Podpořte proměnu staré školy na moderní centrum pro seniory

Elpida - organizace, která podporuje aktivní stáří, říká "ne" osamělosti a pomáhá seniorům držet krok, se stěhuje. Pomozte nám proměnit starou školu na pražském Smíchově v moderní kulturní a vzdělávací centrum pro seniory. Jsme i vaše stáří.

Author: Elpida

 • I takhle by jednou mohly vypadat naše učebny.

 • Protože hlavní centrum socializace je kavárna.

 • Největší proměnu čeká přízemí a vnitroblok.

 • Protože jídlo spojuje a společné vaření dvojnásob.

 • Těšíme se, až vnitroblok ožije.

 • OLD'S COOL. A náš pěvecký sbor Elpida taky.

 • Každoroční výstava v rámci festivalu OLD'S COOL.

 • Ponožky od babičky plete více než 200 pletařek.

 • PC se u nás naučilo ovládat přes 60 tisíc seniorů.

EUR 21,894
pledged of EUR 21,641

101%

101% completed

401 contributors pledged

Community, Education

Praha, Hlavní město Praha, Česko

Show all rewards

Osmdesátka ani devadesátka není důvodem obout teplé bačkory a trávit dny o samotě. Ačkoli si často stáří malujeme jako zasloužený čas příjemného nicnedělání, realita je většinou jiná - člověk je zvyklý trávit den aktivně a prázdný diář nikoho nepovzbudí. Všichni jsme v době lockdownové pochopili, jak je důležité mít důvod občas provětrat oblíbený svetr, naživo si popovídat, nasávat atmosféru na kulturních akcích nebo protáhnout tělo na čerstvém vzduchu. To se s věkem nemění.

Klienti Elpidy vnímají stáří jako možnost poznávat, učit se a vyzkoušet vše, co doposud nestihli. A vůbec nejdůležitější je pro ně možnost sdílet to s ostatními.

Stáří si zaslouží prostor, budujte ho spolu s námi

Rosteme a budujeme největší vzdělávací a kulturní centrum pro seniory. Každý den se utvrzujeme v tom, že rozmanitý výukový program je cestou, jak si udržet mentální kondici a sociální kontakty. Za zmínku stojí benefity, jako jsou komunikace s mladšími, kulturní obohacení, lepší porozumění technologiím i aktuálnímu dění. Učení jazyků, osvojování si počítačových dovedností nebo nových pohybových aktivit seniorům přináší jak nová přátelství, tak i pocit, že zůstávají přirozenou a sebevědomou součástí společnosti.  

Stěhujeme se na Bělidlo

Dům v ulici Na Bělidle 34 vždy sloužil vzdělávání, v polovině 19. stol. zde sídlila první česká obecná škola, nyní se tady zabydlujeme my. Vyhráli jsme výběrové řízení a Magistrát hl. města Prahy nám pronajal část prostor. Tento dům nám dává křídla - máme chuť jej postupně zrenovovat, vrátit mu původní lesk a podtrhnout historického ducha, ale také rozšiřovat jeho i naše možnosti. Některé úpravy jsou nezbytné k usnadnění pohybu našich klientů. Pevně věříme, že s vaší pomocí se posuneme zase o kousek dál. Začínáme od podlahy. Společně s kavárnou plánujeme vybudovat komunitní kuchyni a zahradu, stavebně upravit a vybavit učebny a našim klientům tak dopřát kulturní a vzdělávací program v příjemném prostředí. Nové prostory nám navíc umožní rozšířit naši online výuku, díky které máme klienty po celé České republice.

Kdo jsme?

Jsme Elpida. Jsme Jirka, Honza, Broňa, Ivča, Katka, Klárka, Honza, Kačka, Ivet, Marťa, Maruška ... a mnoho dalších. K tomu desítky lektorů a momentálně dva a půl tisíce klientů, kteří nás každý den utvrzují v tom, že v šedesáti teprve všechno začíná. Už 20 let totiž děláme vše proto, abychom změnili pohled na stáří a podpořili seniory v aktivním životním stylu. Možná jste slyšeli o našich projektech, jako jsou Ponožky od babičky, viděli zpívat náš pěvecký sbor, zažili festival Old´s Cool nebo četli časopis VitalLinka seniorů 800 200 007 pomáhá jak seniorům, tak pečujícím.

Co najdete v diářích klientů centra Elpida?

- angličtinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu, němčinu a další jazykové kurzy

- pohybové aktivity a cvičení

- společné výlety a pobyty

- pěvecký sbor 

- počítačové kurzy

- fotografování a kreativní dílny

- pletení v rámci projektu Ponožky od babičky

- nejrůznější přednášky, besedy a kulturní akce

Co se nám povedlo?

- Na Linku seniorů se za 20 let dovolalo více než 450 tisíc lidí.

