Návštěvníci: Česká rodina v globalizované Arktidě

Longyearbyen. Nejsevernější město na Zemi. Globalizace LIVE. Klimatická změna. Migrace. Turismus. Věda. Pětičlenná česká rodina bude dva roky žít na sedmdesáté osmé rovnoběžce. Umožněte nám fotit, točit a sdílet s vámi příběh jedné rodiny a jedné planety.

 • První setkání s Thomasem Eriksenem, únor 2015

 • Adam s Thomasem Eriksenem, listopad 2018

 • To jsme my...

 • ... a tohle jsou naše sudy

 • Jakub v terénu, červenec 2017, foto V. Pavel

 • Jakub při plavbě kolem Špicberk, červenec 2017

 • Medvědí hlídka, červenec 2017, foto V. Pavel

 • Tohle je Svalbard, foto V. Pavel

 • Longyearbyen

 • Lední medvěd - špicberská turistická ikona

EUR 2,631
pledged of EUR 2,051

128%

128% completed

100 contributors pledged

Film, Photography

Show all rewards

Jak to začalo

Na nápad odjet na sever jsme připadli před více než dvěma lety. Chvíli trvalo, než se podařilo vymyslet, jak to udělat (mezitím se nám narodil Adam). Letos v létě jsme se dozvěděli, že peníze na antropologický výzkum v Longyearbyen Zdenčin projekt získal a že budeme moci na Špicberkách spočinout na celé dva roky.

Prvotní směsice radosti a děsu se přetavila v horečnaté přípravy, během kterých nás napadlo, že nadcházející zkušenost bude neopakovatelná a že by bylo zajímavé pokusit se ji zachytit. Nejprve jsme přemýšleli o kampani, která nám umožní koupit si nový fotoaparát a my budeme fotit, točit a po návratu oslovíme profesionála, který by pomohl s krátkometrážním snímkem. Pak jsme se ozvali Veronice Liškové, zkušené dokumentaristce (znát můžete například snímek Danielův svět). A Veroniku námět zaujal i pro účel celovečeního filmu. "Náš společný dokumentární film bude vznikat s ambicí stát se určitým meditativním dvojportrétem - portrétem jedné rodiny a také jedné nevšední lokality - usilujícím v obou případech o to přinést výpověď přesahující rámec jednoho konkrétního místa i jeho protagonistů. Longyearbyen, Zdenčin výzkum i celý pobyt Zdenčiny rodiny na Špicberkách v sobě přirozeně otevírají prostor také pro širší výpověď o globálních souvislostech platných pro celý svět a o tápání člověka rozkročeného mezi přírodou a civilizací," říká k připravovanému dokumentu Veronika.

Co je náš cíl?

Cílem je dodávat profesionálnímu štábu celé dva roky materiál, který bude možné použít v celovečerním snímku určeném do kin. Co nejvíc co nejlepších sekvencí home video, s autentickou atmosférou a v syrovějším provedení, než jaké nabídnou profesionálně pořízené záběry. K tomu fotky, které budou audiovizuál doplňovat. Abychom cíle dosáhli, potřebujeme dobrý fotoaparát (ne moc velký a těžký, ale umožňující fotit obstojně i v klimaticky extrémních podmínkách) + GoPro kameru s příslušenstvím. Možnost průběžně zaznamenávat všechno, co divákům pomůže nahlédnout, jak se nám v Arktidě žilo a jaká témata přinášel Zdenčin výzkum. 

Detaily

V únoru 2019 jedeme do Longyearbyen na souostroví Špicberky – Zdenka, sociální antropoložka, Jakub, polární ekolog, a tři malí kluci (5 let, 3 roky, 8 měsíců). Zdenka pracuje na Univerzitě Hradec Králové a získala prostředky na dvouletý výzkum. Školitelem je Thomas H. Eriksen z Oslo (zkuste si ho vygooglovat nebo si od něj něco přečíst), tématem dopady globalizace na místní komunitu. Dvoutisícové městečko je svědkem dramatických změn – mění se klima, permafrost taje, přibývá turistů, divočina je spotřební artikl, lidé migrují za prací. Dva roky tam budeme doma.

Poznatky z antropologického terénu se budou mísit s každodenní rodinnou realitou. Spolupracujeme s dokumentaristkou Veronikou Liškovou, oslovili jsme Českou televizi a společně vytvoříme dokument o přehřívajícím se světě na pozadí civilní zkušenosti naší rodiny. Profesionální štáb za námi přijede jen několikrát, chceme proto zachycovat zážitky průběžně sami. Pomozte nám fotit a natáčet na kvalitní techniku, a podpořte vznik originálního snímku, který půjde do kin koncem roku 2021.

... a ještě něco navíc

S Veronikou Liškovou jsme před 7 lety natáčeli jako jedni z protagonistů jejího filmu Dokud nás Bůh nerozdělí (je dostupný v Archivu ČT). 

Kdo jsme?

Zdenka (35) - kulturoložka, učí na Katedře kulturních a náboženských studií na Univerzitě Hradec Králové, chystá se na svůj první velký terén a těší se, že vypadne z Prahy

Jakub (36) - polární ekolog, bádá na Přírodovědecké fakultě na Univerzitě Karlově

Josef (5) - až vyroste, chce být úředníkem

Vratislav (3) - až vyroste, chce být vojákem

Adam (8 měsíců) - zatím žije z minuty na minutu

Proč to děláme?

