Zachovejme tváře a příběhy minulosti

Patnáct let dokumentujeme osudy pamětníků 20. století. Ve sbírce Paměť národa máme přes 5000 nahrávek, většinu z nich jen v audio podobě. Pomozte nám pořídit profesionální kamery a nové úložiště, abychom mohli za jedinečnými osudy vyrazit do terénu.

Jdeme do finále, ale cílovou páskou se nenecháme zastavit :) Děkujeme!

9.1.2017

Je skvělé vidět, kolik lidem záleží na poznání minulosti, na zachování vzpomínek a na vyprávění příběhů, které mohou pomoci, aby se některé tragédie dějin 20. století neopakovaly.  Děkujeme za to a moc si toho vážíme! 

A zároveň vyzýváme, nenechte se omezovat hranicí 100 % :) Čím více peněz dostaneme, tím více toho natočíme. Slibujeme, že vaše příspěvky smysluplně uplatníme. Jak? Koukněte třeba na náš Youtube kanál, jaká zajímavá svědectví mohou díky vám vzniknout.

A od března nás uvidíte pravidelně v České televizi - v šestnácti dílech dokumentárního seriálu představíme, jak se žilo za normalizace třeba studentům a učitelům, umělcům, ekologům, novinářům či sportovcům nebo taky homosexuálům. Vyprávět budou ale i komunisté a příslušníci StB. 

Lidé, čtěte! Přidali jsme mezi odměny další skvělé knihy

13.12.2016

Už máme polovinu cílové částky! Jste báječní, děkujeme! A protože odměn rychle ubývá, přidali jsme další, neméně atraktivní:

Místa Paměti národa jsou unikátním průvodcem po místech spjatých s druhou světovou válkou a prvními poválečnými měsíci. Ukáže vám, že místa, která každý den míjíte, nejsou tak obyčejná, jak vypadají, a lidé, které každý den potkáváte, jsou mnohdy opravdovými hrdiny. Promlouvá ústy reálných osob, kteří vše popsané skutečně zažili. 

Graficky povedená kniha je na křídovém papíře a obsahuje stovky fotografií míst i lidí, jichž se dotýká. Spolu s jedním CD s Příběhy 20. století ji dostanete jako odměnu za příspěvek 700 korun. 

Životní osudy lidí, kterým se až zdráháte uvěřit, popisuje nejnovější publikace autorů z Post Bellum nazvaná Příběhy hrdinů 20. století. Ve vyprávění pamětníků projdete minulým stoletím od válečných let, přes politické procesy 50. let a vyprávění o kolektivizaci, až po normalizační časy. S touto knihou se za pověstných dlouhých zimních večerů jistě nudit nebudete. A přidáme vám k ní ještě další várku příběhů v audio podobě. Za příspěvek 550 korun je tento odměnový balíček váš. 

Za podporu srdečně děkujeme! 

Nové odměny: Dějepis jinak, aneb pořiďte aktraktivní workshop pro svoje děti nebo kolegy

12.12.2016

Že dětem nelezou do  hlavy data a letopočty a že toho o moderní historii moc nevědí? Možná si dějiny potřebují zažít na vlastní kůži, aby v nich zanechaly dojem. 

Je to možné prostřednictvím zážitkových workshopů, které připravují naši zkušení lektoři z oboru dramatiky, pedagogiky i psychologie. Děti se vžijí do zemědělců, kteří se musí rozhodnout, jak se postavit ke vstupu do JZD, nebo se účastní tajných schůzek s výrobou samizdatu. A máme i workshop pro dospělé, ideální třeba na teambuilding. 

Workshopy otevírají témata občanské statečnosti, nápravy nespravedlnosti, těžkého rozhodování o osudu celé rodiny i o stále aktuální mediální gramotnosti a cenzury či autocenzury. 

