Sdílená vyšívací dílna Zašívárna

Vyšívací dílna v Brně bude sloužit hlavně pro naše kolegyně z řad seniorek - vyšívací babičky. Spousta z nich žije osamoceně a v dílně se budou setkávat nejen s námi, ale také mezi sebou a s našimi zákazníky. Vybrané peníze použijeme na vybavení dílny.

Author: Zašívárna

 • Meditativní a terapeutické účinky vyšívání.

 • Polštář s jelínkem s rozkvetlým parožím.

 • Vyšívací babička Ilona z Brna.

 • Knížka Moderní vyšívání ze Zašívárny.

 • Zimní vlk.

 • Naše totemové zvíře liška.

 • Vyšívací sada.

 • Ručně vyšívané deníčky.

 • Vyšívací workshop.

 • Vyšívací workshop.

 • Vyšívací workshop.

 • Vyšívací workshop.

 • Exkluzivní soubor všech vzorů Zašívárny.

 • Pohlednice s našimi vzory.

 • Hrníček s naším logem a vzorem.

 • Japonská technika sashiko.

 • Magnolie.

 • Geometrický rys.

 • Vyšívací babička Jana z Prachatic.

EUR 5,573
pledged of EUR 4,075

136%

136% completed

193 contributors pledged

Design, Fashion

Brno, Jihomoravský kraj, Česko

Show all rewards

Kdo jsme?

O Zašívárně

Jsme dvě kreativní holky - Hanka se Šárkou, a obě máme rády, když nám pod rukama vznikají věci, které si můžeme osahat. Celé dny v práci sedíme u počítače, zíráme do obrazovek a boucháme písmenka do klávesnice nebo si vaříme hlavy s telefonem u ucha. A když přijdeme domů, vyšíváme, šijeme, kreslíme…

Baví nás navrhovat moderní vzory a zpracovávat je tradičními technikami ruční výšivky. Těší nás, že výšivka dnes zažívá opravdovou renesanci a že se na ní můžeme podílet.

Našimi geometrickými i organickými vzory výšivek proměňujeme kusy látek na hravé nášivky, originální bytové doplňky nebo stylové oblečení. Zároveň vytváříme kreativní sady, které obsahují všechen materiál, pomůcky a návody potřebné k vyšití našich vzorů. Jejich prostřednictvím se tak chceme dělit o radost, kterou nám vyšívání přináší s ostatními a dodat odvahu těm, kteří se začít tvořit ještě ostýchají.

 

 

Ještě kvůli jednomu skrytému důvodu bojujeme za renesanci výšivky i ručních prací. Na vlastní kůži totiž prožíváme blahodárný vliv tvoření na lidskou mysl i zdraví. Regenerujeme se a zároveň generujeme krásné věci, kterými přinášíme radost lidem okolo nás.

V Zašívárně ale nejsme zašité tak úplně samy. Stojí za námi celý regiment „vyšívacích babiček“ – šikovných dam, které i přes svůj důchodový věk či zdravotní omezení ovládají ruční práce s lehkostí a bravurou pravých mistryň. Jejich um tak nachází nejenom skvělé uplatnění, ale zároveň se ze Zašívárny stává projekt, kde se i senioři mohou cítit užiteční, být stále aktivní a v neposlední řadě - ne tolik vzdálení naší mladší generaci.

Vyšívací babičky

Tyto ženy ze všech koutů České republiky spojuje láska k ručním pracím a chuť trávit svůj důchodový čas smysluplně. Říkáme jim vyšívací babičky a u nás v Zašívárně mají své nepostradatelné místo. Vyšívají vzory, připravují kreativní sady, šijí trička nebo povlaky na polštáře… Do každého výrobku ze Zašívárny přitom jehlou a nití vyšívají i kousek svého životního příběhu.

Tímto způsobem dělají stále to, co je baví, ale zároveň si tak přivydělávají v někdy obtížné finanční situaci. Největší odměnou však pro ně bývá, že mohou někoho potěšit. Zákazníci navíc jejich kvalitní práci velmi oceňují, čímž jim připomínají, že i ony mají světu stále co přinést.

