Jamming je experimentální výtvarný projekt, ve kterém spolupracují umělci s mentálním hendikepem a bez něj. Vybrané peníze budou použity na realizaci výstavy v DOXu, která se plánuje na jaře 2017, hlavně na tisk katalogu.

 • tapeta do telefonu

 • katalog "Pět let Výtvarné dílny Inventura"

 • katalog "Jamming"

 • katalog "Art brut - Josef Hofer"

 • workshop pro děti "Kijkdoos"

 • workshop pro děti "Maska"

 • diáře Skoba (viz Aktuality)

 • reprodukce (viz Aktuality)

 • obrazy 25x35cm (viz Aktuality)

 • Dagmar Filípková - Sloup v Čechách

 • Vladimíra Müllerová - Břízy

 • Otto Kouwen - Human and Animal Locomotion

 • Marie Kůsová - Bez názvu

2 332 €
vybrané z 2 313 €

100%

100% splnené

105 ľudí prispelo

Umenie

Prague, Czech Republic

Zobraziť všetky odmeny

Jamming je experimentální výtvarný projekt, ve kterém společně tvoří umělci s mentálním hendikepem a bez něj. Převzali jsme přístup z hudby - společnou improvizaci - a aplikujeme ho na malířství. Prolamujeme bariéry na různých frontách: věříme, že malíř nemusí být osamělý génius a lidé s mentálním hendikepem a bez něj nemusí žít v oddělených světech. Jde nám tedy o spolupráci, otevřenost, kreativitu a o inkluzi lidí s mentálním hendikepem. Vycházíme z toho, že nálepka „mentální postižení“ vyjadřuje pouze to, co někdo nezvládá, a neříká nic o jeho talentu a schopnostech. Během dvou a půl let, kdy už projekt probíhá, vznikla spousta skvělých obrazů, které budeme na jaře 2017 prezentovat na výstavě v Centru současného umění DOX. Peníze vybrané touto crowdfundingovou kampaní budou použity na výtvarné materiály, realizaci výstavy a na tisk katalogu.

O projektu Jamming

Projekt Jamming vznikl v roce 2014 ve Výtvarné dílně Inventura. Výtvarná dílna Inventura je ateliér pro umělce s mentálním hendikepem, který založil nizozemský výtvarník Otto Kouwen. Dříve pracoval v různých sociálních službách, kde si všiml, že talentovaní lidé s mentálním hendikepem často nejsou dostatečně podporovaní a nemají možnost dále rozvíjet své výtvarné nadání.

Ve Výtvarné dílně Inventura vznikl nápad, převést princip „jamming“ - společnou improvizaci - z hudby do výtvarného umění. Prvních pokusů se účastnily malířky z Výtvarné dílny Marie Kůsová a Vladimíra Müllerová, lektor dílny Otto Kouwen a malíř Mirek Kaufman. Tyto pokusy byly poněkud váhavé: pro malíře je to neobvyklý krok vstoupit jeden druhému do osobního prostoru, kam pro většinu z nich obraz patří. Časem však rostla odvaha a projekt se dál rozvíjel: experimentovali jsme s různými metodami společné tvorby a rostl počet účastníků i formát jednotlivých děl.

Při prvních pokusech se pracovalo v párech. Později jsme postavili několik pláten a účastnici se u nich v pravidelných intervalech střídali. V poslední době všichni malují současně na jednom velkém plátnu. Vzniklo tvrdé jádro pěti malířů a malířek: Dagmar Filípková, Mirek Kaufman, Otto Kouwen, Marie Kůsová a Vladimíra Müllerová. Jako hosty na jednotlivých „jam-sessions“ jsme přivítali další umělce s mentálním hendikepem nebo autismem, profesionální malíře a studenty akademie umění i malíře s chronickým psychiatrickým onemocněním z projektu Ateliér radostné tvorby.

