Schovala jsem se za list: výstava fotek, dokumentární film

Lidé s mentálním handicapem fotí a natáčejí DOMOV. Snímky vytiskneme /100x70 cm/ a vystavíme spolu s díly fotografa Jindřicha ŠTREITA, odborného garanta projektu. Patronem je herec Jan BUDAŘ. Prosíme, přispějte na tisk velkoformátových fotek a katalogu.

 • Kluci fotí domov

 • Jindřich Štreit a Jan Budař na vernisáži

 • Fotíme domov

 • Vernisáž předchozího projektu

 • Logo

 • Jindřich Štreit ukazuje klientům svoji práci

 • Ukázky z katalogu

 • Příprava videa

 • Příprava videa

 • Schovali se za list

 • Patron Jan Budař

 • Jindřich Štreit u své fotografie

 • Bez komentáře

 • Kameraman ukazuje záběry

EUR 513
pledged of EUR 7,444

6%

6% completed

36 days until the end

21 contributors pledged

Film, Photography

Brno-střed, Jihomoravský kraj, Česko

Pledge
Show all rewards

Jak to začalo

Proč název Schovala jsem se za list?

V předchozím projektu s klienty stacionáře Gaudium byl také patronem herec Jan Budař. Proběhlo mnoho společných akcí a na jednom z koncertů v parku u brněnského  Antroposu jej zpěvem doprovázeli i naši mentálně handicapovaní kamarádi. Jedna trochu obézní nezpívající klientka v hledišti chvilku fotila a chvilku se schovávala na lavičce za javorový list a na otázku proč se kryje, odpověděla: „Aby mě neviděli!“
Tento příběh vyjadřuje zjednodušené a prosté myšlení lidí s mentálním handicapem. Protože jsem seděla za ní, měla jsem možnost vidět na displeji jednoduchého fotoaparátu, jak vidí svět, který fotí, jak zaměřuje focený objekt. Tenkrát mě napadlo dát jim příležitost k vizuálnímu vyjádření jejich vnímání života prostřednictvím focení a toto prezentovat na výstavě.

Co je náš cíl?

Lidé s mentálním postižením prožívají smutky i radosti jako my. Jejich reálný život se od toho našeho ovšem liší.  A to nejen život jejich, ale také všech členů rodiny. A my přinášíme do jejich občas jednotvárného života hru - společně se svými příbuznými fotí domov. Zaznamenávají ve svých snímcích okamžiky každodenních radostí, běžných situací. Doma, v bezpečí, se svými blízkými.

A že si to užívají! Ze strany rodičů dostáváme zprávy, jak je to baví a jak najednou objevují jejich skryté stránky povahy i neviditelný talent. A co teprve pocit: "Budu mít svoji výstavu a katalog! A společně s významným umělcem fotografem Jindřichem Štreitem! Budu ve filmu!" Jejich patron herec a hudebník Jan Budař jim fandí a zazpívá a zahraje na vernisáži! Jejich nadšení a radost je přirozená a bezelstně upřímná.

Detaily

S klienty stacionáře Gaudium spolupracujeme už takřka 25 let. Kromě tvorby v keramické dílně máme za sebou velmi úspěšný projekt Jedno světlo. A protože jejich energie a nadšení jsou nakažlivé a neutuchající, nedalo nám to a museli jsme pokračovat dalším zajímavým projektem, který se tentokrát týká fotografování.

A tyto naše kamarády s mentálním handicapem to opravdu baví. Fotí své blízké i domov jako takový, rodinná setkání, domácí zvířátka, zákoutí domova. To také zachytí na krátkých videích. Mají toho nejlepšího učitele: fotografa pana profesora Jindřicha Štreita. Z vybraných snímků uspořádáme výstavu společně s fotografiemi tohoto věhlasného fotografa na téma Domov. Připravíme a vytiskneme katalog, kde budou všechny vybrané fotografie spolu s portréty autorů, včetně profesora Štreita. Výstavu zahájíme vernisáží s účastí všech zainteresovaných autorů i umělců. Ze sebraných videí a záznamů z průběhu projektu vytvoříme dokument, který přihlásíme do festivalu dokumentárních filmů. Do projektu jsou zapojeni studenti Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, kteří zaručují kvalitu a neotřelý pohled ve zpracování videí i grafického materiálu.

