Obnova kamenného kříže na hřbitově - nové místo pro oddech

Kamenný kříž na hřbitově nezadržitelně chátrá. Potřebuje Vaši pomoc. Chceme jej obnovit restaurováním. Vysadíme v okolí nové květiny a zeleň. Vytvoříme odpočinkové místo. Lavičku s informační tabulí. Sami to nezvládneme. Podpořte kulturní památku obce.

 • Biologické znečištění

 • Naložili jsme nepořádek z márnice na vůz

 • Úklid v márnici

 • Poškozený nápis

 • Brigáda kolem hřbitovní zdi

 • Na brigádě pomáhali všichni

279 €
vybrané z 1 838 €

15%

15% splnené

19 ľudí prispelo

Umenie

Dětřichov nad Bystřicí, Moravskoslezský kraj, Česko

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Jednou po mši jsme se domluvili v kostele, že uděláme zdarma brigádu kolem kostela a uklidíme kolem hřbitovní zdi, ať jako věřící  v naší vesnici jdeme příkladem. Nyní akci opakujeme. Vyklidili jsme nepořádek z márnice a naložili jej na zapůjčený obecní vozík tak, aby márnice mohla znovu sloužit svému účelu. Zároveň jsme se domluvili, že když už se dosud  někteří z nás s péčí starají o květiny a zeleň kolem kamenného kříže, kde se setkáváme, modlíme se, povídáme si jako sousedé a odpočíváme, že by zchátralý kříž, který zde stojí od roku 1837, již dávno skutečně potřeboval restaurovat do nové pěkné podoby a rovněž bychom chtěli vedle kříže rozšířit novou květinovou výsadbu a umístit zde lavičku pro oddech a informační tabuli o místopisu lokality pro místní občany i pro turisty, kteří toto místo kulturní památky navštěvují.

Co je náš cíl?

Cílem je vlastním potem přispět k zvelebení krajiny a obnově drobné památky na venkově u nás na vesnici, která je náš domov. Chceme tak  aktivní prací zlepšit estetickou i kulturní složku obce. Peníze použijeme na výsadbu květin, zeleně, novou skalku, nářadí pro úpravu terénu, na novou odpočinkovou lavičku,  informační tabuli o místopisu lokality, a pro výtvarnou a grafickou tvorbu dětí vyrábějících propagační materiály, hry a soutěže pro děti, restaurování kříže a okolí.

Detaily

Chceme vlastní prací zachránit kamenný kříž na hřbitově a upravit květiny a zeleň v okolí. Kříž za pomoci restaurátora, ostatní zvládneme sami, dosud jsme dělali na místě  brigády. Spojíme se u práce nehledě na to jestli někdo věří nebo ne.

... a ještě něco navíc

Nejvíce energie při práci má malý školák - ministrant Lukáš, který pomáhá při brigádách také.

Kdo jsme?

Jsme místní parta farníků i nevěřících, mladí, staří, děti,  prostě všichni, máme radost když se stmelíme při dobrovolnických brigádách a i když se třeba opraví kaplička u silnice, kterou zdarma opravil zedník v důchodu ve volném čase.

Proč to děláme?

Myslíme, že když s někým osobně zajdeme po telefonické domluvě do areálu hřbitova a projdeme s ním celé místo i kostelíček a povyprávíme dárci historii těchto míst, může nejen tohle být jedna z mnoha zajímavých odměn pro dárce, který nám pomůže, ať můžeme koupit květiny a hrábě a motyčky a sadit nové záhonky kolem křížku a vytvořit zde tak esteticky pěkné místo a restaurovat kříž kamenosochařem.

Aktuality

12.8.2019 Chceme Vam poslat DAREK!= zaslete nam e-mailovy kontakt na Vas!

Mili pratele! Sbirka konci za 1 hodinu! Diky vam vsem a vasemu stedremu a otevrenemu srdci se vybralo uzasnych 7.600 Kc. Bylo vas celkem 19 darcu a darkyn! Jste skveli! Diky moc vam vsem! Ponevadz minimalni limit vybrane castky je firmou HitHit nastaven tak, ze se musi vybrat minimalne 50.000 Kc,…

Viacej

10.8.2019 Prosba adresovana vsem stavajicim darcum o propagaci!=blizi se konec sbirky!!!

Mili pratele a vazeni dosavadni darci a darkyne, ponevadz do konce sbirky zbyva necelych 48 hodin !!!!!!....... ...???????dovolujeme si Vas z celeho srdce poprosit a pozadat, zda by jste o teto sbirce informovali sve pratele a zname, kteri by pripadne meli chut - na posledni chvili - take prispet…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 7 Hřejivý pocit, že jste pomohli

  Hřejivý pocit se dostaví hned po odeslání příspěvku. A až navštívite areál hřbitova a kostela svatého Jiří, budete se radovat, že jste pomohli zachránit unikátní památku.
  ​Zasláním minimální stokorunové částky získáte hřejivý pocit z toho, že jste podpořili dobře připravený projekt a podílíte se na slavnostním znovuotevření opraveného kříže a jeho okolí v Dětřichově nad Bystřicí. To proběhne koncem září 2019. Zároveň odesláním této částky motivujete sami sebe, abyste si zmiňovaný objekt přijeli prohlédnout osobně.
  Pozn.: Výše sponzorské částky není shora omezena.

