti lety rozebrána a po které je stále sháňka. Jedná se o knihu, která dokumentuje historii obce Chudobín, která byla obětována pro vznik Vírské přehrady. Naše představa financování je taková, že by část prostředků věnovali příznivci zdejšího kraje, část by byla kryta z dotace Kraje Vysočina a část by hradila obec Vír. O dotisku jsme uvažovali už dlouho, ale nyní se domníváme, že by byl o knihu zájem. Máme zpracovanou nabídku tiskárny, takže 1.000 výtisků knihy by stálo cca 150.000 korun.

... a ještě něco navíc

Nad Chudobínem rostla borovice, která byla opředena legendami a která je dnes jediným pamětníkem života v údolí. Pevně věříme, že se stane Evropským stromem roku.

Kdo jsme?

Naše obec byla u vzniku knih Chudobín - historie zaniklé obce, Vír v údoli Svratky a Posvratecké veršování. Za naši činnost jsme v roce 2010 získali titul Vesnice Vysočiny a v roce 2019 titul Obec přátelská seniorům.

Proč to děláme?

Rádi bychom splnili sen starého pána, který toho udělal mnoho pro zdejší krajinu.  Pan Milan Peňáz mimo jiné také přišel na myšlenku přihlásit Chudobínskou borovici do soutěže Strom roku. Jsme také přesvědčeni, že díky anketě Evropský strom roku dopadne dotisk zajímavé knihy na úrodnou půdu a bude o ni zájem. Neočekáváme žádný zisk. V případě, že by vznikl, věnujeme ho na dobročinné účely. Jako jedna z možností se nabízí podpořit Nadaci Partnerství, která soutěž Strom roku organizuje a která se angažuje na poli ekologie a vzdělávání.

Aktuality

22.5.2020 Tisk knihy Chudobín - historie zaniklé obce se stává realitou - díky Vám!

Děkujeme všem přispěvatelům, kteří umožnili vznik krásné knihy o obci Chudobín. Dnes 22. 5. 2020 jsme dosáhli plánované částky. Máme z toho obrovskou radost.

Viacej

19.5.2020 Sbírka na Hithitu se blíží ke konci

Pět dnů před koncem máme vybráno tři čtvrtiny potřebné částky. Věříme, že v závěrečném finiši se nám podaří vybrat potřebný obnos na vznik knihy, která vyjde při příležitosti vítězství Chudobínské borovice v anketě Evropský strom roku.

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 10 Chci knihu podpořit jen tak pro radost

  Chcete naši knihu podpořit jen tak? Každá stovka se počítá! Děkujeme a vážíme si toho.

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  3,74 €
  (100 Kč)
 • 3 Turistická známka

  Turistická známka s Chudobínskou borovicí.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  11,22 €
  (300 Kč)
 • 21 Kniha

  Kniha Chudobín - historie zaniklé obce.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  14,96 €
  (400 Kč)
 • 11 Tričko

  Tričko s Chudobínskou borovicí.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  18,70 €
  (500 Kč)
 • 9 Kniha + turistická známka

  Turistická známka s Chudobínskou borovicí a kniha Chudobín - historie zaniklé obce.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  22,43 €
  (600 Kč)
 • 8 z 10 Podepsaná kniha

  Kniha Chudobín - historie zaniklé obce podepsaná autorem.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  74,78 €
  (2 000 Kč)
 • 1 z 3 Přelet nad Chudobínem

  Dárce získá poukaz na přelet letadlem nad místy, kde stávala obec Chudobín. Jedná se o zhruba hodinový let.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  373,90 €
  (10 000 Kč)
 • 5 z 5 Investor uvedený v knize + kniha

  Jeden výtisk knihy Chudobín - historie zaniklé obce, zasílaný poštou po celé ČR, ale především jméno vás, jako investora, na předsádce knihy s ostatními partnery v celém nákladu. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  747,80 €
  (20 000 Kč)