Ikaros - dokumentární film ze světa paraglidingu

Dokumentární film o nesmírné touze člověka létat a o překvapivě pestré škále „hadraplánských“ leteckých odvětví. Hrdinou příběhu je Tomáš Lednik, jeden z nejtalentovanějších pilotů a parašutistů světa, který tragicky zahynul v roce 2018.

Author: Jaroslav Jindra

 • Paragliding, Švýcarsko

 • Tomáš Lednik v reprezentačním

 • Paragliding, Francie

 • Paragliding, Itálie

 • Paragliding, Francie

 • Paragliding, Švýcarsko

 • Paragliding, Francie

 • Base jumping, Slovensko

 • Wingsuit, Tomáš Lednik

 • Tomáš Lednik

 • Tomáš Lednik

 • Tomáš Lednik

 • Tomáš Lednik ve vírníku

 • Tomáš Lednik

 • Tomáš Lednik

EUR 5,127
pledged of EUR 3,834

133%

133% completed

210 contributors pledged

Film, Sport

Valašské Meziříčí, Zlínský kraj, Česko

Show all rewards

Trocha historie nikoho nezabije..

Touha člověka létat je stará jako lidstvo samo. Z neohrabaných historických pokusů odlepit se od rodné hroudy se dnes stal běžný způsob cestování, sport i koníček, při kterém lidé aktivním způsobem odpočívají. Já jsem poprvé vzlétl k nebi jako paragánský elév před dlouhými 37. lety a volnosti pohybu mezi nebem a zemí jsem okamžitě propadl. Na konci osmdesátých let jsem pak stál u zrodu československého paraglidingu, jsem držitelem raritního pilotního průkazu číslo 01 a k létání na "hadraplánu" jsem přivedl stovky lidí. 

Za těch více jak třicet let se změnilo hodně. Přestal jsem se věnovat výcviku paraglidingu a odešel na zkušenou do světa, kde jsem pracoval jako reportážní fotograf a později přešel od statických obrázků k pohyblivým. Dnes se živím v České televizi jako kameraman a režisér dokumentárních filmů. Za svůj život jsem navštívil na 140 zemí světa a když to alespoň trochu šlo, snažil jsem se svůj pobyt nějakým způsobem spojit s létáním. Padák jsem sice časem vyměnil za knipl vírníku, ale na ten kus lítající hadry jsem nezanevřel. Naopak, dodnes s kamerou jezdím natáčet velké letecké soutěže, od mistrovství světa v přesnosti přistání po extrémní vytrvalostní závody, jakými jsou Red Bull X-Alps nebo X-Pyr. 

Na zemi i ve vzduchu jsem za ty roky potkal spoustu skvělých a inspirujících osobností. Jednou z nejvýraznějších byl právě Tomáš Lednik, snad nejtalentovanější padáčkář, o jakého jsem kdy zavadil. Poznali jsme se před třiceti lety v době, kdy se aktivní příznivci paraglidingu dali u nás pomalu napočítat na prstech. Už tehdy vyčuhoval z davu svými výkony velkým srdcem. Měl jsem tu čest s ním prožít neopakovatelné okamžiky a díky své filmařské profesi část z toho zachytit na kameru. 

Když Tomáš před dvěma lety tragicky zahynul na padáku v africké Keni, bylo to, jak by se utopila ryba. Dodnes mám čas od času pocit, že zazvoní telefon a v něm uslyším jeho hlas, který mě bude přerývavě lákat na nějakou lítací lumpárnu. Třeba si načerno skočit z nějakého továrního komína. Natočit film o něm je vlastně naprosto přirozená věc, i kdyby Tomáš žil do sta let. 

Dokumentární film Ikaros není žádná uplakaná vzpomínka na starého kamaráda. Právě naopak! Je to pěkně divoký výlet do světa padáčkářů, kteří si svůj život bez kousku hadry nad hlavou neumí ani představit. 

Dokumentární film Ikaros vypráví o nesmírné touze člověka létat. Jeho cílem je představit překvapivě pestrou škálu „padáčkářských“ leteckých odvětví, od paraglidingu přes akrobacii, motorové létání po para-ski a base jumping. Ikaros je příběhem lidské odvahy, umu, invence a touhy posouvat hranice lidských možností. 


