Online muzeum Gulagu

Unikátní portál přibližující sovětský systém pracovních táborů

Autor: Gulag.cz

 • Strážní věž v jednom z opuštěných lágrů

 • Virtuální prohlídka vězeňského baráku

 • Takto vzniká panoramatická fotografie lágru

 • Samotka

 • Model lágru

 • Zaměřování vězeňských paland

 • Nákres vězeňských paland

 • Pracovní výkaz vězně

 • Pracovní rukavice

 • Mrtvá trať - stavba Gulagu č. 503

 • Něnci - pastevci sobů na Sibiři

 • Něnci - pastevci sobů na Sibiři

 • Expedice 2013

 • Mrtvá trať - stavba Gulagu č. 503

 • Propustka Jana Plovajka z lágru

 • Cesta k lágrům po zamrzlém Obu

 • Cesta k lágrům po Jeniseji

 • Vězeňské holítko

19 958 €
vybrané z 17 681 €

112%

112% splnené

611 ľudí prispelo

Technológie, Nadácia Vodafone

Praha, Hlavní město Praha, Česká republika

Všetko alebo nič. Projekt skončil 30.3.2015 v 11:26.

Zobraziť všetky odmeny

Terezín, Mauthausen, Buchenwald, Osvětim... jména nacistických koncentračních táborů zná každý a muzea vybudovaná na jejich místě ročně navštěvují statisíce lidí.

Pečora, Kolyma, Norilsk, Jermakovo... jména sovětských pracovních táborů Gulagu jsou naopak známá mnohem méně. Navíc dosud nevzniklo ani jedno jediné muzeum na místě bývalého stalinského koncentráku (nepočítáme-li muzeum Perm-36 vzniklé z věznice z 80. let, které navíc současná ruská vláda likviduje).

Přitom byl sovětský systém Gulagu s nacistickými tábory v mnohém shodný. Prošlo jím na 18 milionů lidí, z nichž nejméně 1,6 milionu nepřežilo.

Co chceme vybudovat?

Když není možné připomenout si podmínky bývalých táborů Gulagu přímo v Rusku, rozhodli jsme se tuto možnost vytvořit alespoň na internetu. Na základě zmapovaných pozůstatků skutečných táborů Gulagu, které dnes tlí opuštěny kdesi v tajze, chceme vytvořit jejich autentickou kompletní 3D rekonstrukci a virtuální prohlídku s vizualizací nalezených předmětů denní potřeby vězňů. To vše chceme propojit také s výpověďmi pamětníků, kteří si prošli peklem sovětských koncentráků. Mimochodem – mezi 18 miliony vězňů Gulagu bylo i 25 tisíc československých občanů.

Projekt je v celosvětovém měřítku ojedinělý, protože doposud opuštěné tábory Gulagu (a jsou jich stále po vzdálených koutech Sibiře stovky) nikdo nezmapoval a nezrekonstruoval za využití nejmodernějších IT technologií.

Kdo jsme?

Jsme malá česká neziskovka (Gulag.cz), sdružující lidi, kteří se tématem Gulagu zabývají (historici, filmaři, badatelé, rusisti). Na mapování Gulagu spolupracujeme s univerzitami, nejrůznějšími organizacemi a nezávislými odborníky v Rusku i Evropě, ale pro vybudování online muzea nemáme žádnou finanční či institucionální podporu. Pro další profesionální rozvoj našich plánů proto potřebujeme Vaši pomoc.

Víme, jak na to!

Nezačínáme zdaleka od nuly. Během tří expedic jsme v uplynulých letech zmapovali 17 opuštěných stalinských táborů na severní Sibiři (více na http://www.gulag.cz/cs/projekty/expedice).

Na poslední výpravě v září 2013 vznikla i unikátní panoramatická prohlídka, která je nyní přístupná na našem webu www.gulag.cz. Právě tato prohlídka je výchozím bodem pro budování celého komplexního online muzea.

K jeho tvorbě budeme potřebovat zapojit kvalitní programátory, 3D technologie a animace nutné k rekonstrukci původní podoby táborů a propojit ji s výpověďmi pamětníků. V rámci projektu chceme vytvořit i učební pomůcku pro školy. Rádi bychom také zorganizovali ještě další expedici za pozůstatky táborů a zachytili jejich podobu ještě před tím, než definitivně podlehnou nevyhnutelné zkáze. K tomu potřebujeme nové 3D scannery, drony a další techniku. A hlavně spoustu času, energie a odborníků z mnoha oblastí, kteří nám pomohou dát muzeum dohromady. To všechno už bohužel nejsme schopni financovat dál z vlastní kapsy.

