Říkanky pro Toníka

Hranostaj mění na zimu barvu! Pstruh přeskočí splav! Tato a mnohá další odhalení o české přírodě najdete v knize dětských Říkanek pro Toníka. Pomůžete nám pokrýt náklady na tisk a distribuci? Všechno ostatní už máme hotové.

Author: MaLe

EUR 2,312
pledged of EUR 1,958

118%

118% completed

96 contributors pledged

Literature

Show all rewards

Kde se vzal celý tenhle nápad?

Všechno začalo tak, že se narodil Toník. Během pár týdnů si jeho máma uvědomila, že bloumá každý den pár hodin ulicemi s kočárkem, ve kterém spí mimino, a nemá moc co dělat. A že je moc zima na to držet v ruce telefon nebo knížku. A že zná zahrady všech domů v okolí zpaměti. A že tragické příběhy o matkách, které mají po nějakém čase doma problémy složit dohromady delší větu, vlastně mohou mít reálný základ.

A pak si jednou - uprostřed recitace nemluvněti, které mlátilo ručičkama do hrazdičky a vůbec ji neposlouchalo - všimla, že mnoho existujících říkanek nemá vlastně tak úplně smysl. Jak souvisí deštivé počasí s tím, že pes leze oknem? Navíc jaký pes leze oknem? Kde nasbírala liška zázvor a proč s ním běží do lidského sídla? Proč ho má celý pytel? Je snad liška obchodnicí s exotickými plodinami? Proč čekat na zakukání, když potřebuji jet na luka? A navíc proč tam jezdit, když leje? Nezapadnu i s koníčky do bláta?

A tak začala během procházek s kočárkem skládat vlastní říkanky. Ruce mohly být v rukávníku na kočárku, telefon v tašce a slovní zásoba se pokaždé protočila hlavou několikrát dokola. Tak vzniklo třicet říkanek o české přírodě.

Magda, před tím, než z ní byla Toníkova máma nebásnila. Ale povídky psala už v době, kdy hitparádám vládli Take That a různé formy psaní ji provází celý život. Jedna z nich ji dokonce živí - psaní odborných publikací je součástí její akademické práce na vysoké škole. Možná právě odtud pramenily obavy z toho, že zapomene květnatě mluvit, možná proto ji rozčilovaly nelogické dějové linky existujících říkadel. Při té chůzi s kočárkem sice nebylo najednou tak podstatné promýšlet složitosti současného světa, ale jednou učitelka vždycky učitelka. Odolat nápadu ukázat hravou formou dětem, jak vypadá příroda kolem nich, odkud připlují do řeky úhoři nebo že modřín na zimu opadá, to prostě nešlo.

Od říkanek na zahřátí ke knize pro všechny děti.

Když pak Magda občas říkanky někde ukazovala a vyprávěla, přistihla se, že na otázku: "Co s tím budeš dělat?", odpovídá: "No, nic".  A že na následující dotaz: "A není to škoda?", odpovídá: "Ale né". A přitom si čím dál víc myslí, že škoda to je a něco by se podniknout mělo. Přece jen, nechtějí se všichni dozvědět, co se dá vyléčit jitrocelem a jestli červíci snědí všechny maliny?

Během následujících měsíců se podařilo najít kamarády a spolupracovníky, kteří z říkadel v poznámkovém bloku v mobilu udělali bez nároku na zisk nebo honorář knihu připravenou k tisku. Kamarádka Olina, se kterou se známe od doby, kdy jsme byly cílová skupina podobných říkanek, která už je také dvojnásobná máma, nakreslila báječné ilustrace. Kreslila, když mělo její dítě horečku a seděla do noci u postele. Kreslila, když byla v porodnici, když si zvrtla kotník. Říká, že prý je to dobrá terapie, když toho máte moc - kreslit jetel, jak se vytahuje, že má hlavu obarvenou na růžovo, a káně, jak odhaduje, jestli unese slepici. Můžete to zkusit, pokud máte talent.

Díky pomoci a ochotě dalších lidí máme ilustrace v digitální podobě, máme vysázeno k tisku, máme vydavatele, který je ochoten se zříct zisku a vydat knihu jen za cenu nákladů na distribuci a tisk.

Takže zbývá detail: pokrýt ty náklady. A tak jsme tady...

Skončí to úspěchem?

Vaše příspěvky pokryjí náklady na plnobarevný tisk nebo jeho část. Díky tomu budeme moci knihu dát do distribuce za cenu, která bude konkurenceschopná a dostupná pro všechny. Nebo knihu vytiskneme a pošleme rovnou vám, bez distribučních nákladů.

V projektu nám nejde o zisk, chceme jen dát svým dětem knihu oblíbených říkadel a dát dalším dětem možnost si je oblíbit a naučit se něco o české přírodě. Knihu tak můžete poslat i svým přátelům nebo dětem do školek, dětských domovů nebo nemocnic. Pokud z jakékohokoliv daru vznikne po odeslání vaší odměny finanční přebytek, vytiskneme za něj další knihu do běžné distribuce.

