Ridina Ahmedová a Petr Tichý aneb HLASkontraBAS - točíme CD!

Jsme Ridina Ahmedová a Petr Tichý aneb HLASkontraBAS. Hrajeme spolu už několik let, máme za sebou řadu koncertů v této sestavě a nazrál čas to celé natočit na CD. Pokud nám s tím pomůžete, budeme moc rádi a věříme že i Vás výsledek potěší. Děkujeme!

Author: HLASkontraBAS

 • foto Michal Pajdiak

 • foto Kamil Varga a Lenka Blažejová

 • foto Kamil Varga

 • foto Bárka Fabiánová

EUR 4,729
pledged of EUR 4,456

106%

106% completed

226 contributors pledged

Music, Art

Show all rewards

Známe se opravdu dlouho... předlouho... 

cca 1998? jazzík...   

  cca 1996, úplné začátky :-)                        cca 2001, Floex....                         cca 2008, Meandr jazz quintet...

...a po mnoha letech, kdy jsme se potkávali v různých sestavách, nazrál čas splnit si dávný sen - zkusit hrát autorskou hudbu jen takhle ve dvou, akusticky, čistou, obnaženou a bez obvyklého vystlání dalšími doprovodnými nástroji.  

I když popravdě hrajeme spíš ve třech - je tu ještě Loopstation, přístroj umožňující vrstvit přes sebe stopy kontrabasu i hlasu.

Hudba ve dvou je "nahá"

Společné hraní ve dvou je intenzivní zkušenost. Přináší nám přináší pevné mantinely dané prostým instrumentálním obsazením, ale současně i velikou svobodu. Je v tom křehkost i pevnost, protože když jsou jen dva nástroje, můžou se propojit hodně nablízko. Je to pro nás a snad i pro posluchače intenzivní cesta do čiré radosti ze zvuku. 

Moc nás to baví.

A teď je čas to natočit.

Koncertujeme v téhle sestavě už několik let a během živého hraní člověk zjišťuje co funguje a co je potřeba dodělat. Postupně jsme skladby upravovali a aranžovali až do dnešní vyhýčkané podoby. 

A teď je ta chvíle, kdy je chceme zaznamenat a jsme zvědaví, co na to řeknete.

Občas se nás ptají: A co to vlastně hrajete za žánr?

Joo to nevíme :-) Prošli jsme různými vlivy, ale do žádné škatule se asi úplně nevejdeme. Je to prostě TROCHUDIVNÁHUDBACONÁSBAVÍ. 

A takhle to zní: 

Kdo jsme?

Takže seriozně. Životopisy.

RIDINA

Po otci má súdánský původ, deset let života strávila v Oranu, největším alžírském přístavu.

Prvním hudebním stylem, kterému se (už zpět v Čechách) věnovala profesionálně, byl jazz. Poté se z potřeby hledat autentičtější výraz vydala do méně probádaných zvukových krajin. 

Spolupracovala s Tomášem Dvořákem/Floexem na CD Pocustone (2001) a poté i na živé podobě projektu Floex. 

Je autorkou a spoluautorkou  hudby k několika převážně tdivadelním představením (naposledy La ňiňa - Obří loutky v Plzni), podílela se na hudbě k několika filmům (Vaterland, Pusinky, Fimfarum 2 – spolupráce s Janem P.Muchowem a Vladimírem Mertou), spolupracovala s řadou dalších hudebníků (Monika Načeva, Vladimír 518, Vladimír Václavek, Vojtěch a Irena Havlovi, jazzový skladatel a pianista Marek Novotný ad). Jako host si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby McFerrinem na jeho pražském koncertě.

V roce 2003 měl premiéru její sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, za který získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo její sólové CD Hlasem. S tímto sólovým projektem absolvovala dlouhou řadu koncertů v Čechách i v zahraničí.

Zajímají ji možnosti hlasu jako samostatného a nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také hlasové dílny. Na nich se pokouší zprostředkovat účastníkům zkušenost, proč je smysluplné zpívat, aniž bychom museli výsledný tvar nutně podrobovat estetickému hodnocení.

Od roku 2006 vede projekt Hlasohled – centrum pro práci s lidským hlasem (www.hlasohled.cz)

Neustále se snaží hledat rovnováhu mezi péčí o tři děti, které miluje, a prací, kterou miluje.

Vice na www.hlasem.cz

PETR:

Petr  je nejmladším synem flétnisty a bubeníka Václava Tichého. (kapela R.A.Dvorského).