 

Paralely..

Antickou báji o Ikarovi zná asi každý. Ikaros i přes varování svého otce vystoupal až ke slunci. Vosk na jeho křídlech se žárem rozpustil a Ikaros se zřítil do moře. Možná vás napadne: "To je fakt blbej konec". Ale kdeže! 

Život je jako kniha. Není důležité, kolik má stránek, ale jak silný je příběh. A ten Tomášův silný je! Je o aktivním životě člověka, který žil naplno, protože to má smysl, ne proto, aby to dobře dopadlo. 

Film Ikaros je plný záběrů, které dost možná překvapí i ty, co si myslí, že v paraglidingu či parašutismu už viděli vše. 

Kdo jsem?

Jmenuji se Jaroslav Jindra. Jsem kameraman, scénárista a režisér, který je autorem téměř stovky dokumentárních filmů, především pro cestopisný cyklus České televize "Na cestě", nebo sportovních filmů z prostřědí Rallye Dakar či extrémního cyklistického závodu 1000 miles adventure. Jsem také autorem několika knih. Natáčím po celém světě cestopisy a reportáže a jsem vášnivým propagátorem extrémních sportů. 

Co hledám na Hit Hitu?

Sportovní filmy jsou v České republice v postavení Popelky. Televizní společnosti je rády odvysílají v celé řadě repríz, ale odmítají investovat jakékoliv prostředky do jejich výroby v domnění, že ve sportu vše vzniká automaticky za podpory sponzorů. Podle toho to taky v téhle zemi vypadá - kromě klipů se v oboru extrémních sportů u nás netočí téměř vůbec nic.

Rád bych s vaší pomocí dokončil film nejen o tak jedinečném člověku, jakým byl Tomáš Lednik, ale především o tak jedinečných sportovních odvětvích, jakými jsou paragliding a parašutismus.

Film je určený nejen k televiznímu vysílání, ale i k promítání na sportovních, filmových a leteckých festivalech po celém světě. Ve verzi pro promítání v zahraničí bude opatřen anglickými titulky.

Finanční prostředky vybrané prostřednictvím Hit Hitu budou sloužit především k zaplacení herce, který bude film namlouvat, zvukaře, který bude vše míchat podle televizních norem, k pronájmu zvukového studia a pro zaplacení co nejlepšího odborníka na obrazovou postprodukci, který dodá obrázkům tu správnou šťávu. 

Zajímá vás něco o filmu, jeho tvůrcích, o paraglidingu, parašutismu, o natáčení extrémních sportů nebo o odměnách?

Tak se ptejte!

........................................................................................................................................................

Podívejte se, jaké na vás čekají odměny! Padáčkářské suvenýry, kopie filmu i vyhlídkové lety!

News

Oct 5, 2020 Vracející se odměny

Na vědomost podporovatelům projektu IKAROS se dává, že se vrátilo několik zásilek s odměnama, nevyzvednutých v úložní době. Prosím tedy ty, kterých se to týká, aby nějak dali po návratu domů vědět, jakým způsobem můžeme zásliky doručit. Vyexpedováno bylo vše, věřím že se žádný další zádrhel už…

More

Jul 26, 2020 Premiéra filmu IKAROS

Zvu milovníky létání, obzvláště toho hadraplánového, na premiéru filmu IKAROS, která se bude konat v pátek 4. září v letním kině ve Frýdlantě nad Ostravicí. Pro padáčkáře jsme jako bonus na příslušný víkend objednali do Beskyd i krásné letové počasí. Ovšem akce ještě nekončí! Do uzavěrky na HitHit…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 11 Osobní poděkování na Facebooku

  Poděkování na facebooku a dobrý pocit z podpory filmu, který je holdem touhy člověka létat. Samozřejmě můžete přispět i více, potřebujeme každou korunu, abychom zaplatili spíkra, zvukaře, mix zvuku, barvení.. a celou řadu dalších profesí. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 3.83
  (CZK 100)
 • 100 Kopie filmu Ikaros

  Kopie filmu Ikaros zaslaná elektronicky.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.50
  (CZK 300)
 • Sold out!! Volné lístky na premiéru