Během dvou a půl let, kdy už projekt probíhá, vznikla spousta skvělých obrazů, které na jaře 2017 budeme prezentovat na výstavě v Centru současného umění DOX. Kurátorkou výstavy bude odbornice na art brut Terezie Zemánková. Podpořte projekt Jamming a tím inkluzi lidí s mentálním hendikepem ve světě umění!

Kdo jsme?

Jamming je projekt Výtvarné dílny Inventura ve spolupráci se spolkem Barvolam.

Inventura je organizace s dlouhodobými zkušenostmi s kreativní prací s lidmi s mentálním hendikepem. Kromě výtvarné dílny provozuje divadlo a filmovou dílnu. Proslavila se svým nekonvenčním a inovativním přístupem. Nejznámější produkcí Inventury se stal dokument o parlamentních volbách v roce 2010 „Pozemšťané, koho budete volit?“, který získal Cenu Pavla Kouteckého a Cenu diváků na MFDF Jihlava.

Barvolam je nová organizace, která se specializuje na spolupráci mezi umělci s mentálním hendikepem a bez něj.

Aktuality

18.11.2016 Katalog výstavy "Art brut - Josef Hofer"

Josef Hofer je světově uznávaný art brut umělec z Rakouska. Je od narození v roce 1945 hluchoněmý a nikdy nechodil do školy. Prvních 40 let svého života žil izolovaně na rodinné farmě. Potom, co mu zemřeli rodiče, se dostal do domova pro lidi s mentálním postižením, kde začal navštěvovat výtvarnou…

Viacej

26.10.2016 Malé obrazy z projektu Jamming

Můžete si vybrat z několika originálních malých obrazů, které vznikly během projektu Jamming. Na obrazech střídavě pracovali všichni účastnici projektu. Formát 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obrazy jsou připravené k zavěšení. Č. 1 - PRODÁNO / SOLD Č. 2 - PRODÁNO / SOLD Č. 3 Č. 4 -…

Viacej

Odkazy projektu

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • 7 Obraz z projektu Jamming jako tapeta do telefonu

  Na vaši emailovou adresu vám  zašleme fotografii obrazu z projektu Jamming v rozlišení 1080x1920 (viz fotogalerie po videu).

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  3,86 €
  (100 Kč)
 • 149 z 150 Katalog k výstavě "5 let Výtvarné dílny Inventura"

  Poštou vám zašleme katalog/skládačku k výstavě "5 let Výtvarné dílny Inventura". 10 stran, cca 20 reprodukcí. Výstava se konala v prosince 2015 v galerii Oko uragánu (viz fotogalerie po videu).

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  3,86 €
  (100 Kč)
 • 5 Katalog výstavy "Jamming" v PDF

  Na vaši emailovou adresu vám zašleme katolog výstavy "Jamming" v Centru současného umění DOX ve formátu PDF. Texty: Terezie Zemánková, Mirek Kaufman, Otto Kouwen, spousta reprodukcí obrazů a fotek z projektu, cca 60 stran (viz fotogalerie po videu).

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  5,78 €
  (150 Kč)
 • Vypredané!! Vstupné do DOXu

  Vstupné do Centra současného umění DOX pro jednoho dospělého v době výstavy Jamming za výhodnou cenu.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  5,78 €
  (150 Kč)
 • 10 Katalog výstavy "Jamming"

  Za výhodnou cenu vám zašleme poštou katolog výstavy "Jamming" v Centru současného umění DOX. Texty: Terezie Zemánková, Mirek Kaufman, Otto Kouwen, spousta reprodukcí obrazů a fotek z projektu, cca 60 stran (viz fotogalerie po videu).

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  7,71 €
  (200 Kč)
 • 35 z 40 Katalog k výstavě "Art brut - Josef Hofer"

  Poštou vám zašleme katalog k výstavě "Art brut - Josef Hofer". Texty: Elizabeth Telsnig, Terezie Zemánková, 60 stran, cca 35 reprodukcí. Josef Hofer je světově uznávaný art brut umělec z Rakouska. Výstava se konala v rámci Normálního festivalu 2010 v Rakouském kulturním fóru (viz fotogalerie po videu).