Jdete do toho? Pojďte! Bude to hit ... hit.

News

May 13, 2019 Říkanky jsou u Vás

Říkanky jsme v polovině dubna rozeslali. Doufáme, že se Vám i Vašim dětem líbí. Budeme rádi za zpětnou vazbu, fotky nebo zážitky, které s nimi máte. Děkujeme za podporu!

More

Mar 18, 2019 Říkanky jsou v tisku!

Říkanky pro Toníka jsme dnes odeslali do tisku. Za pár týdnů se na ně můžete těšit. Děkujeme všem, kdo přispěli za splněný sen. Magda a Olí.

More

Project links

Comments

Choose reward for your contribution

 • 11 Nekonečný vděk neznámého dítěte (tisk jedné knihy)

  Tento příspěvek pokrývá náklady na tisk jednoho kusu knihy. Váš příspěvek nám umožní vyrobit jednu knihu a poslat ji do distribuce za cenu sníženou právě o tiskové náklady. Tak si říkanky budou moci dovolit opravdu všichni.

  Reward delivery: In a week

  EUR 7.05
  (CZK 180)
 • 44 Radost vašeho dítěte (jedna kniha pro Vaši rodinu)

  Tato odměna pokrývá tiskové náklady, poštovné a balné jedné knihy, kterou Vám zašleme pro radost vašich ratolestí.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 9.40
  (CZK 240)
 • 11 Dárek pro přátele (jedna kniha s věnováním zaslaná Vašim oblíbeným dětem)

  Tato odměna zahrnuje jednu knihu, poštovné, balné a zaslání na adresu Vašich přátel či kamarádů.
  Kromě toho, pokud si to přejete, vlepíme do knihy věnování podle Vašeho přání (například "Kačence od tety Martiny").
  Do poznámky nám, prosím, napište znění přání a do adresy uveďte, kam budeme knihu doručovat.
   

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 11.75
  (CZK 300)
 • 11 Knížky tam, kde jsou potřeba (jedna kniha pro instituci pečující o děti)

  Za Váš příspěvek zašleme jednu knihu do instituce, kde jsou dětské hračky potřeba. A učiníme tak Vaším jménem, pokud si to budete přát.
  Napište nám do poznámky, kam knihu zaslat (například 3. MŠ Karlovy Vary v Machovské ulici nebo Dětský domov Unhošť). Pokud si instituci nevyberete, zašleme knihu na dětské oddělení některé z krajských nemocnic.
  Napište nám do poznámky, zda si přejete, aby bylo v knize uvedeno Vaše jméno. Vlepíme pak do knihy informaci, že Vy jste dárcem.
  Pokud si přejete mít nad odměnou kontrolu, napište nám to a my Vám zašleme vyfocenou knihu s vlepeným věnováním těsně před odesláním a případně doklad o odeslání z pošty.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 13.70
  (CZK 350)
 • 10 Kniha a plakát

  Za tento příspěvek zašleme Vám nebo na Vámi udanou adresu jednu knihu a jednu vybranou ilustraci ve formátu plakátu velikosti A3. Uvedená částka již pokrývá poštovné a balné.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 19.58
  (CZK 500)
 • 19 from 25 Patron knihy

  Za příspěvek v této výši uvedeme Vaše jméno v seznamu patronů v závěru knihy. Na Vámi udanou adresu pak doručíme jednu knihu s poděkováním od autorek.
  Uvedená částka pokrývá také poštovné a balné.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 78.31
  (CZK 2,000)
 • 9 from 10 Říkanka speciálně pro Vaše děti

  V této kategorii uvedeme Vaše jméno v seznamu patronů v závěru knihy a Vám nebo Vašim blízkým zašleme jednu knihu a jednu speciálně pro Vaše děti (či děti Vašich přátel) složenou říkanku a ilustraci k ní.
  V poznámce nám, prosím, dejte vědět, jaké zvíře nebo rostlinu mají rády obdarované děti, abychom se podle toho mohly zařídit.
  Uvedená částka již samozřejmě pokrývá poštovné a balné. Uveďte prosím adresu, na kterou budeme knihu doručovat.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 195.77
  (CZK 5,000)
 • 5 from 7 Kmotr knihy

  Za tento štědrý příspěvek Vám poděkujeme v úvodu knihy a uvedeme Vás jako kmotra publikace. Na Vámi udanou adresu pak doručíme jednu knihu s poděkováním od autorek, plakát z některé z ilustrací ve formátu A3 dle výběru a láhev šampaňského se speciální etiketou k pokřtění knihy. Poštovné a balné je samozřejmě v ceně.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 313.23
  (CZK 8,000)