- Počítač se u nás naučilo ovládat přes 60 tisíc seniorů.

- Základy angličtiny si osvojilo více než 30 tisíc klientů.

- Jen za rok 2020 jsme odučili přes 6 000 hodin online.

- Ponožky od babičky plete víc než 200 pletařek z celé České republiky.

- Vydali jsme přes 40 čísel časopisu Vital. 

Pojďte s námi zrenovovat prostory pro všechny aktivní seniory a třeba i pro vaše starší já. Moc nám pomůže, když o našem projektu řeknete našim známým sdílením na sociálních sítích. 

Děkujeme!

News

Nov 1, 2021 Povedlo se, děkujeme! 🖤

Milí přispěvatelé,  každý váš příspěvek, každý vzkaz a každá zmínka nám pomohly nejen dotáhnout kampaň do cíle. Ta obrovská podpora a zájem, to nás dobilo a nakoplo.   556 442 Kč se vybralo díky 401 přispěvatelům, z toho 120 000 Kč putovalo z firmy Data Bees a 42 000 Kč daroval Karel Janeček. Brz…

More

Oct 25, 2021 Řítíme se do finále

A je to snad ještě napívanější než letošní volby. Moc bychom vám chtěli poděkovat za podporu. Našlo se 226 vás, kteří jste klikli na tlačítko "přispět". V následujících 4 dnech bychom tuhle základnu potřebovali ještě o něco rozšířit. Aby se vybraná částka dostala k nám a ne zpět na váš účet, musím…

More

Comments

Choose reward for your contribution

 • 38 Dobrý pocit za 50,-

  V době lockdownové jsme si to zkusili všichni. Žádný osobní kontakt, žádná kultura, žádný pohyb a každý den stejný. Po odchodu do důchodu zažívají starší lidé podobný pocit i 20 let. 

  Máme možnost to změnit, potřebujeme jediné - aby nás bylo víc. Když si každý odpustíme jedno kafe, umožníme tisícům seniorů prožívat stáří aktivně nejen v našem centru, ale i online.

  A co si budem, všichni tam jednou budem.
   

  Reward delivery: In a week

  EUR 1.97
  (CZK 50)
 • 24 Jsme na stejné vlně. Old’s cool!

  Taky máte chuť křičet do světa, že Old is Cool? Zašleme vám originální nálepku, která to všechno řekne za vás. 

  Pokud si vyberete jinou odměnu, samolepku vám rádi přibalíme i tak. Pokud jste si nic jiného nevybrali, částku můžete libovolně navýšit při placení. :)

  Nemůžete si odměnu vyzvednout osobně v našem pražském centru? Nevadí, jen nám nezapomeňte napsat adresu. Poštovné je v ceně. 

  Reward delivery: In a month

  EUR 5.90
  (CZK 150)
 • 69 Adoptujte si svou dlaždičku

  Je to tak, momentálně nejvíc ze všeho potřebujeme obkladačky.  

  Podařilo se nám na novou adresu nastěhovat v rekordním čase. Teď vychytáváme mouchy a sbíráme podněty od našich klientů. Protože si řada z nich oblíbila pohybové aktivity v tělocvičně, nejčastěji se potýkáme s tím, že nám chybí sprchy. 

  V budoucí koupelně nepopíšeme všechny dlaždičky, ale najdeme prostor, kde umístíme jména nebo iniciály přispěvatelů. Pokud byste chtěli přispět i na šatnu, částku při placení můžete libovolně navýšit. :)

  Reward delivery: In a year

  EUR 7.87
  (CZK 200)
 • 49 Na kafe do centra dění

  Zajímá vás, jak to u nás chodí? Atmosféru snadno nasajete v naší kavárně. Přijďte na šálek kávy do Elpida Café (Na Bělidle 34, Praha 5 - u Anděla).

  Na vlastní oči uvidíte, kam váš příspěvek poputuje. Návštěvou podpoříte zejména proměnu sdílené kuchyně, kavárny a zahrady.

  Pokud byste nás rádi podpořili ještě víc, částku při placení můžete libovolně navýšit. 

   

  Reward delivery: In half a year

  EUR 11.80
  (CZK 300)
 • 59 Kurz pletení s pletařkami z projektu Ponožky od babičky

  Víc než vlněné ponožky, jsou ručně pletené ponožky! A asi nemusíme popisovat ten úžasný pocit, když si je upletete sami.

  Naše pletařky z projektu Ponožky od babičky vám rády ukáží, jak na to. Během dvouhodinového kurzu se dozvíte i mnohem víc. :)

  Zakoupením odměny získáte vstup na kurz pletení pro jednu osobu. Workshop se bude konat Na Bělidle 34, Praha 5 - u Anděla.

  Bližší informace vám zašleme emailem.
   

