VOUSATÝ LENIVEC - první kniha samotářova

Rozhodl jsem se sepsat návodnou knihu pro všechny, kteří se obávají změnit od základů svůj dosavadní život. Došel jsem k tomu, že žít na venkově je nejlepší vakcína. Budu vám vděčný, pomůžete-li mi vydáním knihy potěšit posmutnělé, či povzbudit váhavé.

O potřebenství sádla

Oct 27, 2020

Žijete v divné době.

Posloucháme, co se smí, co se nesmí, co můžeme a co musíme, ale život je venkoncem krásný a krátký na to, aby člověk jenom poslouchal a plnil normy. Že nás všechny čeká stejné finále, je prosté jako facka. Proto nevidím důvod zavrhovat jakoukoliv titěrnost, co nás činí povznesenými, a v míře vznešenosti posouvá ke šťastnému očekávání.

Kdy nastane, je vlastně fuk. Ale vzhledem k tomu, že Hollywood na happyendech vytřískal majlant, je nasnadě, že je třeba užívat dobrot, co to jde. Třeba dobrot, co mě naučila moje babička Tonička. 

Třeba takových buchet s hruškovými povidly. Buchty, to je operace, nemyslete si. Trvalo mi fůru času, než jsem přišel na to, že máslo se musí popouštět pomalu a na kamnech, kde praská dříví, pak je pro těsto nejlepší, že kvásek nejlíp dovádí hned vedle kamen a mouku je třeba nahřát v porculánové míse, až vás hřeje, když do ní strčíte prsty. Žloutky je třeba mít jako oheň a vařečka k zadělávání musí být minimálně o padesát let starší, než jste vy sami. A zatím, co všechno pomalu a trpělivě spojíte do těsta, rozpustíte v pekáči na kamnech poctivou porci domácího sádla. Zdůrazňuju domácího. Ať vás ani nenapadne rozpouštět ona průmyslová šidítka, co ze sádla neviděla ani fň. Sádlo na buchty si totiž musíte vytvořit z řemenů pravého sádla ze skutečného ošípance. To je úplně něco jiného. Jen takové domácí vyškvařené sádlo dá buchtám tu pravou barvu, vznešenost a vůni. A když je těsto vláčné, jako vy na konci půvabné noci, necháte ho odpočívat. To je ta pravá chvíle hruškových povidel. Taková hruška je vůbec vynález. Dá se péct v portském, naložit do špiritusu, vypálit a furt máte na jazyku tu báječnou chuť a v nosu vůni. Ale hrušková povidla v buchtě, to je panečku lahoda. To je veledílo. Bůhví, jestli by Rembrandt namaloval tolik pláten, kdyby mu paní Rembrandtová každou neděli upekla pekáč takových buchet.

Ale protože nejznámější umělci tvořili nekrásnější díla, když měli nouzi, buchty s hruškovými povidly Rembrandtovi jistě neznali.

Tak vám přeju pekáč buchet. Je jedno, budou-li s hruškovými povidly, budou-li upečené s láskou.

EUR 3,356
pledged of EUR 3,134

107%

107% completed

94 contributors pledged

Literature

Mileč, Plzeňský kraj, Česko

Choose reward for your contribution

 • 0 SRDEČNÝ DÍK

  Donátor získá dobrý pocit z vydání knihy, moje díky a potěšení čtenářů.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 3.92
  (CZK 100)
 • 0 KNIHA POTŘEBNÝM

  Nastal nám obtížný čas. Nabízím zaslat knížku těm, kterým trochu pomůže z únavy, obav nebo osamění. Máte-li příbuzné nebo přátele v nemocnici, domovech pro seniory, u záchranářů, napište do poznámky adresu zařízení a jméno příjemce. Tento dárek je určený výhradně těm, kteří pomáhají nebo pomoc potřebují. Rád udělám alespoň trochu radosti v neradostné době.

  Částka je včetně poštovného.

  Reward delivery: In a month

  EUR 6.66
  (CZK 170)
 • 44 KNIHA POŠTOU

  Donátor získá poštou výtisk knihy.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 7.84
  (CZK 200)
 • 24 KNIHA S PODPISEM

  Donátor získá knihu s podpisem autora a ilustrátora.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 19.59
  (CZK 500)
 • 12 DVĚ KNIHY POD STROMEČEK

  Kdo by rád knihu s věnováním měl a ještě ji daroval někomu pod stromeček, získá dvě knihy vánočně zabalené s ručně psanou jmenovkou.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 39.18
  (CZK 1,000)
 • 6 KNIHA POŠTOU, ALE S VĚNOVÁNÍM A JEDNOU ILUSTRACÍ

  Donátor získá knihu věnováním autora, podpisem ilustrátora a jednou signovanou ilustrací k zarámování.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 78.35
  (CZK 2,000)
 • 2 from 10 KNIHA S EXLIBRIS JE TUZE VZÁCNÁ

  Donátor získá knihu s osobním ExLibris, věnováním autora a pozvání na křest knihy.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 195.89
  (CZK 5,000)