Nadace Vodafone

Náš projekt zaujal i Nadaci Vodafone, která se rozhodla přispět na něj stejnou částkou, na kterou cílíme. Pokud nám tedy přispějete 440.000 Kč, Nadace nám tuto částku zdvojnásobí.

Zachraňte paměť Gulagu!

Stovky tisíc lidí, kteří každoročně navštěvují bývalé nacistické koncentráky, vědí, že důkladné poznání těchto míst a porozumění fenoménu nacismu je nutné k tomu, aby se hnědá totalitní minulost již nikdy neopakovala. Pojďte s námi zabránit opakování i rudé totalitní minulosti. Zapojte se s námi do budování online muzea a pomozte nám tak zachránit paměť Gulagu!

Děkuji vám za podporu!

Štěpán Černoušek
předseda Gulag.cz, hlavní koordinátor projektu

Aktuality

5.3.2015 Jak se mapuje Gulag (3. reportáž pro Objektiv)

V poslední, třetí části našeho reportážního deníku jsme navštívili město Turuchansk, bývalý Stalinův panteon a především jeden velmi zachovalý lágr, kde jsme nasbírali většinu podkladů pro naše Online muzeum. Podívejte se, jak to celé probíhalo: Výprava za Gulagem, 3. část

Viacej

25.2.2015 Reportáž z naší výpravy po stopách Gulagu (2. část)

Jak probíhá sběr podkladů pro Online Gulag? Doletíte vrtulníkem doprostřed tajgy na bizarní meteorologickou stanici, sledujete násep zaniklé železnice a tábor, k němuž míříte, vám vyhoří před nosem. A pak se vám ještě ke všemu rozbije motor na loďce. Tato část výpravy prostě příliš úspěšná nebyla.…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 216

  RECEPT NA BALANDU

  „Balanda“, neboli lágrová polévka. Všichni vězni na ni vzpomínají. Kromě chleba tvořila základ jejich každodenního jídelníčku. Chuťově ale nebyla nic moc, vlastně se nedala skoro jíst. Ověřit si to můžete sami. Za 200 korun Vám pošleme její recept!

  Doručenia odmeny: do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  8,04 €
  (200 Kč)
 • predané 119

  VIRTUÁLNÍ METR ČTVEREČNÍ

  Chcete symbolicky přispět na vznik virtuálního muzea? Zasponzorujte virtuální metr čtvereční jeho plochy! Dostanete k tomu zvláštní certifikát potvrzující Váš příspěvek. A nebojte, že by se nedostalo na všechny zájemce – běžný lágr měřil 150 x 150 metrů, tak si to spočítejte...

  Doručenia odmeny: nešpecifikované

  16,07 €
  (400 Kč)
 • predané 47

  VAŠE FOTKA NA NÁSTĚNCE S ÚDERNÍKY

  Pošlete nám svoji fotografii a my ji umístíme i s Vaším jménem ve virtuální prohlídce na nástěnce se jmény úderníků (takové "tabule cti" byly v každém lágru). Ovšem s poděkováním za Vaši podporu!

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  24,11 €
  (600 Kč)
 • predané 85

  DVD S FILMEM Z VÝPRAVY NA SIBIŘ

  Během našich výprav za opuštěnými lágry jsme natočili hodiny videomateriálu. Není jen o Gulagu, ale i o putování nádhernou Sibiří. Materiál postupně zpracováváme do filmové podoby. Buďte první, kdo dostane film na DVD, i s osobním věnováním!

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  32,15 €
  (800 Kč)
 • zostáva 4 z 10

  NATÁLIA GORBANĚVSKÁ: POLEDNE

  Kniha Natalie Gorbaněvské "Poledne" přináší osobní svědectví o legendární demonstraci osmi sovětských občanů proti okupaci Československa na Rudém náměstí 25. 8. 1968, přepisy z následných soudních procesů i dobové materiály vztahující se k této události. Součástí vydání jsou i překlady několika básní této publicistky, překladatelky, básnířky a celoživotní bojovnice za lidská práva.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  36,17 €
  (900 Kč)
 • zostáva 7 z 10