Mrkněte mezi odměny a můžete takový nevšední zážitek u nás pořídit třeba pro své kolegy nebo podřízené v práci, nebo se třeba dát dohromady s dalšími rodiči a neobvyklou hodinu dějepisu dopřát třídě nebo oddílu, kam chodí vaše děti. A ještě nám tím pomůžete :) 

Více o tom, jaké dojmy si děti z workshopů odnášejí, psali i novináři. Koukněte třeba zde: http://www.eduin.cz/clanky/mlada-fronta-dnes-hrani-na-kulaky/ 

29 919 €
vybrané z 27 532 €

108%

108% splnené

930 ľudí prispelo

Film, Technológie

Všetko alebo nič. Projekt skončil 20.1.2017 v 10:31.

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • zostáva 370 z 500
  Dobrý pocit a designová placka

  Za 200 korun získáte dobrý pocit, že jste pomohli zachránit tváře minulosti, které by jinak zmizely v zapomnění.

  Navíc si budete moct na klopu nebo batoh připnout designovou placku Paměti národa

  K vyzvednutí v naší kanceláři ve Sněmovní 7, Praha 1 každý všední den.

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  7,87 €
  (200 Kč)
 • zostáva 383 z 500
  Čtvrtletní členství v Klubu přátel Paměti národa + 1 CD s Příběhy 20. století

  Přidáte se k partě skvělých lidí, kterým není lhostejná minulost ani budoucnost této země - Klubu přátel Paměti národa. 

  Budeme vás zvát na spoustu akcí spojených s nedávnou československou historií. A pokud již v Klubu přátel jste, darujte členství formou certifikátu, který obdržíte, někomu blízkému. 

  Navíc získáte CD s těmi nejlepšími Příběhy 20. století z populárního rozhlasového seriálu Adama Drdy a Mikuláše Kroupy. Můžete se těšit na 4 hodiny strhujícího vyprávění. 

  Odměna zahrnuje i doručení. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  11,80 €
  (300 Kč)
 • zostáva 93 z 100
  Běžíme pro Paměť národa

  Na jaro letošního roku chystáme druhý ročník Běhu pro Paměť národa.

  Za tento příspěvek se zaregistrujete a budete si moci v Praze proběhnout pěti nebo desetikilometrovou trať a zjistit, jak jste na tom se svou fyzičkou. Čas vám profesionálně změříme. 

  Připravíme pro vás také startovní balíček, který obsahuje: 
  • číslo se startovním čipem
  • startovní tašku s upomínkovými předměty
  • drobné občerstvení
  • služby šatny zdarma
  • info o zaběhnutém čase a výkonu běžce do SMS, e-mailu a na webu

  Termín a místo běhu upřesníme do poloviny února a pokud by se vám nakonec nehodilo, můžete startovné někomu věnovat. 

  Více o Běhu pro Paměť najdete na www.behpropametnaroda.cz

  Na shledanou na trati! :) 

  Doručenia odmeny: do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  11,80 €
  (300 Kč)
 • zostáva 376 z 400
  Půlroční členství v Klubu přátel Paměti národa + 2 CD s Příběhy 20. století

  Šest měsíců budete mít o kulturní program postaráno. Jako člena Klubu přátel Paměti národa vás budeme zvát na výlety, přednášky, vernisáže a další akce s historickou tematikou. A tuto zábavu můžete i věnovat darem - formou certifikátu, který obdržíte.

  Navíc získáte další zábavu na osm hodin - dvě CD s těmi nejlepšími Příběhy 20. století z populárního rozhlasového seriálu Adama Drdy a Mikuláše Kroupy. 

  Odměna zahrnuje i doručení. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  23,60 €
  (600 Kč)
 • zostáva 230 z 300
  Roční členství v Klubu přátel Paměti národa + 3 CD s Příběhy 20. století

  Po celý jeden rok vás budeme zvát na výlety za historií, přednášky, výstavy, divadelní i filmová představení a mnoho jiného, stejně jako další členy Klubu přátel Paměti národa. A pokud už jste součástí téhle party, darujte členství někomu blízkému. 

  Navíc už nikdy neusnete za volantem - získáte hned tři CD s těmi nejlepšími Příběhy 20. století z rozhlasového seriálu Adama Drdy a Mikuláše Kroupy, tedy přes 12 hodin vyprávění, které vám vystačí třeba na cestu z Čech až na Jadran. 

