EKOPA: Z obalů se stanou hračky

EKOPA obaly nekončí na smetišti. Po spotřebě obsahu se promění v kreativní stavebnici, ze které se dá postavit téměř cokoliv. Jsou bezpečné, ekologické a rozvíjí kreativitu. Jsou vyráběné a certifikované v ČR. Pomozte nám prosím rozjet seriovou výrobu!

 • Funkční sáně

 • EKOPA stavebnice

 • Rodinná akce v Praze Kunraticích

 • Zapamatování si tvarů a jejich rekonstrukce

 • Oblíbený EKOPA pejsek plný zdravých pochoutek

EUR 1,010
pledged of EUR 7,648

13%

13% completed

36 contributors pledged

Technology, Design

Brno, Česko

Show all rewards

Náš příběh

Při zahraniční stáži v Rakouském Grazu, kde jsme přeměňovali odpad na bioplastový materiál, mě napadla myšlenka více účelových plastů, které by se daly zábavným způsobem druhotně využít a opodstatnily by dražší výrobní cenu těchto materiálů. Můj brácha a táta mají ekonomickou školu a zkušenosti v podnikání, a tak netrvalo dlouho a z myšlenky se zrodil business plán. Vývojem bioplastových kostek EKOPA se zabýváme již přes dva roky a během této cesty jsme se potýkali s mnohými výrobními i technologickými problémy. Zkoušeli jsme několik typů materiálů a oslovovali různé univerzity i výrobce klasických plastů. I když se to nezdá, výroba těchto obalů z bioplastového materiálu je poměrně náročná. Nakonec, po dlouhých procesech optimalizace, se nám podařilo vyvinout první model EKOPA obalu, který splňuje naše požadavky (pozitivní ekologickou stopu, kompatibilitu a funkčnost prvků stavebnice i rozumnou cenu), a který vám můžeme s hrdostí dnes nabídnout.

Co je náš cíl?

V dnešní době je většina potravin balená do jednorázových plastových obalů, které během pár minut, maximálně dnů vyhodíme. Naším cílem je nabídnout uživatelům ekologické obaly vyráběné z obnovitelných zdrojů surovin s mnohonásobně delším životním cyklem, které mají i zajímavé druhotné využití. Věříme, že zákazník ocení kvality těchto unikátních obalů a zároveň bude mít radost z pocitu nákupu ekologicky šetrného produktu či originálního dárku pro děti i dospělé. To je naše poslání.

Cílová částka nám umožní zafinancovat vícečetnou lisovací formu na kostky a víčka a zefektivní tak celkovou výrobu. Při vyšší vybrané částce budeme schopni zafinancovat i prototypové formy na výrobu kostek s větším objemem (vhodné pro šampóny, nápoje, džusy, atd) nebo i jiné tvary obalů (např. válec vhodný na potravinové doplňky nebo krémy), které jsou vzájemně tvarově kompatibilní, je možné je neomezeně mezi sebou kombinovat a rozšíří tak možnosti výsledných tvarů a her.

Jednotlivé cíle k dosažení

Jaká je dnešní situace s plasty?

​Bez nadsázky by se dalo říci, že žijeme v době plastové. Jen v roce 2015 byla celková produkce plastů téměř 330 mil. tun z čehož až 50% tvoří plasty na jedno použití. Bohužel celosvětová výroba plastů neustále roste a odhaduje se, že během následujících třiceti let se globální výroba plastů až ztrojnásobí na víc než miliardu tun. Výroba takového množství plastů spotřebovává obrovské množství fosilních paliv a zároveň vypouští tisíce tun CO2 do obvzduší. Po jejich využití skončí většinou ná skládce, v oceánu nebo v lepším případě se zrecyklují. Plastové obaly proto představují velký problém pro životní prostředí a to nejen z hlediska výroby, ale i z důvodu postupného uvolňování nebezpečných látek do prostředí a jejich pozvolné přeměny na tzv. mikroplasty. Tyto mikroplasty končí v těle ryb a v konečném důsledků i v těle lidí. Zamořují nejen naše pevninu a oceány, ale dokonce byly nalezeny i v naší pitné vodě.

Vývoj výroby plastů ve světě a v Evropě od 1950-2015 (v mil. tun)

A jak to EKOPA hodlá změnit?

Především tím, že EKOPA obaly nekončí na skládce, v oceánu nebo ve spalovně jako klasické plasty. Ve skutečnosti by byla velká škoda EKOPA obaly vyhazovat. Můžete je vzájemně skládat do sebe a postavit objekty v životní velikosti nebo je použít jako nástroje na nespočet různých her (ukázky z několika akcí v odkazech). Navíc ušetříte peníze za nákup jiných hraček, za které byste jinak platily poměrně značné sumy. Kromě toho jsou EKOPA obaly vyrobeny z nefosilních, tedy obnovitelných zdrojů surovin (cukrová třtina) a celkově mají pozitivní dopad na emise CO2. Mezi další nesporné výhody patří i velikost a tvar zaručující 100% bezpečnost (žádné ostré hrany, nelze spolknout), zdravotní nezávadnost (certifikované pro potraviny i hračky již od 1 roku) a široká využitelnost pro různý obsah (např. nápoje, drogistické výrobky, atd.)