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  3,68 €
  (100 Kč)
 • 4 Zápis do knihy dárců projektu

  Zápis do pamětní knihy dárců projektu, která bude uložena pro další generace na tajném místě v kostele.
  Zanechte památku dalším generacím, která bude ukryta na veřejnosti na tajném místě v útrobách kostela. ​Za sto let najdou vaši prapravnuci stopu současnosti jako cenný poklad. 

  Doručenia odmeny: Do roka

  7,35 €
  (200 Kč)
 • 1 Patronát nad třemi slovy nápisu na kříži

  Stanete se patronem třech slov v obnoveném zvýrazněném  nápisu v odstínu okrové barvy na kamenném kříži. Vaše jméno bude k těmto slovům zapsáno na maketě kříže a vystaveno v kostele. Emailem vám zašleme ozdobný "list patrona".  Můžete tři slova v nápisu i někomu darovat, v tomto případě, prosím, napište jméno obdarovaného do poznámky. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  11,03 €
  (300 Kč)
 • 2 Patronát nad třemi květinami na záhonku u kříže

  Stanete se patronem tří okrasných květin na nově vysázeném záhonku kolem kříže (hortenzie, levandule, dlužicha, apod.)
  Vaše jméno bude k těmto květinám zapsáno na maketě záhonku a vystaveno v kostele. Emailem vám zašleme ozdobný "list patrona".  Můžete patronát tří květin i někomu darovat, v tomto případě, prosím, napište jméno obdarovaného do poznámky. 

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  11,03 €
  (300 Kč)
 • 2 Historické fotografie z života v Dětřichově

  Historické fotografie z života Dětřichova - archiválie. Tisk na papír - svázáno v kroužkové vazbě.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  14,70 €
  (400 Kč)
 • 1 Prohlídka areálu hřbitova, kříže a ohradní zdí s historickým komentářem o místopisu

  V klidu to všechno projdeme spolu. Délka prohlídky cca 60 minut. Historický komentář. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  18,38 €
  (500 Kč)
 • 0 Adopce informační tabule

  Můžete se stát adopcem  informační tabule. Co za to? Dobrý pocit, že díky Vám společně s Vámi informuje veřejnost o místopisu této lokality s zároveň podpoříte turistiku  kolem nás. Zašleme Vám CERTIFIKÁT o adopci s údaji o vaší tabuli, kterou označíme specifickým barevným údajem, abyste si ji poznali, až přijedete k nám na návštěvu.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  22,05 €
  (600 Kč)
 • 0 Brožurka o historii obce s uvedením jména v seznamu dárců

  Přímo pro tuto akci vydaná brožura o historii Dětřichova nad Bystřicí, obrazovou přílohou a fotografiemi kříže a okolí před a po restaurování. Vaše jméno bude uvedeno v brožuře v seznamu dárců.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  25,73 €
  (700 Kč)
 • 0 VIP vstup do zákoutí věže a kopule kostela

  Prohlídka zákoutí věže kostela s průvodcem. Výstup do netradičního trámoví krovu Cestou nahoru si prohlédneme systém uložení zvonů i se starým hodinovým strojem. Doporučujeme pouze pro fyzicky zdatnější osoby starší 15. let. 

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  29,40 €
  (800 Kč)
 • 0 Vaše jméno na lavičce

  Máte rádi své jméno? Pochlubte se s ním a nechte jej vyrýt do lavičky jako štědrý přispěvatel/ka. Slibujeme, že to bude vkusné.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  33,08 €
  (900 Kč)
 • 2 Potvrzení o odpisu z daní pro velkého sponzora a čestný patronát

  Velkým sponzorům vypíšeme  daňové potvrzení pro odpis z daní, předáme  "list patrona" a veřejně jim poděkujeme před zaplněným kostelem na slavnostním vysvěcení kříže. Během této akce umožníme vystavení prezentace firmy. Jméno dárce nebo firmy bude zveřejněno na informační tabuli u kříže.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  36,75 €
  (1 000 Kč)
 • 0 Generální mecenáš

  Generálním sponzorům vypíšeme  daňové potvrzení pro odpis z daní, předáme  "list generálního mecenáše" a veřejně jim poděkujeme před zaplněným kostelem na slavnostním vysvěcení kříže. Během této akce umožníme vystavení prezentace firmy. Jméno dárce - generálního mecenáše - nebo firmy bude zveřejněno na informační tabuli u kříže a bude zarámováno v obraze a umístěno na stěnu uvnitř kostela.  Pozn.: Výše daru generálního mecenáše není shora omezena.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  183,76 €
  (5 000 Kč)