Sborník BUDOUCNOST: Vaše děti budou jako my!

Tematický sborník přináší definici „nové levice" a její představu o budoucnosti, ať už jde o planetu, politiku, Česko, Evropu, pohyb, umění, práci, společnost, či náboženství. Peníze získané v kampani budou určeny k částečnému pokrytí nákladů na tisk.

Author: Kolektiv

 • Náhled stylu grafiky

 • Náhled stylu grafiky

EUR 3,409
pledged of EUR 1,858

183%

183% completed

190 contributors pledged

Community, Literature

Show all rewards

Jak to začalo

Před několika lety ležela Apolena Rychlíková ve vaně a přemýšlela o tom, jak definovat svou vlastní generaci, jak levici a jak výzvy, které před námi stojí. Pojem „nová levice” se za posledních několik let stal běžnou součástí veřejného prostoru, na svou vlastní definici „zevnitř” ale stále ještě čekal. Apolena se proto rozhodla, že nejlepší cestou, jak promyslet, kdo tato skupina je a co chce, bude stvoření sborníku. Mezitím nám došlo, že vrcholící oslavy třiceti let svobody a kapitalismu v České republice jsou ideálním momentem k opuštění nostalgického dojímání se nad minulostí a zároveň příležitostí, jak znovu definovat základní otázky naší společnosti: v lokálním i globálním kontextu. A tak vznikl projekt BUDOUCNOST - Vaše děti budou jako my!, kniha, která se obrací do budoucnosti a snaží se přinést vize nebo postřehy, které nám ve veřejném prostoru chybí a které považujeme za podstatné.

Co je náš cíl?

Sborník BUDOUCNOST - Vaše děti budou jako my! se jako první pokouší definovat současné levicové uvažování v Česku a na Slovensku. Věnuje se dvanácti podstatným tématům: planetě, Evropě, Česku, práci, náboženství, rodině, umění, pohybu, prostoru, politice, médiím a budoucnosti. Více než dvacet autorek a autorů přináší otevřený pohled na svět kolem nás a skrze povídky, eseje, akademické texty či osobní výpovědi představují dnešní levicové myšlení v jeho specifické šíři. Třicet let po pádu železné opony vstupujeme do „roku nula” a na úsvitu největší globální krize společně ohledáváme možnosti jiného světa. Chceme ukázat, jak přemýšlíme, co nás zajímá a jak se díváme na to, co přichází. Naším cílem je udělat to přístupně, s rozmanitostí nám vlastní a otevřeně. Zároveň chceme vydat knihu zajímavou nejen obsahem, ale také formou. Což samozřejmě něco stojí. Proto moc prosíme o pomoc, vybraná částka by nám měla částečně pokrýt náklady na tisk. 

Detaily

12 témat, více než 30 autorek a autorů, genderově vyvážené zpracování textů a široká paleta přístupů. To je sborník BUDOUCNOST, který se jako první za třicet let pokouší definovat „novou levici” v Česku a na Slovensku.

Koncepce knihy a úvodní slovo: Apolena Rychlíková

Autoři a autorky ve sborníku: Matěj Metelec, Kateřina Smejkalová, Gaby Khazalová, Petr Bittner, RFK - radikálně feministické křesťanky, kolektiv političek: Anna Kárníková, Lydie Franka Bartošová, Monika Horáková a Marie Jílková, Barbora Bažantová, Lukáš Likavčan, Josef Patočka, Jan Bittner, Marie Heřmanová, Eliška Černá společně s Evou Lehotskou a Růženou Dunkovou, Václav Walach, Petr Kupka, Matěj Schneider, Johana Kotišová, Tereza Virtová, Martin Vrba, Klára Vlasáková, Pavel Šplíchal, Jan Bělíček, Jakub Ort, Fatima Rahimi, Tereza Stejskalová, Alžběta Bačíková, Pavel Sterec, Jaroslav Fiala, Šárka Homfray.

Závěr: Lukáš Senft

... a ještě něco navíc

V průběhu kampaně se můžete těšit na různá překvapení, která postupně odhalí jak formální, tak obsahovou stránku naší chystané knihy.  Vydání sborníku bude provázet i série diskuzí na daná témata, ve kterých se ve spolupráci s webem A2larm.cz představí někteří autoři a autorky společně s dalšími veřejnými osobnostmi českého a slovenského života, ale i s lidmi přímo postiženými dnešními krizemi. Chceme otevírat společenské debaty napříč politickým, třídním i generačním spektrem. Věříme, že právě v této době je diverzita přístupů podstatnější než kdy předtím. Pomozte nám s tím!

Kdo jsme?

Pro někoho jsme neomarxistická mládež toužící po návratu komunismu, pro jiné radikálové bez špetky rozumu a pro další silná generace veřejných osobností fungujících v různých oficiálních i neoficiálních skupinách a napříč všemi patry společnosti. Pro nás samotné jsme především různorodá skupina lidí, kteří věří, že je důležité vrátit levici schopnost přemýšlet ve vizích, dívat se do budoucnosti a formulovat požadavky, které do hry vrátí takové pojmy, jako je solidarita, rovnost, svoboda nebo vzájemnost.

Proč to děláme?

Kolektivní sborník vydává nové družstevní nakladatelství IDEA, které stojí na zásadách demokratické participace a společného přístupu k tvorbě. Našim cílem je podporovat bibliodiverzitu a přinášet do veřejné debaty alternativní vize, teorie a nápady. Považujeme za důležité propojovat mezi sebou různé obory od ekonomie a sociologie až po filozofii či politologii s vědomím, že žádná izolovaná věda není schopná dostatečně zohledňovat výzvy společnosti a limity životního prostředí.