  Odměna zahrnuje i doručení. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  47,20 €
  (1 200 Kč)
 • zostáva 63 z 100
  Originální zápisník od Papelote + kniha Atentát na Heydricha + roční členství v Klubu přátel

  Svoje nápady a postřehy budete moci zaznamenat do originálního retro zápisníku z limitované série studia Papelote. Spolu s tužkou a gumičkou tvoří zápisník praktický set.

  Dlouhé zimní večery si můžete zkrátit četbou -  dostanete knihu Atentát na Heydricha, která obsahuje příběhy aktérů tehdejších událostí.

  A navíc získáte roční členství v Klubu přátel Paměti národa. Se stejně naladěnými lidmi  můžete pravidelně po celý rok vyrážet za kulturou i zábavou s historickou tematikou. Formou certifikátu, který obdržíte, můžete členstvím také někoho podarovat. 

  Odměna zahrnuje doručení. 

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  78,66 €
  (2 000 Kč)
 • zostáva 23 z 50
  Originální zápisník od Papelote + kniha Příběhy hrdinů 20. století + roční členství v Klubu přátel

  Můžete se těšit na elegantní retro zápisník "Každý má svůj příběh" z limitované série studia Papelote na vaše nápady, postřehy nebo třeba celé příběhy. Spolu s tužkou a gumičkou tvoří zápisník praktický set.

  Navíc dostanete knihu Příběhy hrdinů 20. století, která přináší pestrou mozaiku mapující všechno, co obyvatelé této země v minulých desetiletích prožili. 

  A ještě se na rok stanete členem Klubu přátel Paměti národa. Budeme vás zvát na výlety, přednášky, výstavy, divadelní i filmová představení a mnoho jiného. A tohle množství zážitků můžete i darovat.

  Odměna zahrnuje i doručení. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  117,99 €
  (3 000 Kč)
 • zostáva 11 z 20
  Účast na audio natáčení pamětníků + roční členství v Klubu přátel Paměti národa

  Pozveme vás na audio natáčení vyprávění pamětníka ze sbírky Paměť národa. Slyšet životní příběhy odvážných lidí na vlastní uši a tváří v tvář je zážitek, na který se nezapomíná.

  Získáte  roční členství v Klubu přátel Paměti národa. Po celý rok vás budeme pravidelně zvát na na výlety do míst, kde se historické příběhy odehrávaly. Můžete s námi vyrazit na přednášky, výstavy a mnoho dalšího. Členství v Klubu přátel můžete také darovat někomu ze svých blízkých. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  196,66 €
  (5 000 Kč)
 • zostáva 2 z 3
  Tak tohle neprojde - zážitkový workshop pro středoškoláky

  Dejte svým dětem nahlédnout tolik důležitá témata dnešní doby zábavnou formou: zážitkový workshop se dotýká mediální gramotnosti, lidských práv, cenzury i autocenzury. Vše na příkladu z historie. Účastníci prožijí tři ilegální schůzky během osmdesátých let minulého století a přípravu vlastního samizdatu.

  Zážitkový workshop je určen pro studenty středních škol a připravený profesionály z oboru dramatické výchovy, pedagogiky a psychologie. 

  Více na  https://www.postbellum.cz/co-delame/workshopy/tak-tohle-neprojde/ 

  Doručenia odmeny: do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  353,98 €
  (9 000 Kč)
 • zostáva 17 z 20
  Účast na unikátním video natáčení pamětníka + roční členství v Klubu přátel

  Uslyšíte nejenom strhující vyprávění některého z našich pamětníků, ale zažijete také dokumentaristické video natáčení jeho příběhu Oskary ověnčenou filmovou metodou Eye Direct.

  Navíc se na rok připojíte k partě skvělých lidí, kterým není lhostejná minulost ani budoucnost. Jako člen Klubu přátel Paměti národa s námi budete moci vyrazit na výlety za historií, přednášky, výstavy, divadelní i filmová představení a mnoho jiného.