  KNIHA ZA VAŠI A NAŠI SVOBODU

  Kniha "Za vaši a naši svobodu" editora Adama Hradilka je obsáhlým souborem rozhovorů s občany zemí Varšavské smlouvy, kteří protestovali proti okupaci Československa v roce 1968. O své motivaci k účasti na protestech i následcích, které jim přinesla, hovoří například Viktor Fainberg, Natalia Gorbaněvská, Ilja Rips, Kornel Morawiecki nebo Agnes Hellerová. V knize naleznete i dosud nepublikované dobové fotografie a dokumenty.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  36,17 €
  (900 Kč)
 • predané 29

  FOTOGRAFIE POZŮSTATKŮ GULAGU ČI ŽELEZNICE - A3

  Pozůstatky táborů či samotná opuštěná železnice, podél níž se nacházejí, v sobě mají jistou „temnou poetiku“. Pokusili jsme se ji zachytit v našich fotografiích. Dáme Vám na výběr a určenou fotografii Vám pošleme vytištěnou ve formátu A3 s popisem a originálním věnováním autora.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  48,22 €
  (1 200 Kč)
 • predané 23

  FOTOGRAFIE PŘÍRODY A SIBIŘSKÝCH NÁRODŮ – A3

  Během našich expedic nepobýváme jen v temných lágrech. Cesta k nim vede krásnou, nespoutanou přírodou a také přes setkání s příslušníky sibiřských národů. Máme například krásné fotografie pastevců sobů Něnců, kteří dodnes kočují přes zamrzlé pláně severní Sibiře. Dáme Vám na výběr a určenou fotografii Vám pošleme vytištěnou ve formátu A3 s popisem a originálním věnováním autora.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  48,22 €
  (1 200 Kč)
 • zostáva 6 z 10

  BALÍČEK KNIH: "POLEDNE" a "ZA VAŠI A NAŠI SVOBODU"

  Kniha Natalie Gorbaněvské Poledne přináší osobní svědectví o legendární demonstraci osmi sovětských občanů proti okupaci Československa na Rudém náměstí 25. 8. 1968, přepisy z následných soudních procesů i dobové materiály vztahující se k této události. Kniha "Za vaši a naši svobodu" editora Adama Hradilka je obsáhlým souborem rozhovorů s občany zemí Varšavské smlouvy, kteří protestovali proti okupaci Československa v roce 1968. V knize naleznete i dosud nepublikované dobové fotografie a dokumenty.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  56,26 €
  (1 400 Kč)
 • predané 19

  DVĚ VSTUPENKY NA PREMIÉRU FILMU

  Během našich výprav za opuštěnými lágry jsme natočili hodiny videomateriálu. Není jen o Gulagu, ale i o putování nádhernou Sibiří. Materiál postupně zpracováváme do filmové podoby. Získejte DVD a vstupenku pro dva na premiéru filmu!

  Doručenia odmeny: na adresu, do roka po ukončení projektu na Hithitu

  64,30 €
  (1 600 Kč)
 • predané 8

  FOTOGRAFIE POZŮSTATKŮ GULAGU ČI ŽELEZNICE - A2

  Pozůstatky táborů či samotná opuštěná železnice, podél níž se nacházejí, v sobě mají jistou „temnou poetiku“. Pokusili jsme se ji zachytit v našich fotografiích. Dáme Vám na výběr a určenou fotografii Vám pošleme vytištěnou ve formátu A3 s popisem a originálním věnováním autora.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  72,33 €
  (1 800 Kč)
 • predané 6

  FOTOGRAFIE PŘÍRODY A SIBIŘSKÝCH NÁRODŮ – A2

  Během našich expedic nepobýváme jen v temných lágrech. Cesta k nim vede krásnou, nespoutanou přírodou a také přes setkání s příslušníky sibiřských národů. Máme například krásné fotografie pastevců sobů Něnců, kteří dodnes kočují přes zamrzlé pláně severní Sibiře. Dáme Vám na výběr a určenou fotografii Vám pošleme vytištěnou ve formátu A2 s popisem a originálním věnováním autora.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  72,33 €
  (1 800 Kč)
 • predané 7

  KONZULTACE S CESTOU DO RUSKA

  Chcete jet někam do Ruska? Poradíme vám a ušijeme cestu na míru. Individuálně Vám předáme 20leté zkušenosti z cestování po celém Rusku (nejen po Gulagu:), od Kavkazu po krajní Sever, od Petrohradu po Dálný Východ. Pomůžeme Vám naplánovat cestu podle vašich představ.

