Slovenské století Pavla Kosatíka na Slovensku

Bestseller Slovenské století je o česko-slovenských vztazích od roku 1918. Letos je 30. výročí zániku společného státu - o důvod víc zamyslet se, co jedni pro druhé znamenáme. To je cílem slovenského turné, jehož náklady potřebujeme částečně financovat.

Author: Pavel Kosatík

 • Jiří Suchý kmotrem Kosatíkovy knihy

 • Obálka i obrazová příloha jsou pečlivě vyvbrané

 • Pavel Kosatík

 • Pavel Kosatík v pracovně

 • Dělení státu

EUR 2,754
pledged of EUR 2,750

100%

100% completed

22 contributors pledged

Literature, Education

Slovensko

All or nothing. Project finished on May 5, 2022 at 18:00.

Show all rewards

Tahle knížka se vlastně zrodila z jedné besedy se čtenáři. Kdosi položil otázku, v čem byl smysl první československé republiky, když z jejích ideálů po roce 1938, 1945, ale ani 1989 skoro nic nezůstalo. Zaznělo několik odpovědí; pro mě nejzajímavější byla, že první čs. republika dala vzniknout dnešnímu, samostatnému a demokratickému Slovensku.

Protože se u nás knize dostalo už třetího dotisku od Vánoc, domnívám se, že by si její obsah zasloužili blíže poznat i Slováci. Nejlépe formou osobních setkání, na kterých bych s nimi rád diskutoval nad tím, co se v ní píše. I po rozdělení Československa v roce 1992 si myslím, že jsme těmi navzájem si nejbližšími národy na světě. Třeba v budoucnosti ještě vymyslíme něco společného, kde bychom se jako dva rovnocenní partneři spojili síly a stali se výrazným hlasem v Evropské unii. Pojďme na tom pracovat už teď.

Fascinuje mě, tím spíš, že jsem Čech, jak Slováci dokázali svého dvacátého století využít, jak obrovský kus cesty v něm urazili. Řekl bych, že to vyniká právě ve srovnání s námi Čechy, kteří jsme jim byli celou dobu nejblíž.

- z autorovy předmluvy

Diskutovat je ale nutné nejen o minulosti, ale hlavně o budoucnosti našich dvou národů. Proto chci na začátku května vyrazit na cestu od Pezinku přes Martin, Kežmarok, Prešov, Košice, Nitru, Banskou Bystricu, Ružomberok atd. atd. zpět do Bratislavy, abych se setkával se slovenskými čtenáři, s lidmi, kteří jako já věří v možnost vzájemnosti. Rád bych tam s místními lidmi mluvil o tom, co společný stát znamená. A hlavně, protože knížky o minulosti se píšou kvůli budoucnosti, tak o tom, čím si můžeme být do budoucna a jestli jsme na maximu možného. Já si myslím, že nejsme, takže bych tam rád vnášel spolu s ostatními různé dobré impulsy. Chci propojovat lidi, kteří k sobě mají blízko a možná o tom zatím nevědí. Na obou stranách hranic.

Chci vás poprosit, zda byste tohle turné mohli podpořit nějakou finanční částkou, protože z pořadatelských honorářů se celé zaplatit nedá. Za to vám slibuju, že se budu snažit, aby to k něčemu bylo a že o tom podám vydatnou zprávu.

Pavel Kosatík je pisovatel a scenárista, autor monografií význačných osobností české historie a kultury, televizních a filmových scénářů (České století) a originálních sond do české historie, jako jsou knihy České snění (2010) nebo České okamžiky (2011). Slovenské století, které vyšlo na konci loňského roku v nakladatelství Torst, se stalo v Česku bestsellerem; velmi slušný ohlas má i na Slovensku.

Předností je, že Kosatík dokázal na ploše 20. století vše podat v syntetické a zároveň výsostně osobní kritické podobě. (...) Je podnětný, i když pro některé možná provokativní. Nejednou hladí proti srsti slovenské vžité představy, stejně jako ty české. 

- Rudolf Chmel 

Knihou Slovenské století vystupuje ze svého dosud převažujícího soustředění na dějiny české. Sleduje vývojový oblouk, jaký slovenská společnost opsala v letech 1918–1998, a dochází k závěru, že Slováci svůj historický čas nepromarnili. Začínali z mnohem horší startovní pozice než Češi, jejich veřejný a politický život nejenže neměl strukturu, ale téměř neexistoval. Na konci 20. století se však tato nedlouho předtím téměř neexistující společnost dokázala sjednotit a zbavila moci nedemokrata s diktátorskými ambicemi. Slovenské století je knihou i o společných česko-slovenských dějinách. 

Děkuji za příspěvek v sebemenší výši. Slibuji, že si ho budu vážit a že udělám vše proto, aby byl celý projekt užitečný nám všem. Budu vás o jeho průběhu vydatně informovat.

Pavel Kosatík (nar. 1962) je autor, který se snaží psát i o obtížných historických tématech způsobem srozumitelným a podnětným pro všechny přemýšlivé čtenáře. Bez orientace v dějinách podle něj není možné orientovat se v současnosti. „Klíčem“ k historii jsou mu většinou rozporuplné osobnosti, prostřednictvím jejichž osudů rozkrývá kontexty doby. Odmítá popisný a z odstupu toliko hodnotící přístup k dějinám. Snaží se vždy dostat čtenáře do situace, kdy bude se „svým“ hrdinou nucen zvažovat, jak by se na jeho místě zachoval sám.