  A pokud již v Klubu přátel jste, můžete členství formou certifikátu, který obdržíte, věnovat někomu blízkému. Darujete tak množství zážitků, které pro členy klubu pravidelně připravujeme. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  393,31 €
  (10 000 Kč)
 • zostáva 3 z 3
  Lidi to tak nenechaj - zážitkový workshop pro dospělé

  Zážitkový workshop s tématem občanské statečnosti, třeba pro kolegy ve firmě nebo zvídavou partu kamarádů. Na workshopu dostanete příležitost vžít se do uvažování jednoho studenta v rychle se měnícím poválečném Československu, který stojí před důležitým rozhodnutím. Co všechno musel vzít v úvahu? A co bylo v sázce?

  Workshop pracuje se vzpomínkami pamětníků publikovanými v archivu Paměť národa a je skvělým programem třeba na teambuilding

  Doručenia odmeny: do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  707,96 €
  (18 000 Kč)
 • zostáva 10 z 10
  Profesionálně natočíme vzpomínky vašich blízkých

  Vzpomínky vaší babičky, dědy, rodičů nebo jiného blízkého se neztratí. Profesionálně nahrajeme jejich vyprávění, aby se mohlo stát součástí vašeho rodinného archivu

  Na rok se stanete členem Klubu přátel Paměti národa. Vezmeme vás na výlet na místa, kudy šla historie, pozveme vás na vernisáže, přednášky, křty knih a mnoho dalšího. Členství můžete také někomu darovat a připravit mu tak mimo jiné zajímavé kulturní vyžití na celý rok. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  786,63 €
  (20 000 Kč)
 • zostáva 4 z 5
  Vstupenky na Ceny Paměti národa + natočení vzpomínek vašeho blízkého pamětníka

  Pozveme vás na slavnostní předávání Cen Paměti národa 17. listopadu 2017 v Národním divadle. Dvě  vstupenky ve druhé řadě jsou vaše.

  Nahrajeme vzpomínky vašeho rodinného pamětníka, a to v našem profesionálním televizním studiu.

  A navíc získáte roční členství v Klubu přátel Paměti národa. Můžete s námi vyrazit na výlety za historií, na přednášky, vernisáže, křty knih a mnoho dalšího. Členství v Klubu můžete také někomu darovat. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  1 966,57 €
  (50 000 Kč)
 • zostáva 3 z 3
  VIP host na Cenách Paměti národa

  Těšte se na 17. listopadu 2017. Budete sedět ve VIP lóži pro čtyři osoby v Národním divadle a sledovat slavnostní předávání Cen Paměti národa, které tradičně v přímém přenosu běží i v České televizi. 

  Navíc nahrajeme vzpomínky a zdokumentujeme příběh vašeho rodinného pamětníka, a to v našem profesionálním televizním studiu.

  A ještě k tomu získáte roční členství v Klubu přátel Paměti národa. Budeme vás zvát na výlety, přednášky, výstavy, divadelní i filmová představení a mnoho jiného. A pokud již v Klubu přátel jste můžete členství formou certifikátu darovat někomu blízkému. Darujete tak množství zážitků, které pro členy klubu pravidelně připravujeme. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  3 933,14 €
  (100 000 Kč)
 • Vypredané!!
  Originální zápisník Papelote + 3 CD s Příběhy 20. století

  Svoje nápady nebo postřehy si budete moct zapisovat do elegantního retro zápisníku "Každý má svůj příběh" z limitované série studia Papelote. Spolu s tužkou a gumičkou tvoří praktický set, díky kterému se listy sešitu nezohýbají a tužka se neztratí v hlubinách kabelky či batohu.

  Na dlouhé cesty autem budete vybaveni celkem 12,5 hodinami toho nejlepšího z rozhlasového pořadu Příběhy 20. století, a to na třech CD. 

  Odměna zahrnuje i doručení. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  19,67 €
  (500 Kč)
 • Vypredané!!
  Kniha Atentát na Heydricha + 3 CD s Příběhy 20. století

  Co se do filmu o Heydrichovi nevešlo: v knize Atentát na Heydricha si přečtete, jak na události kolem nejslavnější české odbojové akce vzpomínají pamětníci a jak čin ovlivnil osudy stovek lidí... 