  Doručenia odmeny: do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  80,37 €
  (2 000 Kč)
 • zostáva 3 z 10

  KURS TVORBY PANORAMATICKÝCH FOTOGRAFIÍ

  Zajímá Vás, jak kdesi v tajze na Sibiři, bez elektřiny, v dešti a mrazu nafotit desetitisíce fotografií a složit z nich úchvatné panoramatické fotografie? Přijďte na jednodenní kurs s fotografem a cestovatelem Pavlem Blažkem, který popsaný proces absolvoval na naší poslední expedici a vytvořil panoramatickou prohlídku na www.gulag.cz.

  Doručenia odmeny: do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  120,55 €
  (3 000 Kč)
 • predané 12

  BÁDÁNÍ V ARCHIVECH TAJNÝCH SLUŽEB

  Zajímá Vás, jak probíhá pátrání po archivních materiálech tajných služeb, StB či NKVD? Nebo byste třeba chtěli zapátrat po svém příbuzném, s nímž si v minulosti pohrálo totalitní soukolí? Připravíme pro Vás exkursi po archivech šitou na míru a pomůžeme ve Vašem pátrání.

  Doručenia odmeny: do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  200,92 €
  (5 000 Kč)
 • predané 4

  PŘEDNÁŠKA JEN PRO VÁS

  Zajímá Vás, jak naše bádání detailně probíhá, jak mapujeme opuštěné tábory a jaké nástrahy na nás při pobytu na Sibiři čekají? Přijedeme za Vámi kamkoli si budete přát a připravíme pro Vás a Vaše přátele přednášku šitou na míru. (V případě cesty mimo ČR nám ale budete muset přispět na dopravu:-)

  Doručenia odmeny: do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  401,85 €
  (10 000 Kč)
 • predané 0

  STAŇTE SE PARTNEREM PROJEKTU

  Umístíme logo Vaší společnosti či jméno sponzora na stránkách Virtuálního muzea jako partnera celého projektu. Budete mít samozřejmě možnost připsat, proč jste přispěli.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  803,70 €
  (20 000 Kč)
 • zostáva 3 z 3

  STAŇTE SE HLAVNÍM PARTNEREM PROJEKTU

  Staňte se hlavním partnerem celého projektu! Vaše logo či jméno bude uvedeno u Virtuálního muzea, na celém webu www.gulag.cz a také ve všech propagačních materiálech!

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  2 009,24 €
  (50 000 Kč)
 • zostáva 3 z 3

  POJEĎTE S NÁMI NA EXPEDICI!

  Chcete zažít mračna komárů uprostřed rozpálené tajgy, trosečnictví na opuštěné řece nebo krutý sibiřský mráz na vlastní kůži? Rádi byste nám byli nápomocni při mapování táborů a zároveň prožili hodně nestandardní dovolenou? Pojeďte s námi na další výpravu! V ceně je kompletní doprava a pobyt.

  Doručenia odmeny: do roka po ukončení projektu na Hithitu

  6 027,73 €
  (150 000 Kč)
 • Vypredané!!

  KNIHA "Z PEKLA NA OLYMP"

  Vzpomínky na Gulag. Neuvěřitelný příběh pana Ladislava Erbana, kterého v roce 1945 odvlekla NKVD z Košic do Sovětského svazu. Tam strávil pět let ve Vorkutě v táborech nucených prací, avšak ani po propuštění se nesměl vrátit domů. Na Slovensko se tak pan Erban dostal až po dlouhých dvaceti letech. Knihu podle jeho vzpomínek sepsala Jolana Lacková.

  Doručenia odmeny: na adresu, do mesiaca po ukončení projektu na Hithitu

  32,15 €
  (800 Kč)
 • Vypredané!!

  KURS LÁGERNICKÉ RUŠTINY

  Víte, co byla "balanda", kdo byl "dochoďjága" nebo "pridurok"? Lágrový slang byl natolik specifický, že mu nerozuměli ani běžní Rusové. Ve speciálním, jednorázovém kursu Vám představíme jeho specifika, naučíme základním slovíčkům a poslechneme si také ukázky z lágrových písniček. Kurs povede lágrový harcovník Štěpán Černoušek a další rusisté.

  Doručenia odmeny: do pol roka po ukončení projektu na Hithitu

  60,28 €
  (1 500 Kč)