Parní úzkokolejkou za hornickou historií

Přes deset let se jako dobrovolníci staráme o jedinečnou technickou památku – průmyslovou úzkokolejku v Mladějově na Moravě. Pomozte nám prosím s obnovou posledního úseku až do konečné stanice Hřebeč.

 • Parní lokomotivy z let 1920 a 1929 v Mladějově.

 • Práce na trati: staré pražce je třeba vyměnit.

 • Kromě pražců budeme potřebovat i spoustu štěrku.

 • K cíli nám zbývají poslední 2 kilometry.

EUR 6,128
pledged of EUR 4,718

129%

129% completed

200 contributors pledged

Community, Vodafone Foundation

Mladějov na Moravě, Pardubický kraj, Česká republika

Show all rewards

Průmyslová železnice o rozchodu 600 mm s historií přesahující období první republiky, na které dodnes jezdí původní parní lokomotivy, existuje v ČR pouze jediná. Přes deset let se jako dobrovolníci věnujeme záchraně úzkokolejky z Mladějova na Moravě na Hřebeč a jejímu udržení v provozu jako živé industriální památky, a píšeme tak dál její jedinečný příběh.

Pomozte nám prosím – výměnou za některou z níže uvedených exkluzivních odměn – se spolufinancováním rekonstrukce poslední části mladějovské úzkokolejky, po které budeme moci obnovit provoz na této unikátní trati v celé její délce, což je nezbytné pro její zachování do budoucna.

O mladějovské úzkokolejce

Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská průmyslová drážka o rozchodu pouhých 600 milimetrů byla vybudována na sklonku první světové války. Až do uzavření dolů a šamotového závodu v roce 1991 zde zajišťovaly pravidelnou nákladní dopravu především parní lokomotivy, které se nikdy nepodařilo nahradit modernějšími motorovými.

Také díky tomu se původní lokomotivy dochovaly dodnes a ve vyhlášených termínech tu jezdí v čele výletních vlaků pro turisty. Kromě toho vede trať úzkokolejky – pro dráhu průmyslovou naprosto netypicky – nádhernou přírodou po úbočí Hřebečského hřbetu.

O nás

Jsme spolek dobrovolníků z celé České republiky, od Plzně až po Ostravu, různých profesí i věku. Spojuje nás společný zájem o průmyslové a technické památky a ochota věnovat jejich péči vlastní čas a energii. Ve svém volném čase, o víkendech, prázdninách nebo dovolených, pracujeme bez nároku na finanční odměnu na opravách a údržbě historických exponátů, lokomotiv nebo úzkorozchodné trati. Proč? Protože nás to baví a především: protože si myslíme, že to má smysl.

O tomto projektu

Naše příjmy z jízdného sice pokrývají běžné provozní náklady, na velké rekonstrukce, rozvoj a investice však nestačí. Poptáváme proto touto cestou podporu také od Vás. Kromě vybrané odměny, budete-li souhlasit, uvedeme Vaše jméno také v poděkování na informačním panelu a webových stránkách.

Když vybereme potřebnou cílovou částku 120 000 Kč, Nadace Vodafone Česká republika tuto částku zdvojnásobí.

Pokud nás nemůžete podpořit finančně, pomozte nám prosím alespoň tím, že o této kampani řeknete svým přátelům nebo známým.

Děkujeme.

News

Sep 4, 2014 Příští stanice Hřebeč! Cílová částka shromážděna, obnova trati bude pokračovat, kampaň nekončí

Děkujeme všem přispěvatelům, kteří se zapojili do crowdfundingu a prostřednictvím kampaně na portálu Hithit podpořili projekt rekonstrukce úseku úzkokolejky mezi Novou Vsí u Kunčiny a Hřebčí. Obnova nyní neprovozované části trati tak bude moci pokračovat.Po třiceti dnech od zahájení kampaně se 150…

More

Aug 19, 2014 Mladějovská úzkokolejka v magazínu POZOR VLAK

V nejnovějším dílu pořadu POZOR VLAK – videomagazínu AŽD Praha o železnici z druhé strany – najdete reportáž z mladějovské úzkokolejky. Magazín si můžete přehrát online na http://www.youtube.com/watch?v=drw_m2BWf8Q&t=9m16s

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 33

  Poděkování

  Vážíme si každé pomoci. Naše poděkování Vám zašleme na originální pohlednici s motivem mladějovské úzkokolejky.

