Zachraňme teplickou poustevnu

Oprava věžičky, zdí a trámů ivanitské poustevny, údržba celého unikátního objektu včetně poutního kostela a rajské zahrady a propagace objektu pro účely zachování kulturně-historického dědictví, provádění prohlídek s výkladem, koncertů a bohoslužeb.

 • Spadlý strop v sakristii

 • Poustevna s kostelem

 • Vykvetlá dřevomorka v poustevně

 • Krovy poustevny v rekonstrukci

 • Sklep poustevny se zřícenými schody

 • Chodba poustevny v rekonstrukci

 • Poustevna s kostelem od JZ

2 228 €
vybrané z 1 914 €

116%

116% splnené

74 ľudí prispelo

Komunita

Teplice nad Metují, Královéhradecký kraj, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Když jsem se přestěhoval do Teplic nad Metují - bývalých Sudet před 30 lety, nebylo o historii a obsahu tohoto objektu - ivanitské poustevny s poutním kostelem Panny Marie Pomocné a rajskou zahradou známo jediné slovo a nikdo také nevěděl, co je namalováno na freskách. Tudíž ani nebylo známo, že by se jednalo o unikátní objekt. Po několika letech jsem začal pátrat po historii a po vysvětlení fresek a zjistil jsem, že celý objekt je unikátní po mnoha stránkách, zároveň ale v dezolátním stavu a ostatními občany zcela zapomenutý. Poustevna byla silně napadena dřevomorkou domácí, řítily se v ní stropy a bortil se vstup do poustevny, v kostele se zřítila třetina stropu v oratoři pro světskou šlechtu. V tomto městě se ke mně přidal ještě jeden nadšenec a my dva jsme založili za pohnutých okolností zapsaný spolek "Zachraňme teplickou poustevnu, z.s.". Tehdejší správce nechtěl dovolit ani vznik našeho spolku(!), ani zhotovení průzkumů a projektu, ačkoli si ho spolek platil sám, zatímco tento správce nepodnikal pro záchranu objektu žádné kroky a chtěl, aby došlo ke zřícení celé poustevny. V současnosti už je situace mnohem lepší, nový správce podporuje aktivity našeho spolku, který má objekt v pronájmu, ale náš spolek dostává příliš malé příspěvky, takže záchrana a oprava se protahují a vznikají problémy.   

Co je náš cíl?

Náš nejbližší cíl je vybrat stanovenou částku 50 000 Kč na opravu věžičky, zdí a trámů ivanitské poustevny, na údržbu celého unikátního objektu včetně poutního kostela a rajské zahrady a  na propagaci objektu pro účely zachování kulturně-historického dědictví, provádění prohlídek s výkladem, koncertů a bohoslužeb.

Detaily

Zatím takto probíhá už šestnáctým rokem pouze záchrana, oprava a rekonstrukce samotné poustevny, která zdaleka ještě není dokončena. 

Náš úplný cíl je dokončit opravu a rekonstrukci poustevny, zhotovit nový dodatek k projektu - zřízení vodo- a elektroinstalace a sociálního zařízení, dále průzkumy a projekt k opravě a rekonstrukci kostela včetně fresek a včetně všech potřebných archeologických průzkumů (podezření na existenci předchozího románského kostelíka a na existenci podzemní chodby, zazděná hrobka pod kostelem). Jedna místnost poustevny bude zařízena jako za éry ivanitů, druhá místnost bude zařízena, jak tam bydleli kostelníci před 2. světovou válkou a další by mohly sloužit ke kapacitně omezenému pobytu. 

Unikátnosti objektu: 1. Je to jediná zachovalá památka na éru českých poustevníků ivanitů. 2. Ojedinělá osobnost zakladatele Dr. Johanna Maxmiliána Peithera z Peithersbergu a jeho životní příběh 3. Historie poustevny a třech poustevníků ivanitů zde bydlících. 4. Fresky v kostele popisují nejen celé loretánské litanie k Panně Marii včetně související teologie, biblických a historických příběhů, ale zároveň je zde 16 totožností se symboly svobodných zednářů. Fresky vytvářejí iluzi klenby a prostoru.