V dnešní době přitom senioři tvoří téměř 1/3 obyvatelstva, z nichž značná část bojuje s pocity osamění, neužitečnosti nebo jim chybí nové podněty a vize do budoucna. O to více nás těší, že v Zašívárně nabízíme prostor k seberealizaci právě starším lidem a podporujeme je tak v jejich aktivním životním stylu i v důchodu.

Co je náš cíl?

Po 2 letech fungování projektu se naše domácnosti proměnily ve skladiště bavlnek, látek a jiného materiálu. Zároveň se rozrostly řady našich vyšívacích babiček a všechny už se k nám do obýváků nevejdou. Chceme jim i sobě poskytnout prostor pro kreativní práci, ale také pro společná setkávání a výuku ručních prací. A proč to všechno děláme? Protože nám Zašívárna a naše vyšívací babičky prostě dávají velký smysl - nedělat něco jen pro vlastní potěchu a zisk, ale i pro druhé. S vaší pomocí bychom rády dílnu vybavily potřebným vybavením, především nábytkem (stoly, židle, regály), šicími a vyšívacími potřebami.

Jak to všechno začalo

Jednou jsme seděly u kávy a říkaly si, jak dělat něco samy za sebe, něco krásného, co by vycházelo z nás samotných a současné to mělo nějaký obchodní model. Zároveň jsme samy nějakou dobu předtím znovuobjevily vyšívání a hodně nás bavilo si vymýšlet nové vzory. A tak vznikl nápad založit si e-shop s materiály na vyšívání, který by byl zároveň propojený s blogem o ručních pracech. A který by měl i nějaký sociální přesah a umožnil zapojit i další lidi, protože čisté komerce jsme měly z práce obě dost. Postupně se to pak přerodilo v náš koncept vyšívacích babiček.

Vybaví se nám, jak jsme vysedávaly po kavárnách a vymýšlely, jak by měl náš projekt vypadat. Skoro pokaždé z toho vzešel úplně jiný obchodní model! A když jsme pak e-shop spustily, byly první objednávky jen od našich kamarádů. Z první objednávky od někoho, koho jsme ani jedna neznaly, jsme měly obrovskou radost.

Zašívárna měla původně jiný název - Tvořením proti depresi. Chtěly jsme totiž více vyzdvihnout terapeutický účinek ručních prací:) Ale postupem času jsme z tohoto více negativního označení ustoupily a vymyslely si Zašívárnu. Zašívárna je takový náš prostor, kde čas může plynout pomaleji. Kde můžeme vyprázdnit hlavu, zaměstnat ruce a dát průchod fantazii.

 

News

May 16, 2019 Poslední den kampaně

Naše kampaň se chýlí ke konci a vy, naši podporovatelé, jste už dalece předčili naše očekávání. Ze začátku jsme si nemyslely, že cílové částky vůbec dosáhneme. A teď jsme daleko za její hranicí a nestačíme se divit, jak každým dnem přibývají nové a nové příspěvky. Z celého srdce vám děkujeme a…

More

May 15, 2019 Poslední nová odměna: Abstraktní polštář

Necelé 2 dny před koncem kampaně vkládáme poslední novou odměnu, kterou si můžete za svůj příspěvek vybrat. Je to povlak na polštář z přírodního lnu, který je ozdobený kombinací abstraktní výšivky a kresby na textil. Jedná se o budoucí novou řadu našich interiérových doplňků a vy máte možnost si…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • remaining 971 from 1000
  Dobrá karma

  Za stovku si pořídíte dobrý pocit, že jste přispěli ke vzniku nového tvůrčího prostoru pro všechny generace nadšených (nejen) vyšívaček. Dobrá karma (skoro) zdarma!

