Inverze 89_kniha o ekologických demonstracích v Teplicích

Při příležitosti 30. výročí Sametové revoluce vzniká kniha o listopadových událostech roku 1989 v Teplicích. Cílovou částku použijeme na vytištění publikace ve formě, která důstojně představí atmosféru severočeských ekologických demonstrací.

Autor: Temory z.s.

3 154 €
vybrané z 1 909 €

165%

165% splnené

130 ľudí prispelo

Fotografie, Vzdelávanie

Teplice, Ústecký kraj, Česko

Zobraziť všetky odmeny

O projektu

Pomožte nám k vydání knihy o ekologických demonstracích v Teplicích. V případě získání cílové částky díky vám vznikne unikátní publikace, kombinující strohý administrativní styl policejních složek, dechberoucí kompozice profesionálních fotografů, ale i spontánnost a vášeň těch amatérských.

Inverze 89

Před třiceti lety došlo v severočeských Teplicích k demonstracím, jež proběhly jen několik dní před všeobecně známými událostmi 17. listopadu na Národní třídě v Praze. Neúnosná ekologická situace v podobě setrvalého atmosferického znečištění dohnala Tepličany do ulic. Poté, co se ve městě objevily plakáty vyrobené a distribuované mladým učněm Zbyškem Jindrou a jeho přáteli, uskutečnily se v centru Teplic 11. listopadu 1989 a v několika následujících dnech nepovolené demonstrace za čistší vzduch a řešení neutěšené situace životního prostředí. V těchto dnech (12. a 13. listopadu) došlo rovněž k sepsání petice a dohodě s místními představiteli režimu, že již 20. listopadu dojde na zminím stadionu k veřejnému mítinku, kde by se měla situace dále řešit. Mezitím se však události v naší zemi dále vyvinuly a ekologická témata se rozšířila o mnohé další požadavky...

O knize

Za účelem připomenutí teplických ekologických demonstrací a dalšího sametového dění vzniká obrazová publikace, jež představí řadu fotografií dokumentujících nejrůznější události z tohoto období. Editoři knihy pátrali v osobních sbírkách teplických profesionálních i amatérských fotografů, ale také v muzeích, archivech a v dalších institucích. Setkali se také s řadou pamětníků. Podařilo se dohledat množství materiálů, z nichž mnohé budou zveřejněny zřejmě vůbec poprvé. Na více než 200 stránkách budou k nalezení jak fotografie dokumentující ekologické demonstrace, zásah bezpečnostních sil a průvody městem, tak následující události jako mítink na zimním stadionu, generální stávka, setkání s herci a další. Atmosféru doby vykreslí i dokumentace řady dalších menších akcí v závěru roku 1989 a v počátečních měsících roku 1990. Mezi zastoupenými autory fotografií jsou například Zdeněk Traxler, Věra Lukášková, Miroslav Rada, Petr Kuranda, Milan Nový, Pavel Szirotný, Olaf Deutsch, Marek Fujdiak a další. Kromě fotografií a obrazového materiálu nebude chybět textové shrnutí důležitých událostí, stejně jako několik statistických údajů a grafů popisujících ekologickou situaci v regionu na konci osmdesátých let.

Při příležitosti vydání publikace vznikne rovněž tematický web, jehož účelem bude zpřístupnění některých audiovizuálních materiálů veřejnosti.

Autoři

Editory knihy jsou Martin Fuksa a Martin Ponec. Grafičtí designeři, kteří pod hlavičkou iniciativy Platforma B spoluorganizovali kromě jiného i akce o teplickém undergroundu, stejně jako večery a přednášky zaměřené na médium fotografie. Stáli rovněž u zrodu webového fotografického archivu My (byli) Teplice. Druhý jmenovaný například také graficky upravoval knihu Teplice: Architektura moderní doby. 1860–2000.

O spolku Temory

Účelem našeho spolku je kulturní obohacování teplického regionu, organizace kulturních akcí, podpora lokálních umělců a udržování historického odkazu událostí v Teplicích a okolí. Krom publikace Inverze 89 organizujeme v rámci oslav 30 let svobody akci cílenou zejména na studenty připomínající události listopadových demonstrací v Teplicích i v Praze. 

Odkazy projektu

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 10 Fanoušek projektu

  Projekt se vám líbí, ale chcete si na knížku počkat až bude v knihkupectví? Podpořte nás dobrovolným příspěvkem! 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  1,91 €
  (50 Kč)
 • 86 Kniha v předprodeji

  Pořiďte si publikaci v předstihu za zvýhodněnou cenu! Knížku vám rádi předáme v Teplicích.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  17,19 €
  (450 Kč)
 • 18 Kniha v předprodeji (s poštovným)

  Pořiďte si publikaci v předstihu za zvýhodněnou cenu! Knížku odešleme prostřednictvím služeb České pošty. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  20,62 €
  (540 Kč)
 • 14 Dvě Knihy

  Pořiďte si publikaci za zvýhodněnou cenu a rovnou v páru! Knížku vám rádi předáme v Teplicích.

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  33,99 €
  (890 Kč)
 • 0 Pět knih

  Za chvíli jsou Vánoce, obdarujte celou rodinu i s kamarády! Odměna nezahrnuje poštovné.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  80,20 €
  (2 100 Kč)
 • 0 Pět knih (s poštovným)

  Za chvíli jsou Vánoce, obdarujte celou rodinu i s kamarády! Knížku odešleme prostřednictvím služeb České pošty. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  87,84 €
  (2 300 Kč)
 • 2 Partner projektu

  Do projektu vkládáme všechen svůj volný čas, ale i vlastní peníze. Podpořte nás a my Vám na oplátku věnujeme pět knih s osobním poděkováním autorů. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  381,90 €
  (10 000 Kč)