METROVAGONMASH

Vzniká unikátní kniha o sovětských vagónech metra, které jezdilo i v Praze. Pomozte vzniknout velkoformátové knize nejen pro nadšené fanoušky světa vlaků, ale také pro všechny se smyslem pro detail a grafickou kompozici.

Autor: Jan Horčík

2 350 €
vybrané z 2 021 €

116%

116% splnené

39 ľudí prispelo

Umenie, Literatúra

Praha, Hlavní město Praha, Česká republika

Všetko alebo nič. Projekt skončil 18.1.2013 v 09:18.

Zobraziť všetky odmeny

Můj dlouhodobý zájem o podzemní metro systémy a zároveň o typografii a grafický design mne dva roky zpět dovedl k realizaci projektu, který nějakým způsobem mapuje dění pod zemí v rámci městských infrastruktur. Během rozsáhlých rešerší, které trvaly více než rok, pomalu vznikala obrazová kniha, která se zabývá situací specifických vagónů metra střední a východní Evropy a také Asie.

Toto nenápadně znějící téma začalo nabývat rozměru tehdy, co jsem ho začal realizovat a nápad pro to knihu opravdu dotáhnout do konce vznikl prvoplánově díky používání pražského metra, které je také součastí této knihy a zároveň součástí produkce ruské velkovýrobny kolejových vozidel, která je známa pod názvem Mytiščinský Metrovagonmaš. Během vrcholu výroby této fabriky byla z politických důvodů vytvořena unifikovaná tvář metro vagónů celkem devatenácti metropolí, kde se proháněly takřka identické typy karoserií, které se lišily svojí specifickou barevností pro každé město a hlavně čelními maskami vozů. Tato vozidla dodnes v těchto městech fungují a jsou různě modernizovány, ale stále drží svoji autentickou vizuální formu, která z těchto kovových masivních transportérů vytváří již kultovní záležitost nebývalého potenciálu ji jakkoliv sledovat.

Všechny tyto vlastnosti jsou obrazově i textově znázorněny na celkem 120 stranách knížky většího formátu, která je plna vektorových ilustrací samotných vozů metra s veškerými detajly a barevnostmi, originálních erbů měst s jejich příslušnými vlajkami, obsahuje množství kartografického znázornění včetně map konkrétních systémů daného metra a celkové názorné mapy s výskytem metropolí a ještě k tomu v ní také najdete bonusovou kapitolu s prototypy a speciálními soupravami, které nebyly vůbec zavedeny, nebo byly pouze navrženy. Speciálně pro knihu jsem vytvořil také funkční titulkové písmo inspirované popisnými štíty z vagonů metra a zdigitalizoval jsem originální kovové číslice, které je označovaly.

Mým cílem je uspokojit jak nadšené fanoušky světa vlaků, ale také všechny se smyslem pro detajl a grafickou kompozici. Díky těmto svým požadavkům jsem toto vhodné téma rád použil pro sestavení knihy, kde jsem dbal na vkusné, ale zároveň popisné ilustrace, podrobné mapy, užití pěkné typografie včetně číslování ale také i kvalitu papíru a celkový dojem z kvalitně vyrobené knížky, která se neobejde bez těchto vlastností.

Vznik knihy je datován na první polovinu roku 2013 ve spolupráci s vydavatelstvím Biggboss, nicméně pro zdařilé finální provedení scházejí stále poslední finanční prostředky, ale díky hithit.cz jsem se rozhodl Vás oslovit touto cestou a tím i dopřát knize čestné místo ve Vaší knihovně. I přes ono velice specifické zaměření věřím, že si ho u Vás najde a naplní veškeré očekávání.

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 5

  Sponzorská podpora + zveřejnění na webu, poděkování

  Doručenia odmeny: do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  4,04 €
  (100 Kč)
 • predané 6

  Limitovaný sítotiskový plakát velikosti A2 + zveřejnění na webu, poděkování

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  14,15 €
  (350 Kč)
 • predané 3

  Limitovaný sítotiskový plakát velikosti B1 se stužkou a grafický vzorník autorského písma

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  28,29 €
  (700 Kč)
 • predané 18

  Knížka s předstihem před křestem a grafický vzorník písma

  Doručenia odmeny: na adresu, do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  36,38 €
  (900 Kč)
 • predané 7

  2 knížky s předstihem před křestem, písmo ke stažení, grafický vzorník písma a sítotiskový plakát velikosti B1

  Doručenia odmeny: nešpecifikované

  101,05 €
  (2 500 Kč)