News

May 5, 2022 Prezidentka Čaputová se sešla s Pavlem Kosatíkem

Včera dopoledne přijala prezidentka Slovenské republiky v prezidentském paláci v Bratislavě autora knihy Slovenské století Pavla Kosatíka. Hovořili o knize Slovenské století a o česko-slovenských vztazích.

More

May 3, 2022 Pavel Kosatík dnes v Pezinku a na vlnách Rádia Devín

Po sérii mnoha rozhovorů se slovenskými médii zahájí dnes Pavel Kosatík své turné besedou v Pezinku. Koná se od 17 hodin v Malokarpatské knižnici. Poté se spisovatel vrátí do Bratislavy, kde bude od 20:20 hostem živého vysílání Rádia Devín s moderátorkou Gabikou Angibaud. A na zítra pro vás máme…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • sold 3
  Dobrý pocit

  Děkujeme, podpořili jste důležitý projekt. Jeho výsledky můžete sledovat na webu kosatik.eu nebo na spisovatelově facebooku. V dalším kroku můžete svůj příspěvek libovolně navýšit.

  Reward delivery: not specified

  EUR 4.23
  (CZK 100)
 • sold 5
  Dobrý pocit a e-kniha

  Za vaši podporu vám rádi pošleme jednu e-knihu z nabídky na eshopu kosatik.eu.

  Reward delivery: not specified

  EUR 8.46
  (CZK 200)
 • sold 2
  E-kniha Slovenské století

  Bestseller Pavla Kosatíka Slovenské století do vašeho mobilu, tabletu nebo čtečky. Ve formátu PDF, epub a mobi. 

  Reward delivery: in a month after the Hithit project end

  EUR 16.92
  (CZK 400)
 • sold 2
  Tři e-knihy dle výběru

  Víte, že na stránce kosatik.eu je také sekce Elektronický spisovatel? Vyberte si tam tři e-knihy, které vás zaujmou. Pošleme Vám je ve formátu PDF, epub a mobi.

  Reward delivery: in a week after the Hithit project end

  EUR 21.15
  (CZK 500)
 • remaining 47 from 50
  Slovenské století papírově a elektronicky

  Do knihovny i na cesty. Kniha vám dorazí s podpisem autora a také v elektronické podobě (PDF, epub a mobi).

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 42.30
  (CZK 1,000)
 • remaining 48 from 50
  Kniha s podpisem autora a tři e-knihy

  Bestseller Slovenské století v papírové formě s podpisem autora a k tomu tři e-knihy podle vlastního výběru ve formátu PDF, epub a mobi. Poštovné v rámci ČR je v ceně.

  Reward delivery: on address, in a month after the Hithit project end

  EUR 84.60
  (CZK 2,000)
 • remaining 28 from 30
  Kniha s podpisem a setkání v salonu

  Pavel Kosatík je u sebe doma hostitelem skvělých hudebníků klasiky i jazzu a přednášejících. Získejte možnost stát se účasníkem tohoto neformálního inspirativního setkání v jedinečném prostředí historického domu na Hradčanech. Svou knihu si vyzvednete na místě. Čekat na vás bude kromě Slovenského století například 100x TGM, 100x Václav Havel, výběr z audioknih aj. titulů autora, který má na kontě už čtyři desítky publikací. A nebojte se, "salony" se v tomto domě, kde žila Madeleine Albrightová nebo Růžena Grebeníčková s Karlem Kosíkem, pořádají pravidelně, termín si můžete vybrat.

  Reward delivery: on address, in a quarter after the Hithit project end

  EUR 211.51
  (CZK 5,000)
 • remaining 27 from 30
  Balíček pěti knih s podpisem a setkání v salonu

  Balíček knih, mj. Jiný T.G.M., Emil Běžec, Slovenské století a další tituly, které najdete na kosatik.eu na vás budou čekat při koncertě spojeném s besedou a večeří. Pavel Kosatík vás osobně zve na tuto událost, kterou pořádá po návratu z turné. Svůj balíček knih si vyzvednete osobně. A nebojte se, "salony" se v tomto domě, kde žila Madeleine Albrightová nebo Růžena Grebeníčková s Karlem Kosíkem, pořádají pravidelně, termín si můžete vybrat.

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 423.01
  (CZK 10,000)
 • sold 0
  Pavel Kosatík jen pro vás

  Spisovatel a scenárista, publicista a intelektuál, který se intenzivně zabývá otázkami novodobé historie i současnosti, si vyhradí čas pro vás a vaše přátele. V historickém domě u Pražského hradu, kde žila Madeleine Albrightová nebo Růžena Grebeníčková s Karlem Kosíkem, si můžete vychutnat koncert, večeři a inspirativní diskusi. A třeba z toho vyplyne námět další knihy!

  Reward delivery: in a quarter after the Hithit project end

  EUR 1,269.04
  (CZK 30,000)