  Reward delivery: not specified

  EUR 4.07
  (CZK 100)
 • remaining 282 from 300
  Pohlednice

  Dejte nám dvě stovky a my vám naoplátku pošleme sadu 5 pohlednic s našimi vzory. Pohlednice posíláme nevyplněné v obálce, tak na ně můžete napsat vzkaz a poslat třeba někomu blízkému.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 8.15
  (CZK 200)
 • sold 24
  Ptačí nůžky a sada pohlednic

  Sada 5 pohlednic s našimi vzory a k tomu speciální vyšívací nůžky ve tvaru zlatého ptáčka. Pohlednice můžete poslat svým blízkým a s nůžkami uděláte parádu v jakékoliv tvořící společnosti.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 14.26
  (CZK 350)
 • sold 2
  Sada 10 samolepek

  Soubor 10 fotosamolepek s vybranými zašívárenskými vzory.
  Samolepky nejsou samostatně prodejné, máte tedy jedinečnou příležitost si je pořídit :) 
  Na fotku se podívejte v Aktualitách zde.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 16.30
  (CZK 400)
 • remaining 167 from 200
  Retro hrníček se vzorem ze Zašívárny

  Ranní káva nikdy nechutnala líp! Originální retro hrníček s některým z našich vzorů a logem Zašívárny z porcelánové dílny značky Nasysleno.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 20.37
  (CZK 500)
 • remaining 173 from 200
  Vyšívací starter kit

  Chcete začít vyšívat, ale chybí vám pomůcky? V našem vyšívacím starter kitu najdete vše potřebné a mnohem víc: bubínek z kvalitního bukového dřeva, vyšívací jehly č. 5, stehovací niť, vyšívací příze Perlovka, vodou rozpustná fólie s fixou k přenesení vzoru na látku, nažehlovací vlizelín, navlékátko a tenké špendlíky.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 24.45
  (CZK 600)
 • remaining 90 from 100
  Exkluzivní soubor všech vzorů Zašívárny

  Soubor 20 našich vzorů v krásných pevných deskách z kvalitní archivní lepenky. Pro všechny tvořivé a kreativní duše, které ocení předlohy k překreslení a přenesení na látku v měřítku 1:1.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 32.60
  (CZK 800)
 • remaining 73 from 100
  Kniha Moderní vyšívání ze Zašívárna + starter kit

  Máte starter kit, ale nevíte si se všemi těmi pomůckami rady? V naší knížce Moderní vyšívání ze Zašívárny najdete podrobné návody a popisky, co k čemu slouží a jak se používá.

  Reward delivery: not specified

  EUR 40.75
  (CZK 1,000)
 • remaining 16 from 20
  Tričko + vyšívací sada dle vlastního výběru

  Rádi byste si sami vyšili některý z našich vzorů na kvalitní tričko z bio bavlny? Pak je přímo pro vás tato odměna. K bílému nebo černému dámskému tričku s 3/4 rukávy, které ve vámi zvolené velikosti ušije naše vyšívací babička, dostanete vyšívací sadu (vzor si samozřejmě můžete vybrat), s pomocí které si na tričko můžete vyšít daný vzor. A pozor - fantazii se meze nekladou!

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 48.90
  (CZK 1,200)
 • remaining 94 from 100
  Workshop dle vlastního výběru + kniha Moderní vyšívání ze Zašívárny

  Poukázka na workshop podle vašeho výběru a k tomu jako bonus naše knížka plná inspirace i podrobných návodů. Kurz můžete využít pro sebe anebo ho darovat někomu blízkému.

  Pořádáme tyto kurzy: 
  • základy vyšívacích technik
  • vyšívání geometrických zvířat
  • tvorba vyšívaných nápisů
  • japonská technika sashiko

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 52.97
  (CZK 1,300)
 • remaining 1 from 1
  Tričko s vyšitou siluetou

  Tmavě modré tričko s vyšitou bílou siluetou zamyšlené ženy.
  Tričko má pohodlný střih s 3/4 rukávy vel. cca M.
  Na jeho výrobu jsme použily kvalitní 100% bavlnu.
  Na fotku trička se podívejte do Aktualit zde.
   