Koncept EKOPA je tedy revoluční proto, že výrazně snižuje negativní vliv na životní prostředí ve fázi výroby (bioplast s menší až negativní uhlíkovou stopou) a zároveň ve fázi odhození do odpadu (prázdný obal nadále slouží jako užitná věc). EKOPA obaly jsou tedy nejen ekologické, ale i ekonomické, což je základ pro udržitelnost a úspěch projektu.

Výhody EKOPA obalů:

Kdo jsme?

Jsme rodinný tým, který je nadšený a odhodlaný změnit podobu dnešních plastových obalů. Pomožte nám tento sen uskutečnit. 

Jak jsme daleko?

Vyvinuli jsme unikátní prototypy obalů a vyrobili dvě prototypové formy. EKOPA obaly / hračky jsme otestovali na celé řadě akcí s velmi pozitivními ohlasy. Zaregistrovali jsme úspešně 4 průmyslové vzory na úrovni EU. ​V současné době hledáme partnery, kteří by plnili EKOPA obaly svými produkty. 

Jak to bude s EKOPOU dál?

EKOPA obaly budeme nabízet firmám, aby v nich prodávaly své produkty v rámci maloobchodní sítě jako alternativní obal pro mnoho svých produktů především s větší přidanou hodnotou jako např. doplňky zdravé výživy, ovocné a zeleninové nápoje, vitamínové a minerálové kapsle, atd.). Tyto produkty včetně samostnatných kostek a několika typů stavebnic budeme prodávat i přes náš e-shop na www.ekopa.cz. Tyto stavebnice poslouží nejen jako zdroj stavebního materiálu pro vytváření větších a složitejší tvarů, ale i jako skvělý nástroj pro venkovní zábavu, což považujeme za jednu z předních konkurenčních výhod EKOPA obalů/hraček. První z těchto stavebnic si již můžete objednat v rámci této kampaně :-) 

Dále plánujeme pořádat společenské akce pro rodiny s dětmi či teambuildingové akce, kde účastníci budou moci vytvářet objekty a interaktivní hry a soutěžit tak v týmech spolu nebo proti sobě. Úkoly pro týmy budou nápadité, některé budou vyžadovat dobrou paměť, jiné zase prověří vaši šikovnost. Rozhodně se bude jednat o zábavné a netradiční formy skupinové zábavy na kterých vás rádi uvidíme.  

S vaší podporou budeme schopni všechny tyto aktivity výrazně urychlit

Soutěž ve stavění nejvyšší věže na rodinné akci EKOPA v Praze Kunraticích

Proč to děláme?

S obaly chceme prorazit v celé EU a pomoci omezit negativní dopady plastů. Kampaň na hithit nám pomůže kromě výroby forem dokázat výrobcům spotřebního zboží, že lidem životním prostředí a kreativní řešení nejsou lhostejné. 

Comments

Choose reward for your contribution

 • 5 Pojďme spolu změnit svět

  EKOPA projekt je spojení zábavy a ekologie. Díky, že nám pomáháš změnit svět k lepšímu. S tvým souhlasem ti přednostně budeme posílat pozvánky na zábavný teambuildingové, rodinné a seznamovací akce, kde se svými kamarády či rodinou budete spolupracovat a řešit různě složité úkoly za použití EKOPA kostek a své kreativity. Pro singles plánujeme organizovat i EKOPA seznamku, kde se lidé budou aktivně seznamovat právě při takto zábavných hrách v přírodě.

  Částku můžete navýšit dle svého uvážení v dalším kroku.

  Reward delivery: In a month

  EUR 1.91
  (CZK 50)
 • 4 EKOPA fanda

  Pozveme tě na exkluzivní akci pouze pro EKOPA fanoušky, akci plnou zábavy! Kromě toho tě budeme přednostně zvát na další akce.

  Navíc obdržíš slevu 10% na veškeré produkty prodávané na akcích a v budoucnu přes www.ekopa.cz a to po dobu 10 let! V případě tvého zájmu, zmíníme tvé jméno na našich facebookových a webových stránkách.

  Částku můžete navýšit dle svého uvážení v dalším kroku.