Prosíme – staňte se našimi partnery a přispějte k vytištění velkoformátových fotografií a katalogu. Každá částka potěší, protože tak víme, že se projektu dotknete a on se dotkne Vás. Děkujeme moc.

Projekt vzniká ve Středisku volného času Lužánky v Brně za podpory Ministerstva kultury a pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. Patronem je herec Jan Budař.

Průběžnou dokumentaci projektu můžete sledovat na fb stránce Schovala jsem se za list

... a ještě něco navíc o snech

Je velké štěstí splnit někomu sen. A sny lidí s mentálním postižením? Co o nich víme? Co si přejí? Jedno víme jistě - ukázat nám, zdravým, že dokážou to, co my, a mnohdy ještě lépe. Že touží po uznání. A že setkání se slavnými lidmi, kteří něco dokázali, je v tom neuvěřitelně posunuje kupředu. 

Kdo jsme?

Projekt s láskou připravují:
V první řadě odborný garant: Prof. Doc. Mgr. Jindřich Štreit, dr. h. c., kterému děkujeme za přízeň a čas a velkou lásku ke klientům. Patron projektu herec Jan Budař, který dává vernisážím neuvěřitelně veselý a šťastný náboj, Ilona Kulíková - autorka projektu, nadšený tým Andrea Herzanová, Katka Děkaníková, Iva Ondráčková a Dita Mrhálková. Muž za kamerou Martin Dominik Kratochvíl a grafička Kristýna Kulíková. Projekt vzniká ve Středisku volného času Lužánky v Brně a v Denním stacionáři Gaudium v Brně.

Proč to děláme?

Je to projekt, který bere dech a chytá za srdce. Z předchozího projektu Jedno světlo v nás zůstalo tolik citu, že máme pnutí pokračovat dále. Upřímná radost a změna v životě mentálně postižených lidí a jejich rodin. Dobíjení energie v průběhu projektu, tolik nám všem toho dá! Sociální a arteterapeutický přesah a překvapení, co všechno ještě přinese.

News

Dec 2, 2019 I HAVE HIDDEN BEHIND A LEAF

Mentally disabled people experience happiness and sadness the same way we do. Their perception of the world is different. And that is what we want to present through photographs and short videos which they will be taking in their homes. The purpose also is for our mentally disabled friends to enjo…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 3 Přispěji ke štěstí lidí s mentálním handicapem

  Částkou 100 Kč získáte dobrý pocit, že jste pomohli uskutečnit sen našim kamarádům, klientům s mentálním postižením: mít výstavu s vlastním dílem, vernisáž se slavnými lidmi a také svůj katalog.

  Reward delivery: Not specified

  Pledge EUR 3.92
  (CZK 100)
 • 92 from 100 Káva se zákuskem v kavárně L CAFFE v SVČ Lužánky v Brně

  Ochutnáte naši výbornou kávu Doubleshot s domácím zákuskem v kavárně L CAFFE ve Středisku volného času Lužánky v Brně.

  Reward delivery: In half a year

  Pledge EUR 11.75
  (CZK 300)
 • 45 from 50 Originální fotografie z výstavy ve formátu A4

  Originální fotografie z výstavy, zmenšená na formát A4 a podepsaná samotným autorem s mentálním handicapem. Získáte krásnou fotografii, která může být doplňkem vašeho interiéru.

  Reward delivery: In half a year

  Pledge EUR 19.59
  (CZK 500)
 • 19 from 20 Hudební CD Jana Budaře

  Jedno z hudebních CD Jana Budaře: LEHCE PROBUZENÝ nebo PROMĚNA. S vlastnoručním podpisem Jana Budaře a věnováním pro dobrého člověka.

  Reward delivery: In half a year

  Pledge EUR 39.18
  (CZK 1,000)
 • 9 from 10 Kniha Jana Budaře PRINC MAMÁNEK, kterou sám ilustroval

  Těší se, až se stane králem, jenže ostatní se toho dne obávají. Rozmazlený princ Ludvík Otomar Karel XII. zrozený "Vznešený" nikdy neopustil království, ženit se nechce, meč držel pouze dřevěný, a navíc se bojí úplně všeho. V den svých osmatřicátých narozenin proto dostane za vyučenou… Druhý den ráno se probudí v obyčejných vesnických šatech...
  S vlastnoručním podpisem Jana Budaře a věnováním pro dobrého člověka.