Během studia na Konzervatoři Jaroslava Ježka se propojil s pražskou jazzovou scénou, kde působí dodnes. V roce 1997 absolvoval Berklee College of Music Certificate (Bruno Raberg, Greg Hopkins). Později neodolal příležitosti studovat u Jaromíra Honzáka, svého dlouholetého kontrabasového vzoru, a vrátil se na KJJ na nově otevřenou Vyšší odbornou školu jazzu (mj. prof. Milan Svoboda, Jan Hála, David Dorůžka, Jakub Zitko), kterou absolvoval v roce 2009. V roce 2014 absolvoval hru na kontrabas na pražské HAMU.

Petr hrál kromě jazzu (např. Marek Novotný Quintet, Paul Novotny Trio, Peter Curtis, Bharata Rajnošek, Jiří Kalous Trio, Marcel Bárta) i v žánrově pestrém triu NTS (s Michalem Nejtkem a Štepánem Smetáčkem), dále latisko-americkou hudbu (kapela Vesny Caceres, Miloš Vacík, v roce 2007 projekt Filharmonie Hradec Králové s Juan José Mossalinim a Petrem Růžičkou).

Doprovázel či stále doprovází řadu zpěvaček (Sylvie Krobová, Feng-jun Song a trio Puo, Pavlína Milcová a Peter Binder, Tonya Graves), hraje i keltskou hudbu (Bran, J.Eoin). Učastní se také řady tanečních nebo alternativních projektů (Floex, Alvik aj). Dlouhodobě spolupracuje s Ondřejem Škochem (Chinaski). Vystupuje také sólově.

CO DODAT NA ZÁVĚR? Budeme moc rádi, když nás podpoříte.

S nahráním alba se pojí řada nákladů - nahrání, mix a mastering hudby, lisování nosiče, návrh a tisk bookletu... je to dohromady vysoká cifra. Ale s Vaší pomocí je reálné to zvládnout. Připravili jsme si přehřšel VELMI zajímavých odměn, od audio vjemů přes gastro zážitky až po různé lekce, tak věříme, že si vyberete.  

CD HLASkontraBAS vznikne, pokud to všichni dáme dohromady. DĚKUJEME!

Comments

Choose reward for your contribution

 • 5 Přispěvek jen tak - jakože nám fandíte

  Prostě nám chcete vyjádřit podporu. Což je hezké a děkujeme :-)

  Reward delivery: Not specified

  EUR 3.87
  (CZK 100)
 • 39 Naše CD ke stažení

  Stáhnete si naše CD z webu v podobě mp3.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 6.97
  (CZK 180)
 • 101 CD s podpisem (a věnováním)

  Na CD Vám napíšeme vlastnoruční věnování (napovíte nám co tam má být) a podpis. Pošleme Vám jej poštou nebo předáme na koncertě.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 11.62
  (CZK 300)
 • 23 Vstup na křest plus CD

  Potkáme se na křtu CD, po kterém Vám osobně CD podepíšeme (event. i s věnováním, obrázkem kytičky, prasátka na jeden tah a tak podobně, zkuste si zformulovat svá výtvarná přání)

  Reward delivery: In half a year

  EUR 17.44
  (CZK 450)
 • 2 from 2 CD a pravé súdánské tamie - mňam!

  Vedle celkem čerstvě upečeného a podepsaného CD si odnesete i misku čerstvých tamií podle receptu Ridinina súdánského tatínka, tak ja je umí Ridinina maminka. Tamie jsou falafely, ale podobají se těm kupovaným asi jako rohlík ze suproše tomu co vám upekla babička.
  Když za Ridinina mládí táta dělal tamie, byl byt vhůru nohama - všude mísy s cizrnou, kopy petržele lítaly vzduchem, olej i na zdech... Ale výsledek byl velkolepý! Dneska už to děláme v menším množství, ale skvělý je to pořád.
  Kdo nejedl  domácí falafely, neví o čem je život :-)

  Osobní předání v Praze dle dohody.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 23.25
  (CZK 600)
 • 11 from 15 Křest CD, nosič CD a raut

  Po slavnostním křtu CD bude následovat raut, kterého se zúčastníte. Tam Vám předáme (a event podepíšeme) CD a určitě bude čas i na kus řeči.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 29.06
  (CZK 750)
 • 5 from 20 Přidaný koncert na střeše barokního domu na Hradčanech!

  Na ohrazené střeše domu na Pohořelci, kde Petr bydlí, proběhně exkluzivní komorní koncert nad širým městem a pod širým nebem. Budou se podávat domácí limonády, káva a čaj a ovoce. Zcela nevšední zážitek zaručen!

