Dotisk knihy „Lesní moudrost v proměnách času”

Obrazová kronika woodcrafterského hnutí, u nás i ve světě, mapující kořeny skautingu a jeho prolínání s woodcraftem v Československu od roku 1912 do současnosti. Kniha vyšla 14.7.2022 v omezeném nákladu a jen dotisk umožní uspokojit další zájemce.

 • Distribuce 1. vydání během ligového táboření

1 582 €
vybrané z 12 165 €

13%

13% splnené

21 ľudí prispelo

Literatúra, Fotografie

Zobraziť všetky odmeny

Jak to začalo

Na rok 2022 připadá hned několik významných výročí.

Před 120 lety publikoval v USA spisovatel Ernest Thompson Seton sérii článků, ve které představil svůj motivační program pro mládež, opřený o její touhu po dobrodružství. To byl počátek woodcrafterského hnutí (1902), které bylo přímou inspirací pro založení skautské organizace v Anglii (1908).

Roku 1912 se o Setonovi a jeho hnutí zmínil v knize „Základy junáctví” zakladatel českého skautingu A.B.Svojsík. Tato zmínka vedla k založení prvního woodcrafterského kmene v Čechách, pod vedením berounského profesora Miloše Seiferta. Především díky jeho úsilí byla založena před 100 lety československá Liga lesní moudrosti (1922).

Woodcrafterským hnutím byly ovlivněny nejenom mnohé osobnosti skautského či trampského hnutí, ale i řada průkopníků v oblasti pedagogiky, ekologie, folkloristiky, kultury či sportu.

Liga lesní moudrosti byla rozpuštěna počátkem 50. let, ale navzdory tomu vznikaly nezávisle na sobě woodcrafterské skupiny, které v roce 1990 obnovily její činnost. I o nich je tahle kniha.

Náš cíl…

Nenabízíme zajíce v pytli. Kniha vyšla 14. července 2022, ovšem stávající náklad je, až na pár předem rezervovaných kusů, rozebraný. Takže pokud o ni máte zájem, je dotisk jedinou cestou jak ji můžete získat.

Podpoříte-li ho zde, máte možnost knihu získat za zvýhodněnou cenu. A ti, co přispějí formou sběratelského setu, ji navíc získají bezprostředně po úspěšném ukončení tohoto projektu, aniž by museli čekat až dotisk opustí tiskárnu.

Kniha je vázaná, plnobarevná, ve formátu A4. Mimo průvodního textu nabízí na 272 stránkách přes tisíc snímků. Z toho třetina je z uplynulých 30 let činnosti LLM.

Pokud se tento projekt podaří, bude výtěžek z dotisku využit na překlad textu do angličtiny a k vydání knihy „S modrou oblohou v rudém oparu 1969–1989”, která bude pokračováním knih „Rebel s hlavou v oblacích” a „S modrou oblohou za temnými mraky”.

Kdo jsme?

Hlavním editorem publikace je Tomáš Studenovský, kterému průvodními texty a svými fotografiemi přispěli další spoluautoři. Hybatelem tohoto projektu je Aleš Kapica, který zajistil stávající náklad.

Proč to děláme?

V minulosti vyšlo několik publikací věnovaných historii woodcrafterského hnutí, ale vždy jen formou samizdatu. V největším nákladu 200 kusů vyšla roku 1995 „Kniha o woodcraftu” nákladem Biblioteczky Walden. Ovšem ty ilustrované co existují jen v jednotkách kusů, jsou prakticky nedostupné – vyrobeny pro úzkou skupinu pamětníků, skončily po jejich smrti pohřbeny v hlubinách archívů.

První knihou s fotografickou přílohou, vydanou ve větším nákladu byla roku 2006 kniha „Seton v Praze”, od Františka Kožíška. Ta ovšem mapuje jen krátké období vánoc roku 1936.

Rozsáhlejší publikací, která se věnuje především osobnosti Miloše Seiferta, byla až kniha „Rebel s hlavou v oblacích” a její pokračování „S modrou oblohou za temnými mraky” právě od Tomáše Studenovského. Ovšem u těchto knih je klíčový především textový obsah, s úzkou vazbou na historii československé Ligy lesní moudrosti.

Kniha „Lesní moudrost v proměnách času”, je zcela unikátní výpravná obrazová publikace, která provede čtenáře ranou historií skautského a woodcrafterského hnutí, od jeho kořenů v 19. století o kterých už dnes nikdo nic netuší, až do současnosti.

Liga lesní moudrosti není velká organizace, ale její idea ovlivnila řadu výjimečných osobnosti. Mezi ty celosvětově nejznámnější dnes patří pravděpodobně Sir David Attenborough. Proto chceme, u příležitosti výše uvedených výročí, nabídnout tuhle knihu i široké veřejnosti.

Aktuality

22.8.2022 Druhé vydání

Při plánování tohoto projektu jsme vycházeli z toho, že uděláme dotisk prvního vydání, tj. že výsledkem bude produkt po všech stránkách identický. Tím byla pochopitelně limitována i suma, kterou bylo nutné shromáždit, aby to bylo možné. Po zralé úvaze, inspirováni příkladem knihy Davida L. Witta…

Viacej

Komentáre

Vyberte si odmenu za váš príspevok

 • predané 0
  Na podporu ediční činnosti

  Pokud chcete finančně podpořit realizaci tohoto projektu, bez nároku na jakoukoliv odměnu, můžete zvolit tuto cestu.

  Doručenia odmeny: nešpecifikované

  20,28 €
  (500 Kč)
 • predané 6
  Kniha

  Jeden kus knihy „Lesní moudrost v proměnách času” z dotisku, včetně balného a poštovného.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  40,55 €
  (1 000 Kč)
 • predané 2
  Obrázek dle výběru

  Certifikát, s platností 1 rok od vystavení, na vytištění jedné vybrané ilustrace z knihy „Lesní moudrost v proměnách času”, dle vlastního výběru. Doručen může být buď v elektronické formě na e-mail, nebo poštou v dopise. Nezapomeňte prosím uvést, jakou formu preferujete.
  Tisk bude proveden na formát A4, s uvedením zdroje.

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  60,83 €
  (1 500 Kč)
 • predané 9
  Pro příbuzné

  3 kusy knihy „Lesní moudrost v proměnách času” z dotisku, včetně balného a poštovného.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  81,10 €
  (2 000 Kč)
 • zostáva 16 z 20
  Výhodné balení

  5 kusů knihy „Lesní moudrost v proměnách času” z dotisku, včetně balného a poštovného.

  Doručenia odmeny: na adresu, do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  121,65 €
  (3 000 Kč)
 • zostáva 20 z 20
  Donátor

  Za finanční příspěvek na podporu dotisku, bude vaše jméno uvedeno v tiráži dotisku knihy „Lesní moudrost v proměnách času”.
   

  Doručenia odmeny: do štvrť roka po ukončení projektu na Hithitu

  202,76 €
  (5 000 Kč)
 • zostáva 10 z 10
  Sběratelská edice

  Komplet knih:
  • „Seton v Praze”
  • „Rebel s hlavou v oblacích”
  • „S modrou oblohou za temnými mraky”
  • „Lesní moudrost v proměnách času”
  • „Setonova bibliografie v češtině”
  • a poukaz na budoucí knihu Tomáše Studenovského, věnovanou období 1968–1990

  Doručenia odmeny: na adresu, do týždňa po ukončení projektu na Hithitu

  405,52 €
  (10 000 Kč)