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  9,64 €
  (250 Kč)
 • Vypredané!! Workshop pro děti "Kijkdoos" (1 dospělý + 1 dítě)

  Dvouhodinový workshop pro děti a jejich dospělé. Výtvarník Otto Kouwen představuje tradici z rodného Holandska, kde dříve děti, aby si vydělaly pár peněz, vyráběly „krabice na koukání“ (holandsky „kijkdoos“) a nabízely na ulici kolemjdoucím za pět centů pohled do nich. Z přírodnin, výstřižků z časopisů a vlastně z čehokoliv se dá v krabici vytvořit třeba interiér vesmírné lodě, pravěkou krajinu nebo pohádkový les. Kontaktujeme vás a nabidneme vám několik termínů, ze kterých si můžete vybrat. Workshopy se budou konat v prostoru Ateliéru radostné tvorby na Letné, Praha 7 (viz fotogalerie po videu).
   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  11,57 €
  (300 Kč)
 • Vypredané!! Workshop pro děti "Maska" (1 dospělý + 1 dítě)

  Dvouhodinový workshop vyrábění masek z recyklovaných materiálů pro děti a jejich dospělé. Workshop vede výtvarník Otto Kouwen. Kontaktujeme vás a nabidneme vám několik termínů, ze kterých  si můžete vybrat. Workshopy se budou konat v prostoru Ateliéru radostné tvorby na Letné, Praha 7 (viz fotogalerie po videu).

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  11,57 €
  (300 Kč)
 • Vypredané!! Kapesní diář z dílny Skoba

  Knihařská dílna Skoba pro nás vyrobila speciální edici diářů na rok 2017. Diaře jsou potažené hadry na štětce, které byly použivány během projektu Jamming.
  Ruční práce, ekologický papír, 14 měsíců, s poutkem na tužku a kapsou, formát: 9,6x15,5cm.
  Diáře si můžete prohlédnout v aktualitě "Diáře Skoba"
   

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  11,57 €
  (300 Kč)
 • Vypredané!! Workshop pro děti "Maska" (1 dospělý + 2 děti)

  Dvouhodinový workshop vyrábění masek z recyklovaných materiálů pro děti a jejich dospělé. Workshop vede výtvarník Otto Kouwen. Kontaktujeme vás a nabidneme vám  několik termínů, ze kterých si můžete vybrat. Workshopy se budou konat v prostoru Ateliéru radostné tvorby na Letné, Praha 7 (viz fotogalerie po videu).
   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  15,42 €
  (400 Kč)
 • Vypredané!! Workshop pro děti "Kijkdoos" (1 dospělý + 2 děti)

  Dvouhodinový workshop pro děti a jejich dospělé. Výtvarník Otto Kouwen představuje tradici z jeho rodného Holandska, kde dříve děti, aby si vydělaly pár peněz, vyráběly „krabice na koukání“ (holandsky „kijkdoos“) a nabízely na ulici kolemjdoucím za pět centů pohled do nich. Z přírodnin, výstřižků z časopisů a vlastně z čehokoliv se dá v krabici vytvořit třeba interiér vesmírné lodě, pravěkou krajinu nebo pohádkový les. Kontaktujeme vás a nabidneme vám několik termínů, ze kterých si můžete vybrat. Workshopy se budou konat v prostoru Ateliéru radostné tvorby na Letné, Praha 7  (viz fotogalerie po videu).

   

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  15,42 €
  (400 Kč)
 • Vypredané!! Diář střední velikosti z dílny Skoba

  Knihařská dílna Skoba pro nás vyrobila speciální edici diářů na rok 2017. Diaře jsou potažené hadry na štětce, které byly použivány během projektu Jamming.
  Ruční práce, ekologický papír, 14 měsíců, s poutkem na tužku a kapsou, formát: 13,5x20,5cm.
  Diáře si můžete prohlédnout v aktualitě "Diáře Skoba" "Diáře Skoba"

  Doručenia odmeny: Do týždňa

  15,42 €
  (400 Kč)
 • 7 Reprodukce obrazu z projektu Jamming, formát A1

  Poštou vám zašleme reprodukci obrazu z projektu Jamming ve formátu A1. Reprodukce budou číslované a podepsané autory.
  Vyberte si reprodukci v aktualitě "Reprodukce obrazů z cyklu "Tváře"" a napište nám kód reprodukce do poznámky.