  Reward delivery: In a month

  EUR 7.65
  (CZK 200)
 • 2 Malý stavitel

  Chtěl by si EKOPA obaly vyzkoušet na vlastní kůži? Tak teď je ta příležitost. V balíčku dostaneš set 10 kostek v barvách tvého přání (možné kombinace: modrá, zelená, červená, žlutá, bílá). Z takového množství kostek můžeš vytvořit malou loďku, letadlo, zvířátko, meč, atd. Kreativitě se meze nekladou, ale pro jistotu ti pošleme i katalog našich oblíbených tvarů pro inspiraci :-) 

  BONUS: doprava zdarma + výhody odměny EKOPA fanda

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 13.38
  (CZK 350)
 • 45 from 50 EKOPA kuchař

  Pokud máš rád vaření a bylinky, tak tohle je pro tebe sada šitá na míru. Obdržíš sadu 10 kostek obsahující různé zdravé ingredience do kuchyně, např. bazalku, oregano, majoránku, česnek a další. Každá kostka je označena patřičným štítkem, a proto je po využití můžeš naplnit znovu a znovu. Kromě toho poslouží kostky i jako pěkný doplněk do kuchyně.

  BONUS: doprava zdarma + výhody odměny EKOPA fanda

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 15.30
  (CZK 400)
 • 7 Hračka s překvapením

  Dostaneš od nás 15 kostek. KAŽDÁ kostka bude obsahovat překvapení (např. čokoládu, sušené ovoce, oříšky či malou hračku)

  BONUS: doprava zdarma + výhody odměny EKOPA fanda

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 19.12
  (CZK 500)
 • 5 Velký stavitel

  Chtěl bys postavit nějaké větší objekty třeba želvu, lokomotivu, robota či tank nebo dokonce funkční ptačí budku nebo květináč? Není problém. S naší stavebnicí EKOPA obsahující 30 kostek zabalených do krásného dárkového obalu dokážeš rychle postavit originální tvary a udělat tak radost nejen sobě, ale i ostatním. Vzniklé tvary je možno také využít jako originální dárek. Pro inspiraci budeš mít i přiložený katalog nápadů.

  BONUS: doprava zdarma + výhody odměny EKOPA fanda

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 22.94
  (CZK 600)
 • 6 Nestárnoucí stavitel

  Nemyslíme jen na čistší oceány a zábavnější svět kolem nás, ale také na tvoje zdraví. V této sadě najdeš balení 30 ks EKOPA kostek v krásném balení plněných 100% moštem, sušeným ovocem či jinými zdravými pochoutkami. Výborná kvalita a zábava zajištěna. Super i na túry jako rychlý doplněk tekutin a vitamínů.

  BONUS: doprava zdarma + výhody odměny EKOPA fanda

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 38.24
  (CZK 1,000)
 • 20 from 20 Unikátní sbírka EKOPA

  Tenhle balíček je naprostá paráda! Nabízíme ti možnost vyzkoušet si kusově omezené kostky v nádherných fluorescenčních barvách. Tyto barvy zaujmou na první pohled a ohromí nejenom děti. Kvůli náročnosti výroby budou tyto kostky vyrobeny jen v omezeném množství pro účely této kampaně, takže neváhej a vyzkoušej si tyto unikátní kousky. Balení obsahuje 60ks ve 4 různých fluorescenčních barvách (žlutá, fialová, zelená, oranžová).

  BONUS: doprava zdarma + výhody odměny EKOPA fanda

  Reward delivery: In half a year

  EUR 76.48
  (CZK 2,000)
 • 15 from 15 Pes je nejlepší přítel člověka

  Dostaneš od nás postaveného oblíbeného EKOPA psa v životní velikosti. Všechny kostky budou obsahovat překvapení, takže to může být i pěkný dárek.  
   
  BONUS: doprava zdarma + výhody odměny EKOPA fanda

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 114.72
  (CZK 3,000)
 • 2 Stavitel velmistr

  Ultimátní sada pro náročné stavitele, kteří mají rádi výzvy. S touto sadou obsahující 250ks kostek můžeš stavět impozantní tvary limitované jen tvojí představivostí. Vem kostky ven a postav hrad, dětský domek, kosmickou loď, vlak, boby či sáně nebo flotilu plujících lodí. Cokoliv co tě napadne. Skvělé pro dětské skupiny, školky či do dětských koutků nebo venkovní teambuildingové akce.

  BONUS: doprava zdarma + výhody odměny EKOPA fanda

  Reward delivery: In half a year

  EUR 191.20
  (CZK 5,000)
 • 5 from 5 Architekt EKOPA landu

  Jak říkal pan Donutil ve filmu Román pro muže „Spokojím se jen s tím nejlepším“. Se sadou 500 kostek můžeš doslova postavit malý EKOPA land. Navíc za vámi přijedeme a zorganizujeme zábavnou EKOPA akci!  

  Reward delivery: In half a year

  EUR 764.82
  (CZK 20,000)
 • 3 from 3 EKOPA partner

  Pro firemní partnery, kteří nás v této fázi podpoří nabízíme 1000 kostek pro produkty partnera a zveřejnění loga partnera na stránkách www.ekopa.cz, facebooku a na produktovém katalogu po dobu 2 let. Skvělá příležitost pro CSR projekty a spojení značky s unikátním ekologickým projektem.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 1,912.05
  (CZK 50,000)