  A pokud nebudete mít příběhů pořád dost, můžete se zaposlouchat, třeba v autě, do toho nejlepšího z rozhlasových Příběhů 20. století. Na třech CD vás čeká více než 12 hodin vyprávění. 

  Odměna zahrnuje doručení. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  19,67 €
  (500 Kč)
 • Vypredané!!
  Další atentát - kniha o Heydrichovi a 3 CD s Příběhy 20. století

  Co se do filmu o Heydrichovi nevešlo: v knize Atentát na Heydricha si přečtete, jak na události kolem nejslavnější české odbojové akce vzpomínají pamětníci a jak čin ovlivnil osudy stovek lidí...  

  A pokud nebudete mít příběhů pořád dost, můžete se zaposlouchat, třeba v autě, do toho nejlepšího z rozhlasových Příběhů 20. století. Na třech CD vás čeká více než 12 hodin vyprávění.  

  Odměna zahrnuje doručení. 

  Doručenia odmeny: do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  19,67 €
  (500 Kč)
 • Vypredané!!
  Originální zápisník Papelote + kniha Atentát na Heydricha

  Nový rok = nové nápady = nový zápisník. A navíc jedinečný originál vyrobený studiem Papelote na míru pro Paměť národa, s tužkou a gumičkou, aby se nic neztratilo.  

  A do nového roku také nové poznatky: v knize Atentát na Heydricha najdete příběhy lidí, kteří odbojáře skrývali, spolupracovali s nimi, nebo byli svědky událostí, které po atentátu následovaly. Lepší čtení než ledajaký thriller... 

  Odměna zahrnuje i doručení. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  21,63 €
  (550 Kč)
 • Vypredané!!
  Kniha Příběhy hrdinů 20. století + 1 CD s Příběhy 20. století

  Nejnovější, letošní přírůstek do rodiny publikací z Post Bellum nabízí bezmála třicítku osudů pamětníků napříč celým dvacátým stoletím. Můžete se začíst do příběhů z období druhé světové války, politických procesů 50. let i z časů normalizace. V knize Příběhy hrdinů 20. století vás čeká čtení napínavější než ledajaký thriller. 

  A když knihu odložíte, můžete si pro změnu třeba zapnout přehrávač nebo autorádio a d alší Příběhy 20. století si poslechnout v rozhlasovém zpracování Mikuláše Kroupy a Adama Drdy. 

  Odměna zahrnuje i doručení. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  21,63 €
  (550 Kč)
 • Vypredané!!
  Kniha Místa Paměti národa + 1 CD s Příběhy 20. století

  Začtěte se do unikátního průvodce po místech spjatých s důležitými událostmi našich dějin z období druhé světové války. 


  Skrze tuto knihu k vám ale promluví historie – ústy reálných lidí, kteří příběhy, o nichž jen čtete, skutečně prožili. Ukáže vám, že místa, která každý den míjíte, nejsou tak obyčejná, jak vypadají. 

  A když se vaše oči unaví četbou, m ůžete pro změnu zapojit uši a zaposlouchat se do toho nejlepšího z rozhlasových Příběhů 20. století. 

  Odměna zahrnuje i doručení. 

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  27,53 €
  (700 Kč)
 • Vypredané!!
  Den, kdy se mlčelo - zážitkový workshop pro vaše děti

  Zařiďte dětem docela jinou výuku dějepisu. Na čtyři hodiny  se stanou malými rolníky i velkostatkáři na malé české vsi v době kolektivizace. Jak se rozhodnou? Vstoupí do JZD, budou donášet na sousedy? Co budou zvažovat a proč? Je v pořádku řešit nespravedlnost tím, že privilegovaným sebereme základní práva nebo majetek? 

  Zážitkový workshop je určen pro žáky osmých a devátých tříd základních škol. Obsah workshopu je inspirován skutečnými příběhy zemědělců zaznamenaných ve sbírce Paměť národa.

  Více na  https://www.postbellum.cz/co-delame/workshopy/den-kdy-se-mlcelo/

  Doručenia odmeny: do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  353,98 €
  (9 000 Kč)