  Doručenia odmeny: Do štvrť roka

  19,28 €
  (500 Kč)
 • Vypredané!! Malý obraz z projektu Jamming / č. 7

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming" .

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • Vypredané!! Malý obraz z projektu Jamming / č. 6

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming" .

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • Vypredané!! Malý obraz z projektu Jamming / č. 8

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming" .

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • Vypredané!! Malý obraz z projektu Jamming / č. 9

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming" .

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • Vypredané!! Malý obraz z projektu Jamming / č. 10

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming".
   

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • 1 z 1 Malý obraz z projektu Jamming / č. 11

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming".
   

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • Vypredané!! Malý obraz z projektu Jamming / č. 12

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě " Malé obrazy z projektu Jamming".

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • 1 z 1 Malý obraz z projektu Jamming / č. 13

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming".

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • Vypredané!! Malý obraz z projektu Jamming / č. 5

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming" .

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • Vypredané!! Malý obraz z projektu Jamming / č. 4

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming" .

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • 1 z 1 Malý obraz z projektu Jamming / č. 3

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming" .

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • Vypredané!! Malý obraz z projektu Jamming / č. 2

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming" .

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • Vypredané!! Malý obraz z projektu Jamming / č. 1

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming" .

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • 1 z 1 Malý obraz z projektu Jamming / č. 14

  Originální obraz z projektu Jamming, 25x35cm, smíšená technika na sololitu. Obraz je připravený k zavěsení.
  Obrazy si můžete prohlédnout v aktualitě "Malé obrazy z projektu Jamming" .

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  77,10 €
  (2 000 Kč)
 • 1 z 1 Obraz Dagmar Filípkové "Sloup v Čechách, lesní divadlo"

  Několik účastníků projektu Jamming věnovalo této kampani svůj obraz. Dagmar Filípková věnovala obraz "Sloup v Čechách, lesní divadlo", olejové pastely na papíře, 61,5x43cm, zarámovaný (viz fotogalerie po videu).

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  134,93 €
  (3 500 Kč)
 • Vypredané!! Obraz Vladimíry Müllerové "Břízy"

  Několik účastníků projektu Jamming věnovalo této kampani svůj obraz. Vladimíra Müllerová věnovala obraz "Břízy", akryl na sololitu, 50x80cm. Obraz je připravený k zavěšení (viz fotogalerie po videu).

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  154,20 €
  (4 000 Kč)
 • Vypredané!! Obraz Otty Kouwena "Human and Animal Locomotion"

  Několik účastníků projektu Jamming věnovalo této kampani svůj obraz. Otto Kouwen věnoval obraz "Human and animal locomotion", smíšená technika na sololitu, 60x45cm. Obraz je připravený k zavěšení (viz fotogalerie po videu).

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  192,75 €
  (5 000 Kč)
 • 1 z 1 Obraz Marie Kůsové (bez názvu)

  Několik účastníků projektu Jamming věnovalo této kampani svůj obraz. Marie (Majda) Kůsová věnovala obraz bez názvu, akryl a suchý pastel na sololitu, 80x60cm (viz fotogalerie po videu).

  Doručenia odmeny: Do mesiaca

  231,30 €
  (6 000 Kč)
 • 3 z 3 Váš portrét malovaný kolektivem projektu Jamming

  Zveme vás do ateliéru, kde vám metodou jamming namalujeme několik portrétů, z kterých jeden můžete vybrat. Formát 80x100cm, akryl na plátně.

  Doručenia odmeny: Do pol roka

  385,51 €
  (10 000 Kč)