  Reward delivery: In a year

  EUR 17.71
  (CZK 450)
 • 22 Předplaťte si časopis Vital na celý rok

  Najděte 4x ročně ve schránce časopis, který spojuje generace. Společenský čtvrtletník Vital vychází od roku 2007. Obsah tvoříme tak, aby si jej rádi přečetli nejen naši rodiče a prarodiče, ale i všichni ostatní.

  V každém čísle přinášíme rozhovory, reportáže, fejetony, tipy z oblasti vzdělávání a zdraví. Křížovka samozřejmě nechybí :).
   

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 19.67
  (CZK 500)
 • 34 Kniha Jen jsme šli kolem + věnování autora

  Kniha Jen jsme šli kolem je souborem otisků silných a inspirativních životů v patnácti rozhovorech, které vznikaly během více jak čtrnácti let pro mezigenerační časopis Vital.

  Na stránkách knihy se potkáte třeba se spisovatelem Arnoštem Lustigem, režisérkou Agnieszkou Holland, zakladatelem dětské onkologie Josefem Kouteckým, spisovatelkou Lenkou Reinerovou a mnoha dalšími.  

  Věnování vám rád napíše autor, novinář a ředitel Elpidy Jiří Hrabě. Konkrétní požadavky prosím napište do poznámky.

  Nemůžete si odměnu vyzvednout osobně v našem pražském centru? Nevadí, jen nám nezapomeňte napsat poštovní adresu.

  Reward delivery: In a month

  EUR 21.64
  (CZK 550)
 • 54 Dobrý pocit a nohy v teple: Vyberte si Ponožky od babičky dle vašeho gusta

  Ponožky od babičky dávají radost a pocit užitečnosti více než 200 babičkám z celé České republiky. Zároveň podporují chod vzdělávacího a kulturního Centra Elpida. 

  Napište nám do poznámky preferovanou velikost XS - XL a nechte se překvapit, jaký vzor a barvu vybereme právě vám. Pokud máte rádi věci pod kontrolou, napište nám, jakou barvu preferujete. Na papírové etiketě najdete jméno platařky, která upletla právě vaše ponožky. 

  Nemůžete si odměnu vyzvednout osobně v našem pražském centru? Nevadí, jen nám nezapomeňte napsat adresu. Poštovné je zahrnuto v ceně.
   

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 23.61
  (CZK 600)
 • 15 Tričko STÁŘÍ JAKO VYŠITÝ

  Oblečte si triko STÁŘÍ JAKO VYŠITÝ a dejte světu vědět, že jaký si to uděláme... Motivem je výšivka od skupiny děvčat Kundy Crew, které svými záměrně folklórně laděnými křížkovými výšivkami vtipně glosují sexismus, homofobii a xenofobii nejen na Slovensku.

  Do poznámky nám napište, zda preferujete dámský nebo pánský střih a jaká velikost je pro vás ta pravá. 

  Nemůžete si odměnu vyzvednout osobně v našem pražském centru? Nevadí, jen nám nezapomeňte napsat adresu. Poštovné je zahrnuto v ceně.

  Reward delivery: In a quarter

  EUR 31.48
  (CZK 800)
 • 11 Piknik na Bělidle

  Máme vnitroblok s terasou, máme světýlka! Společně se seniory pro vás připravíme piknik a provedeme nás po našem novém sídle na Andělu (Na Bělidle 34). Cena zahrnuje vstup pro 1 osobu.

  Až terasu vyladíme a zahrada se zazelená, probereme s vámi termín akce a bližší informace zašleme emailem.

  Reward delivery: In a year

  EUR 39.35
  (CZK 1,000)
 • 2 Komentovaná procházka s historikem Fabinim

  Každý měsíc se s historikem Pavlem Fabinim vydáváme na komentovanou prohlídku. A protože jeho výklad stojí za to, rádi vás jednou vezmeme s sebou. Výběr konkrétního termínu a tématu bude na vás. Sraz je vždy na adrese Na Bělidle 34, Praha 5 - u Anděla.

  Úvodní přednáška - Historie lokality Na Bělidle a blízkého okolí - 14. 10. přednáška a 21. 10. procházka 

  Prastaré pověsti a legendy - Listopad 11. 11. přednáška a 18. 11. procházka

  Historie Smíchova v předprůmyslové éře - Prosinec 9. 12. přednáška a 16. 12. procházka
   

  Reward delivery: In half a year

  EUR 59.02
  (CZK 1,500)
 • 2 Prevence demence | Individuální poradna

  Prevence a včasná diagnostika jsou u tohoto onemocnění zásadní. Přijďte se zeptat na cokoliv, co vás v souvislostí s Alzheimerovou chorobou zajímá.