  Volná vstupenka na premiéru se sedadlem ve VIP řadě, která se koná v kině ve Frýdlantě nad Ostravicí 4.9.2020

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 13.42
  (CZK 350)
 • 29 from 30 Vstupenka do lanového centra Tarzánie

  Vstupenka do beskydského lanového centra Tarzánie v Trojanovicích na jednu libovolnou trasu překážek bez ohledu na to, jak dlouho ji budete překonávat. Otevírací dobu najdete na stránkách Tarzanie. Platnost voucheru do 31.5.2021. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 13.42
  (CZK 350)
 • Sold out!! Šátek

  Pružný sportovní šátek, výrobce Sky paragliders. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 15.34
  (CZK 400)
 • Sold out!! Batůžek z padákoviny LIFECYCLE BAG

  Batůžek z padákoviny LIFECYCLE BAG 1 size, výrobce Sky paragliders. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 15.34
  (CZK 400)
 • 27 from 50 Tričko BORN TO FLY

  Novinka! Omezená edice trička, která vznikla jen pro tuto příležitost. Na zádech si můžete odškrkávat letecká odvětví, se kterými máte zkušenost. Velikosti XL, L, M a S. Barva černá nebo červená.Doručení poštou v ceně. Vybranou barvu a velikost prosím uveďte při objednávce. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 17.25
  (CZK 450)
 • Sold out!! Pánské tričko JEMM (L)

  Pánské tričko JEMM s krátkým rukávem, velikost L. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 19.17
  (CZK 500)
 • Sold out!! Tričko SKY SMART II Lady (M)

  Padáčkářské tričko SKY SMART II Lady ve velikosti M, výrobce Sky paragliders. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 21.09
  (CZK 550)
 • Sold out!! Tričko SKY TEAM (L)

  Padáčkářské tričko SKY TEAM velikosti L, výrobce Sky paragliders. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 21.09
  (CZK 550)
 • 1 from 1 Rukavice JEMM (XS)

  Sportovní rukavice s napisem JEMM vel XS, vhodné pro paragliding. Poštovné v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 21.09
  (CZK 550)
 • 2 from 2 Dámské námořnické tričko JEMM (L)

  Dámské námořnické tričko JEMM s červeným proužkem a dlouhým rukávem, velikost L. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 30.67
  (CZK 800)
 • Sold out!! Pánské námořnické tričko JEMM (L)

  Pánské námořnické tričko JEMM s modrým proužkem a dlouhým rukávem, velikost L. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 30.67
  (CZK 800)
 • Sold out!! Dámské námořnické tričko JEMM s červeným proužkem

  ​Dámské námořnické tričko JEMM s červeným proužkem a dlouhým rukávem, velikost M. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 30.67
  (CZK 800)
 • Sold out!! Dámské námořnické tričko JEMM s červeným proužkem

  Dámské námořnické tričko JEMM s červeným proužkem a dlouhým rukávem, velikost S. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 30.67
  (CZK 800)
 • 84 from 100 DVD v limitované neprodejné edici

  Exkluzivní nedprodejné DVD s podpisem tvůrců bude zasláno poštou na Vaši adresu. Doručení v ceně. 

  Reward delivery: In half a year

  EUR 38.34
  (CZK 1,000)
 • 4 Kopie filmu s poděkováním nebo logem vaší firmy na začátku

  Elektronicky zaslaná kopie filmu s logem vaší firmy nebo s poděkováním za podporu na začátku filmu.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 38.34
  (CZK 1,000)
 • Sold out!! Dámská softshellová vesta JEMM (S)

  Dámská softshellová vesta JEMM paragliding, černobílá, velikost S. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 46.01
  (CZK 1,200)
 • 1 from 1 Dámská softshellová vesta JEMM (L)

  Dámská softshellová vesta JEMM paragliding, černobílá, velikost L. Doručení poštou v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 46.01
  (CZK 1,200)
 • 9 from 10 Vyhlídkový let nad Beskydama

  Vyhlídkový let pro jednu osobu ultralehkým letadlem z Frýdlantu nad Ostravicí. Doba trvání letu minimálně 30 minut, platnost voucheru 1 rok. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 115.03
  (CZK 3,000)
 • 6 Poděkování v titulcích