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 61.12
  (CZK 1,500)
 • remaining 14 from 15
  Nášivky geometrických zvířat

  Chcete mít naši výšivku hned hotovou? Pak tu pro vás máme nášivky s motivy našich oblíbených geometrických zvířat: lišky, vlka, rysa, sovy a ježka. Nášivku si můžete přišít na jakýkoliv váš oblíbený kousek oblečení, ale třeba taky na baťoh, tašku nebo kočárek.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 73.35
  (CZK 1,800)
 • remaining 1 from 1
  Povlak na polštář s plameňákem

  Plameňák s českou vlajkou ukrytou mezi peřím na modrém bavlněném polštáři s malými bílými puntíky.
  Povlak má rozměry 50 x 50 cm.
  Na fotku plameňáka se podívejte do Aktualit zde.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 79.46
  (CZK 1,950)
 • remaining 1 from 1
  Abstraktní polštář

  Povlak na polštář z přírodního lnu, který je ozdobený kombinací abstraktní výšivky a kresby na textil. 
  Rozměry: 50 x 50 cm.
  Materiál: přírodní len české výroby.
  Údržba: perte šetrně v ruce nebo v pračce programem na jemné prádlo.
  Jedná se o jediný originál.
  Na fotky polštáře se můžete podívat zde.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 81.50
  (CZK 2,000)
 • remaining 1 from 1
  Povlak na polštář s magnólií

  Bílý lněný povlak na polštář s ruční výšivkou krásné magnólie.
  Povlak má rozměry 50 x 50 cm a je ušitý ze 100% lnu české výroby.
  Na fotku se podívejte do Aktualit zde.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 85.57
  (CZK 2,100)
 • remaining 1 from 1
  Sashiko polštář se zlatým tiskem

  Tento kousek si vaše domácnost žádá! Tmavě modrý polštář se zlatým tiskem, který jsme vytvořily pomocí retro malířského válečku ze 70. let. Tisk je doplněný o tradiční japonskou výšivkou sashiko se vzorem seigaiha - vln modrého oceánu.
  Polštář je ušitý vyšívací babičkou Ilonou a potištený a vyšitý Šárkou. 
  Jedná se o originál, který je vyrobený pouze v 1 ks.
  Na fotku se podívejte do aktualit zde.

  Reward delivery: on address, in a week after the Hithit project end

  EUR 93.72
  (CZK 2,300)
 • remaining 17 from 20
  Oblečení či polštář s výšivkou ušité na míru

  Vyšijeme některý z našich vzorů buď na vaše oblíbené oblečení, anebo na naše dámské tričko či košili, které vám ušijeme na míru.
  Chcete spíš originální interiérový doplněk? Ušijeme vám polštář ze 100% českého lnu a vyšijeme vám na něj co budete chtít (anebo nějaký náš vzor).

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 101.87
  (CZK 2,500)
 • remaining 18 from 20
  Akvarelová výšivka na zakázku

  Kombinace akvarelových barev na textil a výšivky nás baví! Jednu uděláme speciálně pro vás na oblíbený kousek z vašeho šatníku anebo na naši dámskou košili. Akvarelová výšivka vypadá dobře také na polštáři - stačí říct a my vám takový polštář vyrobíme.
  Výběr barev můžete nechat na nás anebo nám prozraďte vaši oblíbenou barevnou kombinaci - vše na přání splníme.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 122.25
  (CZK 3,000)
 • remaining 9 from 10
  Soukromá výuka vyšívání s vyšívací babičkou

  Chcete se naučit vyšívat v klidu a soukromí? Připravíme vám osobní vyšívací workhop v délce 5 hodin, kde se naučíte vše od základů vyšívání až po náročnější techniky. Kurzem vás provedeme my s jednou naší vyšívací babičkou.
  Soukromý workshop můžete také někomu věnovat - pošleme vám poukaz, kterým můžete obdarovat někoho blízkého.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 163.00
  (CZK 4,000)
 • remaining 5 from 5
  Workshop přírodního barvení pro 4 osoby

