Motýli nad propastí - Jan Kohout

Kniha „Motýli nad propastí“ je rozsáhlým autorským výborem z literární a výtvarné tvorby výtvarníka a významného českého surrealistického básníka Jana Kohouta. Většinu nákladů na přípravu knihy uhradíme sami, hledáme sponzory na tisk publikace.

Author: dybbuk

 • Photo Zuzana Tomková (rubycat@seznam.cz)

 • Photo Zuzana Tomková (rubycat@seznam.cz)

 • Photo Zuzana Tomková (rubycat@seznam.cz)

 • Photo Zuzana Tomková (rubycat@seznam.cz)

EUR 2,087
pledged of EUR 2,022

103%

103% completed

45 contributors pledged

Art, Literature

Praha, Hlavní město Praha, Česká republika

Show all rewards

Detaily

Žádáme o podporu vydání knihy Motýli nad propastí, která je rozsáhlým autorským výborem z literární a výtvarné tvorby výtvarníka a básníka Jana Kohouta. Většinu nákladů (redakční a grafické práce) budeme krýt z vlastních zdrojů, ale vzhledem k větším nárokům na výrobu knihy hledáme možnost spolufinancování tisku publikace.

František Dryje: „Když jsem si před lety poprvé přečetl básně Jana Kohouta, bylo mi okamžitě jasné, že toto je náš člověk – tedy homo surrealisticus, člověk surrealistický. Bylo mi zřejmé, že mám před sebou autentický projev, jenž své stylotvorné automatismy nijak nepromýšlí, leč prožívá, ba možná hezky po Medkovsku tráví a dáví."

Petr Král: "To, že dílo Jana Kohouta není známé, považuji osobně za skandál. Není neobvyklé a mnohorozměrné jen tím, že zasahuje stejně inspirovaně do různých oblastí – poesie, próza, kresba, objekt -, ale i tím, jak spojuje surrealistickou spontaneitu a systematické budování osobního světa, „opilecký“ škleb a výsostnou obraznost, každodenní anekdotu a metafysický přesah. Kohout rovněž patří k těm dnešním surrealistům, u nichž nachází bohatou obrazně-kritickou ozvěnu společenská aktualita, její krutost i směšnost, mimo programovou angažovanost, ale tím pertinentněji, že ji nese básnická spontaneita a ne apriorní teze. Komplexností výstavby a významovou vrstevnatostí svých textů – zejména básnických skladeb - přitom Kohout ze svých surrealistických východisek dosahuje až kamsi k Vladimíru Holanovi, s nímž ho pojí rovněž metafysický neklid, třeba ukrývaný pod hospodsky drsným povrchem."

Jan Šulc: "Ten kdo soustavně sleduje tvorbu Skupiny českých a slovenských surrealistů, nemohl si nevšimnout básníka a výtvarníka Jana Kohouta, tvůrce vskutku originálního, ať už jde o tvorbu výtvarnou či básnickou. Jeho vize jsou pozoruhodně invenční a hravé. Na rozdíl od svých bezprostředních básnických předchůdců Kohout nekombinuje různorodé prvky s cílem alarmovat či šokovat, spíše si jen jemně hraje s fantazijní nadsázkou, nalézá nové významy slov a netušené konotace. Kohoutova tvorba je nabita čímsi velmi pozitivním, radostným a nadějeplným. Často u něj nejde o promyšlenou kombinaci, ale o autentický prožitek, zaznamenaný jen jaksi mimochodem."

Kdo jsme?

Nakladatelství dybbuk se zaměřuje na vydávání okrajových literárních žánrů, poezie a prózy nekomerčního charakteru, kvalitní překladové literatury z jazykových oblastí mimo hlavní evropské proudy. Vydáváme knihy, nalézají se na křižovatkách filozofických myšlenek a moderního uvažování o soudobých společenských i historických fenoménech. Tyto tituly se nezřídka zabývají ojedinělými a kontroverzními tématy, ale stranou nezůstávají ani světová díla mimořádné literární kvality. Jde většinou o projekty malonákladové, které jsou založeny na principu spolufinancování. Spolupracujeme se zkušenými překladateli, editory a erudovanými odborníky na zpracovávaná témata.

News

Oct 16, 2013 odměny

Milí přispěvatelé, děkujeme Vám za podporu našeho projektu! Ihned, jak dostaneme od provozovatelů portálu Hithit všechny Vaše kontaktní údaje začneme s odměňováním. Publikace "Motýli nad propastí" bude ještě nějaký čas vznikat, ale protože většina z Vás si bude vybírat knihy z produkce…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 9

  kniha "Motýli nad propastí" s podpisem autora

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 8.09
  (CZK 200)
 • sold 14

  kniha "Motýli nad propastí" s podpisem autora + knihy z nakladatelství dybbuk (dle vlastního výběru) v hodnotě 1 333 Kč

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 20.22
  (CZK 500)
 • sold 17

  kniha "Motýli nad propastí" s podpisem autora + knihy z nakladatelství dybbuk (dle vlastního výběru) v hodnotě 3 333 Kč

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 40.44
  (CZK 1,000)
 • sold 2

  poděkování v knize + kniha "Motýli nad propastí" s podpisem autora + knihy z nakladatelství dybbuk v hodnotě 3 333 Kč

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 202.22
  (CZK 5,000)
 • sold 1

  poděkování v knize + kniha "Motýli nad propastí" s podpisem autora + knihy z nakladatelství dybbuk v hodnotě 5 333 Kč + pozvání na večeři s nakladatelem pro jednu osobu

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 404.45
  (CZK 10,000)