Výpravná kniha o vojevůdci Janu Žižkovi

Dokončení grafické a fotografické části výpravné knihy o stopách, které zanechal Jan Žižka v české krajině. Vychází z mého dokumentárního televizního seriálu, je kombinací historie, cestopisu, místních pověstí a beletristických povídek z Žižkova života.

 • Husité útočí...

 • "Tarasnice, pal!"

 • Z křížáckého ležení

 • V obklíčení na hoře Vladař

 • Tažení proti II. křížácké výpravě

 • Ubití konšelé pod Novoměstskou radnicí

 • Střídání stráží

 • Bizarní pomník na Mohejlíku u Hořic

 • Vítězství! Poslední záběr dotočen!

 • S archeologem Milanem Sýkorou na Kalichu

 • Zbytky Žižkova hradu Kalich

 • Zapomenuté Žižkovo bojiště

 • Údajné místo Žižkovy smrti

 • Hrad Rabí, kde Žižka přišel o druhé oko

 • Tamhkle leží místo Žižkova oslepení

 • Žižkův pomník v Trocnově

 • Údajné místo Žižkova narození

 • Vojevůdce

 • Pomník na Vítkově

 • Jan Bauer ve Vodňanech

519 €
vybrané z 8 772 €

5%

5% splnené

13 ľudí prispelo

Literatúra

Praha, Hlavní město Praha, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Vzpomínám na jeden jarní podvečer v roce 2017, kdy jsme se s kolegou spisovatelem Janem Bauerem a s mým stálým spolupracovníkem, kameramanem a střihačem Jiřím Jerry Fišarem vraceli zcela vyčerpaní z natáčení, pořádně ošlehaní vichřicí, která zrovna tehdy fičela nad Zbudovskými blaty. Zapadli jsme na terasu hospůdky na okraji Vodňan, a sotva jsme trochu uhasili žízeň a znovu popadli dech, začali jsme plánovat co dál. Napadlo nás, že v podnětné spolupráci bychom mohli pokračovat – a snad kromě sbírání zajímavostí do našeho pravidelného Magazínu záhad bychom mohli zkusit natočit i něco většího…

 „A což takhle Žižku?“ nadhodil Honza Bauer.

Okamžitě jsme se toho chytli. Jan Žižka z Trocnova je osobnost, která by stála za připomenutí; ovšem hezké by bylo ukázat ho zcela objektivně, se všemi klady a zápory, seznámit diváky s různými podrobnostmi, ba až pikantnostmi z jeho života, s málo známými fakty. Myšlenku jsme dále rozvíjeli. Máme vyprávět posloupně příběh Žižkova života? To už bylo několikrát různými způsoby uděláno. Kromě toho, právě tehdy již historik profesor Petr Čornej chystal obšírnou vědeckou monografii o jednookém husitském vojevůdci, kolega Vlastimil Vondruška dokončoval monumentální Husitskou epopej, režisér Petr Jákl začínal s natáčenímí hollywoodského velkofilmu o Žižkově loupežnickém mládí, nemluvě o mnoha dalších projektech. Jak se zařadit do této vlny zvýšeného zájmu o husitství, nepochybně vyprovokované blížícím se výročím, neboť v letech 2019 až 2020 uplyne rovných 600 let od prvních událostí husitské revoluce. Chtělo by to nějaký nový úhel pohledu!

Co je náš cíl?

Na základě televizního seriálu vytvořit krásnou knihu, nejen se zajímavým textem, ale také bohatě ilustrovanou barevnými fotografiemi z natáčení ve spolupráci s kostýmovanými skupinami historického boje, při rekonstrukcích bitev, ale také při našich návštěvách Žižkových bojišť a dalších "osudových" míst.