   

  Reward delivery: In half a year

  EUR 34.87
  (CZK 900)
 • Sold out!! ​ Soukromá lekce práce s smyčkami - s Ridinou nebo s Petrem.

  Jsme mile překvapeni Vaším zájmem a důvěrou, děkujeme a rádi přidáváme další lekce :-)

  90 min soukromá lekce - základy práce s loopstationem.
  Jak si pohrát s vícehlasem (nebo pokud jste instrumentalist/k/a, více vrstvami nástroje). Vyberete si, s kým chcete pracovat (a připište to prosím do poznámky)
   

  Reward delivery: In half a year

  EUR 34.87
  (CZK 900)
 • Sold out!! Soukromá lekce práce s smyčkami - s Ridinou nebo s Petrem.

  90 min soukromá lekce - základy práce s loopstationem. Jak si pohrát s vícehlasem (nebo pokud jste instrumentalist/k/a, více vrstvami nástroje). Vyberete si, s kým chcete pracovat.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 34.87
  (CZK 900)
 • Sold out!! Koncert na střeše barokního domu na Hradčanech!

  Na ohrazené střeše domu na Pohořelci, kde Petr bydlí, proběhně exkluzivní komorní koncert nad širým městem a pod širým nebem. Budou se podávat domácí limonády, káva a čaj a ovoce. Zcela nevšední zážitek zaručen! 

  Reward delivery: In half a year

  EUR 34.87
  (CZK 900)
 • 2 from 4 Společná snídaně v kavárně pro dva!

  Petr a Ridina se pouze s Vámi potkají v kavárně na snídani. Podávat se budou croissanty, káva/čaj a fresh juice. Bezlepkovou/veganskou/raw variantu event. vymyslíme.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 46.49
  (CZK 1,200)
 • 4 from 4 Petr Vám vyrobí kontrabasovou strunu

  Kontrabasová střevová struna G nebo D vyrobená vlastnoručně Petrem. Zahrajte si na originál!
  Petra měl potřebu vrátit se ke kořenům svého nástroje a začal ručně vyrábět kontrabasové struny z ovčích střev. Na takové struny hráli mnozí jazzmani jako např. Charles Mingus, Ray Brown nebo Charlie Haden. 

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 46.49
  (CZK 1,200)
 • 2 from 2 CD a přijedete se za námi podívat do studia na nahrávání

  Nahrávání v hudebním studiu je velmi svébytný druh práce - někteří muzikanti to milují, jiní to moc nemusejí, ale pro všechny je to veliká zkušenost a škola mimo jiné proto, že to co tvoříte najednou slyšíte jako pod mikroskopem. Někdy to vyžaduje pevné nevy :-)

  Hudba se nejdřív nahraje, pak edituje, míchá, pak probíhá mastering... Můžete se přijet podívat sami jak to chodí. 
   

  Reward delivery: In half a year

  EUR 61.99
  (CZK 1,600)
 • Sold out!! Skladba jen pro Vás

  Vytvoříme skladbu jen pro Vás nebo Vašeho blízkého, na základě Vašeho podnětu. Může to být intenzivní vzpomínka, zážitek, přání nebo třeba  chuť "slyšet" Vaše oblíbené výtvarné dílo... nějaká emoce... Necháme to na Vás. Skladbu Vám nahrajeme a s věnováním pošleme poštou nebo mailem, jak budete chtít.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 135.61
  (CZK 3,500)
 • 4 from 4 Bytový koncert u vás doma!

  Přijedeme, zahrajeme. Vše potřebné si přivezeme s sebou. Vy jen sezvete přátele (anebo to bude koncert jen pro vás?)
   

  Reward delivery: In half a year

  EUR 271.21
  (CZK 7,000)
 • 4 from 4 Koncert na vašem firemním či jiném večírku.

  Přijedeme zahrát na váš večírek, raut apod.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 542.43
  (CZK 14,000)
 • 2 from 2 Patron/ka a kmotr/a našeho CD!

  Můžete se stát patronem/patronkou a kmotrem/kmotrou našeho CD (jestli budete slavnostně polévat na pódiu necháme na vás, my budeme rádi, ale ne všichni se na jevišti cítí dobře...). Naše radost bude veliká.
   
  V bookletu Vám bude vytištěno jmenovité poděkování (anebo to může zůstat anonymní - záleží na Vás)

  Reward delivery: In half a year

  EUR 774.89
  (CZK 20,000)