  Reward delivery: In a month

  EUR 2.36
  (CZK 60)
 • 44

  Jízdenka pro podporovatele

  Jízdenka pro 1 osobu na libovolný vlak mladějovské dráhy pro veřejnost s možností rezervace. Platí jako zpáteční odkudkoliv kamkoliv v sezóně 2014 nebo 2015. Včetně drobného občerstvení v mladějovské kavárně.

  Reward delivery: In a month

  EUR 7.86
  (CZK 200)
 • 50

  Rodinná jízdenka pro podporovatele

  Rodinná jízdenka pro 2 dospělé a až 2 děti do 15 let na libovolný vlak mladějovské dráhy pro veřejnost s možností rezervace. Platí jako zpáteční odkudkoliv kamkoliv v sezóně 2014 nebo 2015. Včetně drobného občerstvení v mladějovské kavárně.

  Reward delivery: In a month

  EUR 19.66
  (CZK 500)
 • 173 from 200

  Adopce kolejnice

  Staňte se patrony části obnovovaného úseku – adoptujte jednu kolejnici přímo na trati. Na oplátku obdržíte certifikát a Vaše jméno umístíme i na adoptovanou kolejnici. Navíc získáte také jednu jízdenku pro podporovatele.

  Reward delivery: In a year

  EUR 29.49
  (CZK 750)
 • 87 from 120

  Výlet zvláštním vlak na Hřebeč

  Exkluzivní jízda zvláštním vlakem v den státního svátku 28. října 2014 po rekonstruovaném úseku až na Hřebeč. Cestou se zastavíme u bývalého dolu Hugo Karel na Nové Vsi, štoly na Josefce a dolu Gerhard a navštívíme bývalý důlní areál na Hřebči, včetně „měsíční krajiny“ – haldy s výhledem na Moravskou Třebovou. Součástí výletu bude odborný výklad, drobné občerstvení i prohlídka muzea a zázemí úzkokolejky v Mladějově.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 39.32
  (CZK 1,000)
 • 3 from 10

  Jeden den (s) průvodčím

  Objevte kouzlo dráhy i z druhé strany – vyzkoušejte si službu člena vlakového doprovodu. Uniformu, kleště na jízdenky, brašnu, píšťalku i návěstní praporek vám půjčíme, a po celý den na Vás budeme dohlížet a pomáhat Vám.

  Reward delivery: In a year

  EUR 78.63
  (CZK 2,000)
 • Sold out!!

  Jeden den (s) topičem

  Nejhezčí pohled na trať je z jedoucí lokomotivy – uvidíte sami, i když se u toho asi zašpiníte. Celodenní ochutnávka práce topiče, jehož úkolem rozhodně není jenom přikládat uhlí. Součástí odměny je i pár kvalitních rukavic, klobása ohřívaná na armaturní hlavě, fotografie formátu A4 z Vaší jízdy a čtvrt kila solviny.

  Reward delivery: In a year

  EUR 196.58
  (CZK 5,000)
 • 15 from 15

  Režijka na 4 roky

  Jízdenka pro 1 osobu na všechny vlaky mladějovské dráhy pro veřejnost platná až do konce roku 2018. Nestůjte ve frontě u pokladny, s režijkou s námi můžete jet kdykoliv, odkudkoliv a kamkoliv. A k tomu ještě tričko s motivem Mladějovské průmyslové dráhy.

  Reward delivery: In a month

  EUR 393.16
  (CZK 10,000)
 • 11 from 12

  Zvláštní vlak dle Vašeho přání

  Zvláštní vlak vedený motorovou nebo parní lokomotivou jenom pro Vás a Vaše hosty. Ať už slavíte narozeniny, pořádáte firemní akci či rodinnou oslavu, a nebo máte zájem o nákladní fotovlak s původními vozidly, vypravíme pro Vás zvláštní vlak v trase a termínu dle domluvy.

  Reward delivery: In a year

  EUR 786.32
  (CZK 20,000)
 • 0

  Partner projektu

  Staňte se vedle Nadace Vodafone partnerem tohoto projektu. Jméno Vaše nebo Vaší společnosti budeme prezentovat v našich informačních materiálech, na informačních panelech v Mladějově i přímo na rekonstruovaném úseku trati a také na našich webových stránkách. K tomu si můžete vybrat libovolnou z předcházejících odměn.

  Reward delivery: In a year

  EUR 1,179.48
  (CZK 30,000)