Součástí tohoto přístupu je i demokracie ekonomická. Nestojí za námi jeden mocný investor, který by diktoval tituly k vydání s cílem vytěžit z nich co největší zisk. Proto bychom do procesu rádi zahrnuli vás čtenáře a sympatizanty a penězi vybranými v této kampani částečně pokryli náklady spojené s tiskem knihy. 

Project links

Comments

Choose reward for your contribution

 • 13 from 20 Plakát BUDOUCNOST

  Grafika ve stylu futuristického brutalismu pro potěchu oka. Osobní odběr v Praze či Brně.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 7.43
  (CZK 200)
 • Sold out!! Sborník BUDOUCNOST za zvýhodněnou cenu

  Limitovaný počet výtisků pro ty nejrychlejší, osobní vyzvednutí v Praze či Brně. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 9.29
  (CZK 250)
 • 83 Sborník BUDOUCNOST za plnou cenu

  Standartní cena, osobní vyzvednutí v Praze či Brně.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.15
  (CZK 300)
 • 3 Vánoční voucher na Budoucnost

  Ideální dárek pod stromeček! Pokud si objednáte odměnu do poledne 23. prosince, pošleme Vám dárkový poukaz na sborník k vytištění. Do poznámky můžete zadat jméno obdarovaného, abychom mohli voucher personalizovat. Budoucnost k osobním u odběru v Praze nebo Brně po vytištění (březen 2020).

  Reward delivery: In a week

  EUR 11.15
  (CZK 300)
 • 13 Sborník BUDOUCNOST za plnou cenu s poštovným

  Standartní cena + poštovné v rámci ČR. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 14.49
  (CZK 390)
 • Sold out!! Brunch pro dva v bistru Střecha + Sborník

  Střechácký veganský snídoběd podávaný o sobotách už se stal žižkovskou institucí. Potrava pro tělo i ducha v jednom - a skvělý dárek pro někoho, kdo Vás snad vezme s sebou. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.58
  (CZK 500)
 • Sold out!! Feminismus na hřbitově + sborník

  Komentovaná feministická procházka po Olšanských hřbitovech + sborník BUDOUCNOST

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.58
  (CZK 500)
 • 2 from 5 Komentovana prohlidka OSTRAVA + sbornik

  Po významných levicových místech města + sborník BUDOUCNOST.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.58
  (CZK 500)
 • 1 from 5 Komentovaná prohlídka BRNO + sborník

  Po významných levicových místech moravské metropole + sborník BUDOUCNOST.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.58
  (CZK 500)
 • 3 from 10 Komentovaná prohlídka PRAHA + sborník

  Po významných levicových místech hlavního města + sborník BUDOUCNOST.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.58
  (CZK 500)
 • Sold out!! Limitovaná edice sborníku s osobním věnováním

  Osobní odběr v Praze či Brně.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.58
  (CZK 500)
 • 19 from 30 Pozvání na křest + sborník

  Křest sborníku v Praze, setkání s autory, číše vína.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 18.58
  (CZK 500)
 • Sold out!! Roční předplatné A2 za polovic + Sborník (s poštovným)

  Chcete mít co dva týdny neklidné kulturní noviny doma ve schránce a k tomu v březnu sborník Budoucnost? Případně tohle štěstí někomu nadělit po dstromeček? Tak rychle klikejte, počet odměn omezen!

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 29.35
  (CZK 790)
 • 4 from 5 Poslední večeře s RFK + sborník

  Veganská bašta doprovázená diskusí o feminismu, kapitalismu a křesťanství (Praha) + sborník BUDOUCNOST.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 37.15
  (CZK 1,000)
 • 5 from 10 Grafický balíček BUDOUCNOST

  Sborník, plakát a serigrafie Pavla Sterce z edice 100 KS. Osobní vyzvednutí v Praze či Brně. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 55.73
  (CZK 1,500)
 • 2 from 3 Bytový seminář FILOZOFIE

  Oživujeme tradici bytových seminářů: víno, chlebíčky a intelektuální povídání. Autor Lukáš Likavčan vám rozšíří obzory v oboru filozofie. Můžete si s sebou vzít až dva další lidi, abyste se nebáli. V Praze, bez sborníku. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 74.31
  (CZK 2,000)
 • 1 from 3 Knižní balíček BUDOUCNOST

  Sborník + další tři knihy z dílny autorů a nakladatelství IDEA. Osobní vyzvednutí v Praze či Brně. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 74.31
  (CZK 2,000)
 • 2 from 3 Bytový seminář EKONOMIE

  Oživujeme tradici bytových seminářů: víno, chlebíčky a intelektuální povídání. Autor Jan Bittner vám rozšíří obzory v oboru ekonomie. Můžete si s sebou vzít až dva další lidi, abyste se nebáli. V Praze, bez sborníku. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 74.31
  (CZK 2,000)
 • 1 from 3 Bytový seminář FEMINISMUS VE FILMU

  Oživujeme tradici bytových seminářů: víno, chlebíčky a intelektuální povídání. Autorka Klára Vlasáková vám rozšíří obzory v oboru filmové vědy a feminismus. Můžete si s sebou vzít až dva další lidi, abyste se nebáli. V Praze, bez sborníku. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 74.31
  (CZK 2,000)
 • 2 from 3 Úvod do tajů dokumentární tvorby

  Dvouhodinový seminář k tématu s Apolenou Rychlíkovou, ale bez sborníku. Praha. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 74.31
  (CZK 2,000)
 • Sold out!! Velký knižní balíček BUDOUCNOST

  Sborník + dalších pět knih z dílny autorů a nakladatelství IDEA. Osobní vyzvednutí v Praze či Brně. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 111.46
  (CZK 3,000)