  V individuálním rozhovoru se dozvíte, co to je demence, jak vzniká a jak jí lze předcházet. Psycholožky z Linky seniorů vám pomohou zjistit, jak je na tom vaše paměť a další rozumové schopnosti prostřednictvím několik krátkých testů. Výsledky budete mít k dispozici ihned.

  Těšíme se na vás v našem novém centru Na Bělidle 34, Praha 5 - u Anděla. Bližší informace všem přispěvatelům zašleme emailem.

  Reward delivery: Not specified

  EUR 78.69
  (CZK 2,000)
 • 4 Ahoj babi! | Seminář

  Zakoupením této odměny získáte vstup na 4hodinový seminář krizové komunikace se seniory, kde se dozvíte, jak komunikovat s člověkem, který se vyrovnává se ztrátou blízkého, který pociťuje ztrátu smyslu života nebo s někým, kdo pečuje o svého blízkého.

  Seminář vedou psycholožky s dlouholetou praxí v oblasti krizové intervence a práce se seniory. 

  Seminář si můžete objednat i jako pěti až patnáctičlenná skupina na konkrétní vybrané téma, v takovém případě zvyšte cenu odměny při placení 5 - 15x, aby odpovídala počtu účastníků a napište jejich počet do poznámky.

  Seminář se bude konat přímo v našem centru - Na Bělidle 34, Praha 5 - u Anděla. Bližší informace všem přispěvatelům zašleme emailem.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 78.69
  (CZK 2,000)
 • 3 Den v Elpidě na zkoušku

  Zajímá vás, jak to u nás chodí? Staňte se na našim klientem na jeden den. Ať je vám 20 nebo 60, ve vybrané dny vám umožníme vstup do některých z našich kurzů.

  V daných termínech si vyberte program, který vás bude zajímat - lekce, přednášky, výlety nebo jiné aktivity a absolvujete je ve společnosti našich klientů. Těšíme se na vás na adrese Na Bělidle 34. Bližší informace všem přispěvatelům zašleme emailem.

  Reward delivery: In a year

  EUR 98.37
  (CZK 2,500)
 • 14 Vaše jméno na naší podlaze | Adoptuj prkno

  Dává vám smysl, co děláme a podepsali byste se pod to? S radostí to uděláme za vás. Pokud si vyberete tuto odměnu, pojmenujeme po vás prkno v naší kuchyni nebo kavárně. 

  Cena zahrnuje náklady na kovovou destičku, díky které bude vaše jméno nebo název firmy  navždy spjato s budováním pobočky Na Bělidle. 

  Reward delivery: In a year

  EUR 118.04
  (CZK 3,000)
 • 0 Trénink paměti | seminář pro 15 osob

  Trénink paměti a mozkový jogging se netýká jen starších, vyplatí se i v mládí. Pro vaše zaměstnance nebo přátele naše lektorka Eva Hrazděrová připraví speciální lekci v novém centru Elpidy na adrese Na Bělidle 34, Praha 5 - u Anděla.

  Seznámí vás s technikami, kterými procvičujeme nejen paměť, koncentraci pozornosti, řeč a slovní zásobu, ale i orientaci, logické myšlení a myšlení v souvislostech.

  Reward delivery: In half a year

  EUR 786.94
  (CZK 20,000)
 • 0 Koncert pěveckého sboru Elpida na vašem večírku

  Překvapte vaše hosty originálním kulturním zážitkem. Pozvěte si seniorky z pěveckého sboru Elpida, které vás zahrnou množstvím energie! 

  Vystoupení sboru obvykle trvá 45 minut. Tato odměna je omezená pouze na Prahu a blízké okolí. Veškeré náklady jsou zahrnuty v ceně. Bližší informace všem přispěvatelům zašleme emailem.
   

  Reward delivery: In a year

  EUR 983.67
  (CZK 25,000)
 • 0 Plný diář: Předplaťte si neomezený vstup do Elpidy

  Program našeho centra je určen pro lidi starší 55 let. Nepatříte ještě do této věkové skupiny? Nevadí, nejspíš na to dojde za 10, 20, 30 nebo 40 let. My tady budeme a vy můžete navštěvovat naše kurzy, besedy, přednášky a další program bez omezení

  Už vám je 55 let a víc? Pak vám tato odměna otevírá dveře do Elpidy ihned. 
   

  Reward delivery: In over a year

  EUR 2,754.28
  (CZK 70,000)
 • 1 Vaše hvězda na chodníku slávy

  Za podporu našeho projektu nabízíme víc než dobrý pocit. Naše partnery necháme zazářit. Vaše jméno nebo logo firmy umístíme na čestné a nepřehlédnutelné místo tak, aby bylo navždy spjato s budováním pobočky Na Bělidle.

  Vaše jméno a poděkování nebude chybět ani v naší oficiální výročné zprávě. 

  Reward delivery: In a year

  EUR 4,721.62
  (CZK 120,000)