  Nadcházející léto je přímo ideálním časem pro nové výzvy, třeba k experimentování s přírodními rostlinnými barvivy. Vemte 3 kamarádky nebo kamarády a pojďte si vyzkoušet přírodní barvení ze tří rostlin, které zrovna pokvetou. Kromě neocenitelného know how dostanete také 3 lněné prostírání a 1 klubíčko příze Sněhurka, které si budete moct obarvit. 
  Na termínu i místě workshopu se domluvíme individuálně dle vašich potřeb a možností.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 179.30
  (CZK 4,400)
 • remaining 20 from 20
  Deset vyšívacích sad dle vlastního výběru + kniha Moderní vyšívání ze Zašívárny

  Naše kniha a k ní rovnou 10 vyšívacích sad z produkce Zašívárny. Inspirujte se v knize a rovnou tvořte! Anebo obdarujte své blízké i vzdálené po jedné sadě (a knížku si nechte:)).

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 203.75
  (CZK 5,000)
 • remaining 4 from 5
  Lněný komplet na stolování s hvězdnou oblohou

  Luxusní komplet na vytříbené stolování ušitý z kvalitního 100% českého lnu. Ubrus, běhoun a prostírání pro 6 osob vám rádi vyrobíme na míru - můžete si vybrat barvu i určit rozměry. Všechny doplňky jsou vyzdobeny výšivkami souhvězdí - budete tak stolovat doslova nad hvězdnou oblohou. 

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 407.50
  (CZK 10,000)
 • Sold out!!
  Dečka s vyšívanými skvrnami od vína

  Vintage dečka s dvěmi vyšitými skvrnami od vína, které ručně vyšila vyšívací babička Jana z Prachatic.
  Rozměry: 40 x 56 cm
  Materiál: 100% bavlněné plátno

  Pouze 1 ks!

  Na fotku se podívejte v Aktualitách zde.

  Reward delivery: on address, in a week after the Hithit project end

  EUR 26.49
  (CZK 650)
 • Sold out!!
  Ubrus s vyšitými skvrnami od vína

  Vintage čtvercový ubrus obohacený o tři rudé skvrny od vína, které vlastnoručně vyšila naše vyšívací babička Jana z Prachatic.
  Rozměry ubrusu: 80 x 80 cm
  Materiál: 100% bavlněné plátno

  Pouze 1 ks!

  Na fotky ubrusu se můžete podívat v Aktualitách zde.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 34.64
  (CZK 850)
 • Sold out!!
  Růžové tričko s rudým srdcem

  Růžové tričko s ruční výšivkou červeného anatomického srdce.
  Tričko má pohodlný střih s 3/4 rukávy vel. cca M.
  Tričko je ušito z kvalitní 100% bavlny.
  Na fotku se podívejte do Aktualit zde.
   

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 75.39
  (CZK 1,850)
 • Sold out!!
  Černá košile s abstraktní výšivkou

  Tato košile čeká právě na vás! Je vyrobená z extra příjemného materiálu - popelínu, který obsahuje 5 % elastanu, takže se ani během náročného dne nemačká. Košile má pohodlný prodloužený střih velikosti cca M.
  Košili ušila naše vyšívací babička Ilona a ještě ji vyzdobila pestrobarevnou abstraktní výšivkou, která z celého kousku dělá neodolatelný originál.
  Mrkněte na fotku košile do aktualit zde.
   

  Reward delivery: on address, in a week after the Hithit project end

  EUR 101.87
  (CZK 2,500)
 • Sold out!!
  Bílá košile s červeným srdcem

  Ukažte světu, že máte srdce na pravém místě!
  Košile je ušitá vyšívací babičkou Ilonou z extra příjemného materiálu - popelínu, který obsahuje 5 % elastanu, takže se ani během náročného dne nemačká.
  Na fotku košile se můžete podívat v aktualitách zde.

  Reward delivery: on address, in a week after the Hithit project end

  EUR 101.87
  (CZK 2,500)