  Reward delivery: In half a year

  Pledge EUR 39.18
  (CZK 1,000)
 • 9 from 10 Audiokniha PRINC MAMÁNEK

  Pohádku čtou: Jan Budař, Ondřej Vetchý, Libuše Šafránková a Josef Abrhám.
  S vlastnoručním podpisem Jana Budaře a věnováním pro dobrého člověka.

  Reward delivery: In half a year

  Pledge EUR 39.18
  (CZK 1,000)
 • 10 from 10 Kniha Jana Budaře NEJVĚTŠÍ TAJEMSTVÍ LEOPOLDA BUMBÁCE A POHÁDKA Z PEKLA POD SUDEM

  Jan Budař a Antonín Dočekal – vnuk a jeho děd – pro vás napsali dvě jedinečné pohádky. Antonín ji napsal ručně, Jan na iPadu. Antonín tu svou opatřil vlastními ilustracemi, tu Janovu ilustroval výtvarník David Fišer.
  S vlastnoručním podpisem Jana Budaře a věnováním pro dobrého člověka.

  Reward delivery: In half a year

  Pledge EUR 39.18
  (CZK 1,000)
 • 29 from 30 Hodinová lekce točení na hrnčířském kruhu

  Pod odborným vedením lektora proniknete do základů točení na hrnčířském kruhu v keramické dílně SVČ Lužánky v Brně. Na vyžádání vám vystavíme Darovací list pro přítele jako dárek.

  Reward delivery: In half a year

  Pledge EUR 39.18
  (CZK 1,000)
 • 50 from 50 Katalog z výstavy s podpisy Jindřicha Štreita a Jana Budaře

  Excelentně graficky zpracovaný katalog z výstavy, který bude obsahovat fotografie Jindřicha Štreita a mentálně handicapovaných autorů, informace o autorech a projektu.
  Bude vlastnoručně podepsán fotografem Jindřichem Štreitem, patronem projektu Janem Budařem a všemi autory fotografií.

  Reward delivery: In half a year

  Pledge EUR 78.35
  (CZK 2,000)
 • 19 from 20 Welcome drink na VIP setkání před vernisáží výstavy

  Dveře výstavy vám otevřeme ještě před zahájením vernisáže. U dobrého občerstvení budete mít možnost seznámit se osobně s fotografem Jindřichem Štreitem a hercem Janem Budařem. Vytvoříme společné foto, které dostanete s podpisy umělců.

  Reward delivery: In a quarter

  Pledge EUR 78.35
  (CZK 2,000)
 • 1 from 1 Autorská fotografie Jana Budaře

  Staňte se mecenášem projektu.
  Jan Budař není jen herec a hudebník. Je všestranně talentovaný a má krásné fotografie. Jednu takovou s vlastnoručním podpisem a věnováním dobrému člověku můžete získat. Jako mecenáš/partner projektu budete uvedeni na videu a všech grafických výstupech /pozvánky, plakáty, katalog, filmový dokument/.

  Reward delivery: In a quarter

  Pledge EUR 783.55
  (CZK 20,000)
 • 3 from 3 Dokumentární film

  Staňte se mecenášem projektu.
  Získáte kompletní filmový dokument projektu Schovala jsem se za list v nejvyšší kvalitě na libovolném nosiči. Dokument bude přihlášen na mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě. Jako bonus bude obsahovat i zábavné nezveřejněné úryvky videí. Jako mecenáš/partner projektu budete uveden na videu a všech grafických výstupech /pozvánky, plakáty, katalog, filmový dokument/.

  Reward delivery: In half a year

  Pledge EUR 783.55
  (CZK 20,000)
 • 1 from 1 Autorská fotografie od Jindřicha Štreita

  Staňte se mecenášem projektu – získáte autorskou fotografii světově proslulého fotografa Jindřicha Štreita s osobním věnováním a podpisem! To si nemůžete nechat ujít. Pouze 1 ks.
  Stanete se hlavním mecenášem projektu a získáte největší děkovný a propagační prostor ve videu a na všech grafických výstupech /pozvánky, plakáty, katalog, filmový dokument/.

  Reward delivery: In a quarter

  Pledge EUR 1,958.86
  (CZK 50,000)