  Vaše jméno bude uvedeno v závěrečných titulcích filmu, jak v české, tak v mezinárodní verzi. Vaše případná účast na slavnostní premiéře je samozřejmostí. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 115.03
  (CZK 3,000)
 • 1 from 3 Vyhlídkový let na dvoumístném motorovém padáku

  Vyhlídkový let motorovým padákem s tříkolkou do okolí přerovského vojenského letiště pro jednu osobu. V případě cizího státního příslušníka je zapotřebí dodat předem základní údaje pro vyřízení povolení ke vstupu do vojenského prostoru. Termín letu je závislý na počasí a bude domluven individuálně. Doba letu minimálně 30 minut. Platnost voucheru 1 rok.

  Reward delivery: In a month

  EUR 134.20
  (CZK 3,500)
 • 5 from 5 ​Víkendový wellness pobyt pro tříčlennou rodinu

  Víkendový wellness pobyt pro tříčlennou rodinu ve Vyškově. Balíček obsahuje ubytování na dvě noci ve dvoulůžkovém pokojí s přistýlkou, snídani formou švédského stolu, lístky do ZOO a DINO parku, pronájem jedné bowlingové dráhy na hodinu, hodina pobytu v hotelovém wellness centru pro tři osoby (suchá finská sauna a vířivka). Platnost vouecheru 1 rok s výjimkou Vánoc a Silvestra. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 141.87
  (CZK 3,700)
 • 3 from 5 Vyhlídkový let vírníkem

  Vyhlídkový let vírníkem Autogyro na přerovském vojenském letišti pro jednu osobu, který bude pilotovat jeden z nejlepších pilotů v zemi. V případě cizího státního příslušníka je zapotřebí dodat předem základní údaje pro vyřízení povolení ke vstupu do vojenského prostoru. Termín letu bude domluven individuálně. Doba letu minimálně 30 minut. Platnost voucheru 1 rok.

  Reward delivery: In a month

  EUR 153.37
  (CZK 4,000)
 • 4 from 5 ​Víkendový wellness pobyt pro čtyřčlennou rodinu

  Víkendový wellness pobyt pro čtyřčlennou rodinu ve Vyškově. Balíček obsahuje ubytování na dvě noci ve dvoulůžkových pokojích, snídani formou švédského stolu, lístky do ZOO a DINO parku, pronájem jedné bowlingové dráhy na hodinu, hodina pobytu v hotelovém wellness centru pro čtyři osoby (suchá finská sauna a vířivka). Platnost vouecheru 1 rok s výjimkou Vánoc a Silvestra. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 218.56
  (CZK 5,700)
 • 0 Film Ikaros i s autorem přijede promítat k Vám

  Pomozte nám dokončit film a ten i s autorem přijede k Vám. Užijte si soukromou nebo firemní projekci v úzkém okruhu přátel či kolegů. Termín a detaily po osobní dohodě. Přijedeme kamkoliv na území ČR a SR a promítneme vám bez ohledu na počet vašich hostí. 

  Reward delivery: In a year

  EUR 766.87
  (CZK 20,000)
 • 0 Staňte se Partnerem filmu

  Staňte se Partnerem filmu a vaše jméno uvedeme ve zvláštní sekci v závěrečných titulcích filmu. Rovněž vás pozveme na jeviště při slavnostní premiéře, kde vám autor filmu poděkuje a předá DVD s filmem. Premiéra filmu se koná 4.9.2020 ve Frýdlantě nad Ostravicí 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 766.87
  (CZK 20,000)
 • 0 Staňte se Generálním partnerem filmu

  Vaše jméno nebo jméno Vaší společnosti bude uvedeno nejen v titulcích filmu, ale i v traileru, promítaném během propagace dokumentu a na všech materiálech, které k propagaci filmu vyrobíme, od plakátů po pozvánky. Vaše případná přítomnost na pódiu s tvůrci filmu na premiéře je samozřejmostí. Premiéra filmu se koná 4.9.2020 ve Frýdlantě nad Ostravicí.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 1,917.18
  (CZK 50,000)