Detaily

K šestistému výročí počátků husitských válek jsem scénáristicky a režijně připravil dvanáctidílný dokumentární seriál pro televizi CZ Mystery JAN ŽIŽKA Z TROCNOVA. Projekt byl pojat jako putování dvou spisovatelů (O. Dvořáka a J. Bauera) po stopách jednookého vojevůdce, od místa jeho zrození v Trocnově až po místo smrti u Přibyslavi. Pro velký úspěch byl seriál již podruhé reprízován. Protože se však podařilo shromáždit mnoho zajímavého materiálu, který se do vymezeného televizního času nemohl vejít, rozhodl jsem se pro knižní podobu. Kniha je koncipována jako kombinace historie, cestopisu po místech spjatých s Žižkovým osudem a s románovými beletristickými vstupy, které tvoří spolu s legendami a pověstmi o Žižkovi další rovinu příběhu a dodávají mu na dramatičnosti, čímž může zaujmout i mladší generaci. Abychom však mohli knihu vyrobit v požadované kvalitě s mnoha barevnými fotografiemi, potřebujeme dostatečné finanční prostředky.

 Kdo jsme?

S mými knihami, ať už z oblasti literatury faktu (záhady, netradiční cestopisy, pověsti) nebo beletrie (historické romány, scifi, fantasy, horory) se můžete běžně setkat v knihkupectvích i veřejných knihovnách. Napsal jsem už skoro padesát knih. Kromě toho připravuji a režíruji televizní dokumenty, magazíny, občas zkouším i krátké hrané filmy. S kolegy Jiřím Jerry Fišarem a Pavlem Fispou Fišarem jsme před osmi lety založili filmové studio J.O.P. Ve filmu jsme ovšem amatéři, točíme jen ve volném čase po jiném zaměstnání. Ostatně ani psaním knih se člověk neuživí... Na projektu o Žižkovi spolupracujeme s kolegou spisovatelem Janem Bauerem, který se také často zabývá "záhadami české historie". Knihu ovšem píšu sám, Honzu Bauera v ní používám jako "jednu z postav příběhu".   

Proč to děláme?

Projekt Hit-hit zkoušíme poprvé, ale rozhodli jsme se pro něj, protože si myslíme, že osobnost Jana Žižky by si zasloužila připomenout publikací trvalé hodnoty. Vybrané peníze bychom chtěli použít na grafické studio a barevný tisk na kvalitním papíře, protože taková publikace není levná záležitost Pomoc našich (a hlavně Žižkových!) fanoušků by nám pomohla vytvořit knihu skutečně krásnou, která by přinášela potěšení nejen z četby, ale také ze své výtvarné podoby a z velkého množství barevných fotografií, které by dovytvářely příběh podobně, jako by to byl filmový záznam.

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 2 Příspěvek do táborských kádí

  Symbolickou částkou podpoříte naši snahu a kromě dobrého pocitu vám přidáme i souhrnné poděkování na facebookové stránce Jan Žižka

  Doručenia odmeny: Nešpecifikované

  3,90 €
  (100 Kč)
 • 200 z 200 Relikvie bojovníka

  Je nutné označit si místo, kde přerušíte své válečné tažení s naší knihou; k tomu se nejlépe hodí záložka s Žižkovým portrétem a shrnutím osudových milníků jeho života.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  7,80 €
  (200 Kč)
 • 149 z 150 Hravý válečník

  Tematické pexeso s motivy husitských zbraní a pomníků vám připomene místa bitev a zaujme jistě i vaše malá práčata!

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  11,70 €
  (300 Kč)
 • 98 z 100 Bitevní stratég

  Získáte mapu Čech a Moravy s označením bojišť a dalších významných míst Žižkova života, která vám bude inspirací pro výlety. Z druhé strany mapy uvidíte fotografie z označených míst.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  15,59 €
  (400 Kč)
 • 100 z 100 Žižkův kronikář

  Skvělou pomůckou pro každého husitu bude plánovací kalendář na rok 2021 s fotografiemi ze seriálu Jan Žižka.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  19,49 €
  (500 Kč)
 • 80 z 80 Hejtmanův portrét