... a ještě něco navíc

Ještě před 16 ti-lety mě někteří lidé chtěli považovali za blázna, když jsem řekl, že je tento objekt unikátní a že by se měl ukazovat turistům a že by zde mohly probíhat koncerty pro turisty.

Svatoivanská kongregace byla zřízena v 18. století pro všechny české poustevníky, kteří se museli do ní povinně přihlásit. Její název byl odvozen od prvního poustevníka žijícího v Čechách svatého Ivana.

Svatoivanská řehole je nejpřísnější a nejnáročnější řeholí v římskokatolické církvi. Poustevníci ivanité museli ležet a spát pouze na rakvi.

Jednu dobu tito ivanité tak strádali, že na znamení polévali svou krví kámen před kostelem.

Kdo jsme?

Jsme v tomto městě Teplice nad Metují dvoučlenný zapsaný spolek "Zachraňme teplickou poustevnu, z.s.", složený z mé osoby - Mgr. Ladislava Šikuta, DiS  a z kolegy  Mgr. Martina Mráze.

Proč to děláme?

Jestliže bydlíme v tomto městě Teplice nad Metují, nemůžeme být lhostejní k největší historické památce tohoto města, která je nabitá tolika zajímavostmi, unikátnostmi až i záhadnostmi a která byla přesto po 2. světové válce zcela zapomenuta.

Aktuality

5.2.2020 Sledujte nás na stránkách!

https://varhanni-leto.webnode.cz/ www.poustevnateplice.cz

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 16 Dobrý pocit z pomoci

  Dobrý pocit, že jste nám přispěli :).

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  3,83 €
  (100 Kč)
 • 22 Samolepka, turistická vizitka, turistická známka a magnet poustevny

  Samolepka, turistická vizitka, turistická známka a magnet poustevny. Poštovné je v ceně odměny.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  7,66 €
  (200 Kč)
 • 1 Opékání v rajské zahradě

  Můžete strávit příjemný relaxační den a večer v rajské zahradě poustevny s možností opékání na ohýnku nebo v černé kuchyni (pouze pokud to dovolí aktuální fáze oprav). Do měsíce se domluvíme na termínu.
   

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  19,14 €
  (500 Kč)
 • 14 Speciální prohlídka

  Můžeme vám také nabídnout speciální prohlídku. Prohlídka bude pro celou rodinu.

  Doručenia odmeny: Do roka

  19,14 €
  (500 Kč)
 • 6 Rodinné vstupné, růženec, figurka poustevníčka

  Rodinná vstupenka k prohlídce s výkladem, růženec a ušitá  figurka poustevníčka. Poštovné je v ceně odměny.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  38,28 €
  (1 000 Kč)
 • 10 Směs bylin z naší zahrady

  20 druhů sušených bylin z naší zahrady. Poštovné je v ceně odměny.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  38,28 €
  (1 000 Kč)
 • 0 Možnost navštívit všechny koncerty Varhanního léta

  Vstupné na všechny koncerty festivalu Varhanní léto 2020 nebo 2021 Broumovsko, Teplicko, Policko, i když se konají v jiném kostele než poutním kostele Panny Marie Pomocné s ivanitskou poustevnou. Poštovné je v ceně odměny.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  76,56 €
  (2 000 Kč)
 • 3 Přespání v poustevně

  Umožníme Vám  přespání v poustevně. Je možno přespat ve stanu na zahradě, po předchozím opékání buřtů nebo masa na ohni venku nebo v černé kuchyni. A nebo také přespat vevnitř, ovšem podmínky jsou v rozkopané poustevně drsné. Záchod je pouze suchý. Maximálně pro 6 osob.
  Pouze pokud to dovolí aktuální fáze oprav. Do 1 měsíce domluvíme termín.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  114,83 €
  (3 000 Kč)
 • 2 Překvapení

  Bude to něco nečekaného. Nechte se překvapit. Napovíme jen to, že si budete moct tuto odměnu vystavit natrvalo ve svém bytě nebo pracovišti. Poštovné je v ceně odměny.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  344,50 €
  (9 000 Kč)