Protože svět se mění před očima a zvláštní místa stojí za povšimnutí. Protože v Longyearbyen se děje spousta věcí, od těch nejobyčejnějších po ty nejnevšednější. Protože věříme, že náš film bude zajímavý nejen pro naše přátele a známé, ale i pro lidi, co o nás ani o Špicberkách v životě neslyšeli. A protože až nakoupíme všem dětem všechny vlněné vrstvy, čepice, šály, rukavice, sněhule a kombinézy, až zaplatíme převoz šesti dvěstědvacetilitrových sudů s těmi nejnezbytnějšími nezbytnostmi, objednáme letenky a zaplatíme první nájem, budeme úplně švorc. A byla by škoda začít točit až ve chvíli, kdy účet zase půjde do plusu. 

News

Jan 3, 2019 Končíme, tedy vlastně začínáme, a děkujeme!

Naše kampaň dnes končí, a s úspěchem. Ráno přivezli tři palety, na které naložíme šest sudů a pošleme kamionem a lodí do Longyearbyen, večer přijde štáb natáčet chaos, který v našem bytě při balení vládne.  Přesně za měsíc odlétáme. Těšíme se na rozesílání odměn a s některými přispěvateli i na…

More

Dec 21, 2018 Video-ochutnávka z Longyearbyen

Všem příznivcům a zvědavcům posílám malý dárek - video, které režisérka filmu sestříhala pro potřeby žádosti o finance na vývoj snímku a které sestává ze záběrů, co jsem natočila na začátku listopadu během své návštěvy Longyearbyen. Je to maličko mrazivá podívaná, ale co jiného čekat od vysoké…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 7
  "Drzim vam palce STOP"

  Pokud Vám projekt připadá poutavý a jste ochotní si v náš prospěch odepřít dvě kafíčka, pošlete nám 100 Kč a svěřte se přátelům, že jste podpořili vznik filmu (nejen) o změně klimatu. 

  Reward delivery: not specified

  EUR 4.10
  (CZK 100)
 • sold 35
  pohlednice z Longyearbyen

  Ve schránce na Vás bude čekat pohlednice od nás z Longyearbyen, s fotkou pořízenou aparátem zakoupeným také díky Vašemu příspěvku. Nezapomeňte uvést adresu, na kterou má pohlednice během období březen – červen 2019 doputovat

  Reward delivery: on address, in half a year after the Hithit project end

  EUR 12.31
  (CZK 300)
 • remaining 7 from 20
  přednostní zhlédnutí čerstvě dokončeného filmu ještě před premiérou

  Jste-li zvědaví, nabízíme Vám zhlédnutí čerstvě dokončeného filmu ještě ve strižně za účasti režisérky, střihačky a protagonistů. Nezapomeňte nám na sebe nechat mailový kontakt. 

  Reward delivery: on address, in over a year after the Hithit project end

  EUR 12.31
  (CZK 300)
 • sold 22
  vánoční přání z Longyearbyen

  V čase Adventu doputuje do Vaší schránky vánoční pozdrav od nás z Longyearbyen, s fotkou pořízenou aparátem zakoupeným také díky Vašemu příspěvku. Nezapomeňte uvést adresu, na kterou má pohlednice v prosinci 2019 doputovat.

  Reward delivery: on address, in a year after the Hithit project end

  EUR 20.51
  (CZK 500)
 • sold 6
  přání k narozeninám z Longyearbyen

  V čase Vašich narozenin najdete ve schránce přání od nás z Longyearbyen, s fotkou pořízenou aparátem zakoupeným také díky Vašemu příspěvku. Nezapomeňte uvést adresu, na kterou má přání doputovat, a také datum, kdy budete slavit narozeniny. Chcete-li odměnu věnovat někomu blízkému, prosíme uveďte jeho/její jméno, adresu a datum oslavy.

  Reward delivery: on address, in a year after the Hithit project end

  EUR 20.51
  (CZK 500)
 • sold 6
  poděkování v titulkách filmu

  Budete-li skutečně velkorysí a podpoříte nás tisícem korun, najdete své jméno v titulkách snímku, který bude ve spolupráci s dokumentaristkou Veronikou Liškovou během našeho dvouletého pobytu v Longyearbyen vznikat. Doufáme, že jej budeme moci představit veřejnosti koncem roku 2021.

  Reward delivery: in over a year after the Hithit project end

  EUR 41.02
  (CZK 1,000)
 • sold 9
  poděkování v titulkách filmu + pozvánka na premiéru pro 2 osoby

  Budete-li skutečně velkorysí a podpoříte nás dvěma tisíci korun, najdete své jméno v titulkách snímku, který bude ve spolupráci s dokumentaristkou Veronikou Liškovou během našeho dvouletého pobytu v Longyearbyen vznikat. Doufáme, že jej budeme moci představit veřejnosti koncem roku 2021. Obdržíte navíc pozvánku a volnou vstupenku na premiéru filmu pro Vás a jednoho blízkého člověka.

  Reward delivery: on address, in over a year after the Hithit project end

  EUR 82.03
  (CZK 2,000)
 • remaining 3 from 5
  poděkování v titulkách filmu + pozvánka na premiéru pro 2 osoby + večeře s námi

  Budete-li skutečně velkorysí a podpoříte nás pěti tisíci korun, najdete své jméno v titulkách snímku, který bude ve spolupráci s dokumentaristkou Veronikou Liškovou během našeho dvouletého pobytu v Longyearbyen vznikat. Doufáme, že jej budeme moci představit veřejnosti koncem roku 2021. Obdržíte navíc pozvánku a volnou vstupenku na premiéru filmu pro Vás a jednoho blízkého člověka. Na premiéře se domluvíme na společném setkání – pozveme vás na večeři, kde si budeme moci o filmu a o našich zkušenostech popovídat osobně.

  Reward delivery: on address, in over a year after the Hithit project end

  EUR 205.09
  (CZK 5,000)