  K výzdobě komory, střeleckého ochozu i válečného vozu se skvěle hodí plakát s charismatickým portrétem Jana Žižky. K vyzvednutí bude v Praze nebo na dalších místech (v knihkupectvích) dle dohody.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  21,44 €
  (550 Kč)
 • 75 z 75 Bojové odění správného husity

  Na výlety po stopách jednookého hejtmana můžete obléci stylovou zbroj, čili tričko s portrétem Jana Žižky, jak bude zobrazen na titulní stránce naší knihy.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  23,39 €
  (600 Kč)
 • 50 z 50 Kniha pro sběratele autogramů

  Za účinnou pomoc s vyzbrojením husitského vojska obdrží dárce jeden výtisk knihy s autorovým podpisem.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  27,29 €
  (700 Kč)
 • 40 z 40 Kniha pro zasloužilého bojovníka

  Za mimořádné zásluhy obdrží tento dárce knihu nejen s podpisem, ale i speciálním autorovým vlastnoručním adresným věnováním. V poznámce můžete projevit své přání, co byste ve věnování chtěli mít.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  31,19 €
  (800 Kč)
 • 23 z 30 Knižní skvost pro skutečného znalce

  Speciální limitovaná edice knihy v ruční vazbě a samozřejmě s autorovým podpisem. Tento sběratelský unikát (pouze 30 výtisků!) nebude nikde v prodeji, jeho vlastníkem budete pouze vy.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  38,99 €
  (1 000 Kč)
 • 25 z 25 Balíček opravdového fanouška

  Balíček plný dárků, skvělá válečná kořist každého bojovníka. Obdržíte nejen knihu s věnováním, ale spolu s ní i záložku do knihy, mapu bojišť, Žižkův kalendář na rok 2021 a plakát! K vyzvednutí bude v Praze, či na jiných místech (v knihkupectvích) dle dohody.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  58,48 €
  (1 500 Kč)
 • 10 z 10 Válečná porada s autorem - Praha

  Možnost zhruba dvouhodinového posezení s autorem, připadně i dalšími tvůrci knihy a seriálu, v příjemné kavárně či klubovně v Praze, samozřejmě i s občerstvením.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  77,97 €
  (2 000 Kč)
 • 10 z 10 Válečná porada s autorem - České Budějovice

  Možnost zhruba dvouhodinového posezení s autorem, připadně i dalšími tvůrci knihy a seriálu, v příjemné kavárně či klubovně v Českých Budějovicích, samozřejmě i s občerstvením.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  77,97 €
  (2 000 Kč)
 • 10 z 10 Čestný host Jana Žižky

  V.I.P. vstupenka pro jednu osobu na slavnostní křest knihy s doprovodným programem: kostýmovaní husité, osobně Jan Žižka, autoři seriálu a knihy, známí herci, spisovatelé, výtvarníci a další osobnosti, ukázky z filmu, četba z knihy, hudební vystoupení muzikantských přátel. Host obdrží na památku knihu s věnováním a speciální dárek.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  116,96 €
  (3 000 Kč)
 • 9 z 10 Čestný host Jana Žižky s doprovodem

  V.I.P. vstupenka pro dvě osoby na slavnostní křest knihy s doprovodným programem: kostýmovaní husité, osobně Jan Žižka, autoři seriálu a knihy, známí herci, spisovatelé, výtvarníci a další osobnosti, ukázky z filmu, četba z knihy, hudební vystoupení muzikantských přátel. Hosté obdrží na památku knihu s věnováním a speciální dárek.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  194,93 €
  (5 000 Kč)
 • 5 z 5 Sponzor projektu Žižka

  Tištěné poděkování v knize, možnost veřejného poděkování v rámci slavnostního křtu, na nějž budete samozřejmě pozváni.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  389,86 €
  (10 000 Kč)
 • 1 z 1 Generální sponzor projektu Žižka

  Tištěné poděkování v knize spolu s dalšími informacemi o firmě či osobnosti sponzora. Možnost veřejného poděkování při slavnostním křtu, na nějž budete pozváni.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  1 949,32 €
  (50 000 Kč)